Active Body Control (ABC) u Mercedesu

Po dvacet let trvajícím výzkumu a vývoji prezentuje nyní Mercedes–Benz poprvé aktivně regulovaný podvozek, se kterým je jízda ještě bezpečnější a komfortnější. Tento systém s označením Active Body Control (ABC) je součástí standardní výbavy nového Mercedesu–Coupé CL, jehož sériová výroba se rozběhne koncem roku 1999.

Active Body Control (ABC) u Mercedesu

Nový milník v podvozkové technice – vyřešení cílového konfliktu mezi bezpečnou jízdou a jízdním komfortem: vyšší míra bezpečnosti při průjezdu zatáčkou a rychlém vyhýbacím manévru, aktivní přizpůsobení odpružení a tlumení aktuální jízdní situaci, volba mezi dynamikou sportovního vozu a komfortem limuzíny zprostředkovaná ovladačem.

Odborníci pokládají tento nově vyvinutý systém značky Mercedes-Benz za významný technický milník řešící dosavadní cílový konflikt odladění podvozku pro bezpečnou jízdu, jízdní dynamiku a jízdní komfort. Active Body Control tak výrazně převyšuje dosavadní pasivní systémy využívající kombinaci klasických prvků pružina – tlumič pérování.


Active Body Control patří na špičku dalších důležitých technických inovací jako jsou protiblokovací systém brzd (ABS) , systém regulace prokluzu (ASR), 4matic (pohon všech kol) nebo systém stability (Electronic Stability Program), které měly svoji premiéru také u osobních vozů Mercedes-Benz a v minulých letech se značnou měrou podílely na zvýšení bezpečnosti silničního provozu.


Aktivní podvozek bleskurychle přizpůsobuje odpružení karoserie aktuální jízdní situaci prostřednictvím vysokotlakového kapalinového systému, náročné sensoriky a výkonných procesorů. Tímto způsobem snižuje Active Body Control pohyby karoserie při rozjezdu, jízdě v zatáčce a během brždění až o 68%. Zatáčky projíždí nový Mercedes-Benz CL se silně potlačeným náklonem karoserie a při rychlém vyhýbacím manévru se úroveň jeho aktivní bezpečnosti oproti automobilům s konvenční technikou podvozku dále zvýšila. Během slalomového testu je dynamické naklánění karoserie podle jízdní situace až o 50% nižší, než u předchůdce modelu CL s pasivním odpružením a tlumením. Zároveň dosahuje nové špičkové kupé Mercedes-Benz s Active Body Control přibližně obdobně vysoký komfort třídy S, sériově vybavené vzduchovým odpružením AIRmatic.


Dva programy pro různé charakteristiky podvozku: žádané odladění podvozku může řidič nového modelu CL dosáhnout příslušným voličem na středovém panelu. Zatímco program „Komfort“ dává vozu kupé jízdní komfort limuzíny, v poloze voliče „Sport“ systém přechází na odladění podvozku velmi podobné sportovnímu vozu. Oproti programu „Komfort“ se naklánění karosérie potlačuje o dalších asi 27%, což znamená její téměř dokonalou kompenzaci.


Aktivní kontrola polohy karoserie je založena na spolehlivé spolupráci elektronických, hydraulických a mechanických prvků. Polohu karoserie a její zrychlení sledují čidla, takže elektronická řídící jednotka je stále zásobována novými údaji. Náročná senzorika Active Body Control rozezná pohyby karoserie již v jejích počátcích a ty během zlomku sekundy koriguje.


Kapalinou přestavitelné písty v pružících jednotkách


Korekce pružící síly se děje prostřednictvím kapalinou přestavitelných pístů v pružících jednotkách. Tyto tzv. plunžry jsou umístěny mezi vinutými pružinami a karosérií a na základě příkazů řídící jednotky vytvářejí přídavnou sílu ovlivňující účinek pružiny podle zjištěných pohybů karoserie. Pro tento regulační proces dává elektronická jednotka k dispozici aktuální hodnoty každých 10ms.


Regulační rozsah Active Body Control je omezen na pohyby karoserie do nejvýše 5 Hz. To jsou kmity, které se běžně vyskytují při přejezdu nerovností na vozovce, při brždění nebo během jízdy v zatáčce. Pro kmity kol vyšší frekvence používá Mercedes-Benz obdobně jako dříve pasivní plynokapalinové tlumiče pérování a vinuté pružiny, které jsou však odladěny daleko více směrem k vyššímu komfortu. Na jízdní komfort mají pozitivní vliv také chybějící stabilizátory přední a zadní nápravy, které bylo možno díky aktivní regulaci podvozku vypustit.


Nový Active Body Control je spojen s 20 let trvajícími výzkumnými a vývojovými pracemi. Po vynálezu první aktivní regulační pružící jednotky v roce 1978, představil Mercedes-Benz o devět let později první výzkumný vůz vybavený touto technikou. Poté následovaly studijní vozy a prototypy jako například studie sportovního vozu C 112 z roku 1991, která měla velký ohlas. Svoje schopnosti prokázal Active Body Control také v závodním voze skupiny C a autobusu „Innovisia“ výzkumného zaměření.

Specializovaný servis a prodej vozů Mercedes Benz a AMG.

Servis, lakovna, klempírna, řešení pojistných událostí, financování Mercedes Benz a AMG.

 

Kontakt:
CAR MOTORS MB
Praha 3, Koněvova 143
+420 737 209 090
prodej@carmotorsmb.cz

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Cena čtyřletých ojetin začíná stagnovat. Nová auta však stále zdražují

Cena čtyřletých ojetin začíná...

Ceny ojetých vozidel rostly v posledním roce rychleji než ceny nových. Zatímco nové vozy zdražily o 3,57 %, cena čtyřletých ojetin se v posledních čtyřech kvartálech zvýšila o 9,14 %. V...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Das WeltAuto dosáhlo od ledna do září více než 8% růstu prodeje

Das WeltAuto dosáhlo od ledna do září...

V síti Das WeltAuto se v prvních devíti měsících letošního roku prodalo 15 464 ojetých vozů V porovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostl prodej o 8,2 % Největší zájem je o velmi...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Stará auta do šrotu? Lidé do nich naopak začínají více investovat

Stará auta do šrotu? Lidé do nich...

Akcie, virtuální měny, dluhopisy nebo třeba zlato. To všechno jsou produkty, které investoři hojně využívají. Posledních několik let se jako jedna z nejlepších možností, kam uložit...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Aktuálně nejlepší česká tenistka Karolína Plíšková se spolu se sestrou Kristýnou stala novou tváří značky Mototechna

Aktuálně nejlepší česká tenistka...

Nejlepší současná tenistka Češka Karolína Plíšková se dnešním podpisem smlouvy se společností AURES Holdings stala jednou z tváří značky zánovních vozů Mototechna. Mototechna poskytne...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - LEGENDY 2018 PŘEDSTAVILY HVĚZDY SLAVNOSTI

LEGENDY 2018 PŘEDSTAVILY HVĚZDY...

Dvacet oceněných exponátů Volba poroty složené z členů organizačního výboru Výjimečné automobily z historie i současnosti Letošní jubilejní 5. ročník ojedinělé automobilové slavnosti...