Značka Jaguar představí na Festivalu rychlosti v Goodwoodu nový model Jaguar F-Type Coupé Project 7, který bude vyrobený v limitované edici 250 kusů divizí Special Operations

Dvoumístný roadster Jaguar F-Type Project 7 je plně homologován pro silniční provoz a jeho výkon zajišťuje kompresorem přeplňovaný pětilitrový zážehový osmiválcový motor s výkonem 575 koní, který vůz zrychlí z klidu na 100 km/h za 3,9 sekundy.

1jaguargood1000

Divize Special Operations vznikla proto

– aby vyvíjela řadu produktů a služeb, které dovolí nejnáročnějším a nejoddanějším zákazníkům značky Jaguar naplnit jejich vášeň pro tyto vozy. Jaguar F-Type Project 7 je nejrychlejší a nejvýkonnější sériový Jaguar, jaký kdy byl vyroben. Designéři se nechali inspirovat vzhledem Jaguaru D-Type, který letos slaví 60. Výročí.

Jaguar F-Type Project 7

– vzdává hold jednomu z nejikoničtějších modelů Jaguaru D-Type, který se stal trojnásobným vítězem Le Mans. Tento model letos slaví 60. výročí. Výkon modelu zajišťuje pětilitrový kompresorem přeplňovaný osmiválcový motor s 575 koňmi a točivým momentem 680 Nm. Vůz dokáže zrychlit z nuly na 100 km/h za 3,9 sekundy díky celohliníkové karosérii a váze 1 585 kg. Maximální rychlost je elektronicky omezena na 300 km/h. Vůz je přitom plně homologován pro běžný provoz. Model má odnímatelnou střechu a zavazadlový prostor o objemu 196 litrů.

Výkon je posílán na zadní kola přes osmistupňovou samočinnou převodovku Jaguar Quickshift a druhou generaci elektronicky řízeného aktivního diferenciálu (EAD). Karbon-keramické brzdové kotouče (CCM), které jsou u F-Typu R Coupé za příplatek, jsou u F-Typu Project 7 součástí standardní výbavy a poskytují silné, rovnoměrné brzdění bez vadnutí brzdného účinku. Další prvkem standardní výbavy je systém vektorování točivého momentu za pomoci brzd (TVbB), který pracuje v součinnosti s EAD a zajišťuje tak velmi přesné ovládání.

Mezi klíčové prvky designu patří i D-Typem inspirovaný aerodynamický kryt bezpečnostního oblouku za hlavou řidiče, snížené čelní okno, nový přední nárazník a úpravy zvyšující aerodynamický přítlak včetně karbonového předního splitteru, nástavců prahů, zadního difuzoru a nastavitelného zadního křídla. Nicméně koncept jednomístného vozu byl transformován do dvoumístného provedení, takže součástí designu jsou bezpečnostní oblouky jak za hlavou řidiče, tak i spolujezdce.

Konstrukce

Jaguar F-Type Project 7 je poháněn pětilitrovým kompresorem přeplňovaným zážehovým V8 motorem. Ten pohání například Jaguar F-Type R Coupé. V tomto případě se jedná ale o silnější provedení. Motor totiž disponuje výkonem 575 koní (oproti F-Typu R Coupé se jedná o nárůst o 25 koní) a točivým momentem 680 Nm. Výkon je posílán na zadní kola přes osmistupňovou samočinnou převodovku Jaguar Quickshift a druhou generaci elektronicky řízeného aktivního diferenciálu. Inženýři divize Special Vehicle Operations vyvinuli speciálně pro F-Type Project 7 nové nastavení převodovky se změněnými body řazení a charakteristikou. To dovoluje tomuto lehkému roadsteru s celohliníkovou karoserií, který váží pouhých 1 585 kg (o 80 kg méně než roadster F-Type V8 S), dosáhnout zrychlení 0-100 km/h za 3,9 sekundy a elektronicky omezené maximální rychlosti 300 km/h.

Model je také vybaven vypínatelným aktivním výfukovým systémem se čtyřmi koncovkami s matně černou keramickou povrchovou úpravou. Systém využívá elektronicky ovládané ventily v zadní části výfuku, které jsou nastaveny tak, aby se otevíraly v závislosti na celé řadě parametrů, a také mění vedení výfukových plynů do otevřené větve výfukového systému. Snižují tak zpětný tlak a vylepšují zvukový projev.

Model jezdí na 20palcových kolech Storm z lehkých slitin v lesklé černé barvě, které si mohou zákazníci nechat za příplatek obout do vysoce výkonných pneumatik Continental ForceContact. Karbon-keramické brzdy (CCM) s kotouči o průměru 398 mm a šestipístkovými jednodílnými třmeny vpředu a kotouči o průměru 380 mm a čtyřpístkovými jednodílnými třmeny vzadu jsou ve standardní výbavě.

Brzdové kotouče jsou vyrobeny z uhlíkového kompozitu a keramiky, takže jsou extrémně tvrdé a vysoce odolné proti opotřebení. Systém CCM nabízí konzistentní výkony a vysokou odolnost proti vadnutí i při trvalém extrémním zatížení.

F-Type Project 7 těží z na míru navržených unašečů předních kol, které přináší větší negativní odklon kol, upraveného horního uložení tlumičů a nových zkrutných stabilizátorů vpředu i vzadu. Přední a zadní jednotky pružina-tlumič jsou výškově nastavitelné a jak charakteristika pružin, tak tlumičů byla přizpůsobena potřebám tohoto modelu.

Systém Adaptive Dynamics

– aktivně ovládá vertikální pohyby karoserie a její naklánění díky neustálému sledování zásahů řidiče a poloze vozu na silnici. Až 500krát za sekundu je tomu přizpůsobována charakteristika tlumení tak, aby bylo dosaženo optimální stability. Ovládací software systému Adaptive Dynamics byl přenastaven na míru pro F-Type Project 7. Systém kontroly dynamické stability (DSC) má také nové specifické nastavení.

Aktivace dynamické režimu přináší lepší kontrolu nad pohyby karoserie díky tužšímu nastavení tlumičů, zvýšený odpor v řízení, rychlejší změnu převodových stupňů a ostřejší reakce na pohyby plynového pedálu. Dynamický režim je možné konfigurovat prostřednictvím 8palcového dotykového displeje na středové konzole a řidič si tak může navolit a uložit své oblíbené nastavení.

Vektorování točivého momentu za pomoci brzd (TVbB) rychle aplikuje přesně danou brzdnou sílu na jednotlivých kolech tak, aby bylo dosaženo ostřejšího průjezdu zatáčkou. Tento systém je ve standardní výbavě. TVbB spolupracuje s elektronicky řízeným aktivním diferenciálem (který umí přepnout ze zcela otevřeného režimu do 100% uzavření během 200 milisekund) a s kontrolou dynamické stability vozu tak, aby byla optimalizována trakce.

Design

Jaguar F-Type Project 7 si zachovává výrazný, minimalistický design původního konceptu z roku 2013. Tato studie byla experimentem, ve kterém se mísí bohatá závodní historie Jaguaru s liniemi tehdy nového, revolučního sportovního modelu F-Type. Pod vedením designového ředitele Jaguaru, Iana Calluma, tato skica jednomístného sportovního vozu s agresivním profilem, robustním postojem a sníženým čelním oknem, přešla během několika málo měsíců z papíru přes digitální model až po vůz jedoucí v závodě do vrchu v Goodwoodu.

Klíčové hlavní linie F-Typu Project 7 zůstávají stejné jako u sportovního modelu F-Type. Výrazné úpravy aerodynamiky na F-Typu Project 7 zahrnují zcela nový přední splitter, jehož horní část je vyrobena z uhlíkového kompozitu. Dále pak nástavce prahů, zadní difuzor a nastavitelné zadní křídlo – vše z karbonu. Všechny tyto komponenty dohromady vytváří při maximální rychlosti 300 km/h u F-Typu Project 7 o 177 % větší přítlak než má roadster F-Type.

Zadní kapota, výdechy na přední kapotě, boční mřížky a kryty vnějších zpětných zrcátek jsou také vyrobené z uhlíkového kompozitu. Čelní okno je o 114 mm kratší. To zmenšilo celkovou výšku vozu o 30,5 mm a boční okénka byla uzpůsobena profilu. Střecha Bimini byla navržena speciálně pro F-Type Project 7. Je zaklapnuta do rámu čelního okna a lze ji buď pohodlně složit, nebo pokud není používána, uložit do zavazadlového prostoru o objemu 196 litrů.

Řidič a spolujezdec v F-Typu Project 7 sedí v odlehčených skořepinových sedadlech s čalouněním prošívaným diamantovým vzorem. Čtyřbodové bezpečnostní pásy jsou dostupné jako příslušenství. V interiéru najdete karbonový dekor, Alcantarou čalouněný volant (je možné mít i kožený), páčky řazení z kartáčovaného hliníku a speciální plaketu s logem Project 7.

Nový model bude vyráběn podle přesně daných standardů divize Special Operations a nabízen v exkluzivní omezené sérii s celkovým počtem maximálně 250 kusů. Ke každému vozu bude speciální číslovaná plaketa umístěná mezi sedadly a podepsaná Ianem Callumem.

Jaguar F-Type Project 7, jehož jméno odkazuje na sedm vítězství Jaguaru v Le Mans, bude k dostání v pěti metalických lacích: Ultra Blue, Caldera Red, British Racing Green (všechny s možností bílého polepu), Ultimate Black a Glacier White (obě s možností šedého polepu).

Vybrané historické údaje:

  • Roadster Jaguar F-Type byl představen v roce 2012 a F-Type Coupé byl uveden v roce 2013. Řada F-Type v současnosti nabízí roadstery F-Type, F-Type S a F-Type V8 S a kupé F-Type Coupé, F-Type Coupé S a F-Type R Coupé
  • Závodní Jaguar D-Type byl představen v roce 1954
  • Jaguar v prestižním čtyřiadvacetihodinovém závodě v Le Mans zvítězil celkem sedmkrát a drží rekord mezi britskými automobilkami: v roce 1951, 1953 (v obou případech s modelem C-Type), 1955, 1956, 1957 (vše s modelem D-Type), 1988 (XJR-9) a 1990 (XJR-12)

Dodávka Jaguárůp F-Typu Project 7 zákazníkům bude zahájena v polovině roku 2015

 

 

 

 

 

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
SAZ – Evžen Myslivec s.r.o.
Rybalkova 2639, 440 01 - Louny
415 652 154, 603 519 204
prodej.seat@saz-myslivec.cz

Autorizovaný prodej a servis vozů CITROËN

více než 20 let zkušeností/ autobazar/ specialista na užitkové vozy

Kontakt:
INTENSYS-CZ
Praha 9, Českobrodská 831
281 931 109, 281 932 525
prodej@intensys.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Značka Jaguar uvedla řadu vylepšení své luxusní limuzíny XJ pro modelový rok 2018 (podrobná informace)

Značka Jaguar uvedla řadu vylepšení...

Mezi stěžejní body patří zejména uvedení nové vlajkové lodě XJR575, inovované technologie a nejnovější bezpečnostní prvky.Nový Jaguar XJ pro modelový rok 2018 bude v prodeji od 30. října...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Jaguar XJR575 byl uveden během rozhovoru, který trval pouhých 44 sekund

Nový Jaguar XJR575 byl uveden během...

Značka Jaguar představila nové XJR575 netradičním způsobem! A to prostřednictvím rozhovoru s designerem Waynem Burgessem Toho zpovídala během jízdy TV moderátorka a závodnice Amanda Stretton,...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Jaguar E-PACE – kompaktní výkonné SUV se vzhledem sportovního vozu se do prodeje dostane v lednu 2018

Nový Jaguar E-PACE – kompaktní...

Předběžná cena včetně DPH od 966 669 Kč.  Designéři značky Jaguar zkombinovali design a výkon sportovních vozů Tak vznikl Jaguar E-PACE: Pětimístné kompaktní SUV s pohonem všech kol...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Goodyear dodává automobilce Jaguar Land Rover originální výbavu pro nové modely Jaguar F-PACE, Land Rover Discovery a Range Rover Velar

Goodyear dodává automobilce Jaguar Land...

Automobilka Jaguar Land Rover si vybrala společnost Goodyear jako dodavatele originální výbavy pro své nové tři modely. Goodyear vyvinul pneumatiky Eagle F1 Asymmetric SUV AT – jak pro Jaguar...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nové výkonné Jaguar E-PACE se testuje v náročných a velmi extrémních podmínkách po celém světě

Nové výkonné Jaguar E-PACE se testuje v...

Nové výkonné SUV značky Jaguar E-PACE projde závěrečným testem při světové premiéře, která se uskuteční 13. července. Fanoušci mohou sledovat odhalení vozu na Youtube nebo Facebooku...