Nový průzkum sponzorovaný Fordem ukázal, že každý čtvrtý mladý Evropan si někdy udělal „selfie“ za volantem a téměř polovina mladých řidičů se přiznává k tomu, že za jízdy fotografovali – ať už sebe nebo cokoliv jiného.
Z průzkumu mezi sedmi tisíci majiteli chytrých telefonů
– ve věku 18-24 let také vyplynulo, že čtvrtina z nich občas sleduje za volantem sociální sítě a že rizika související s používáním telefonu za jízdy nejčastěji ignorují mladí muži. Téměř všichni dotazovaní souhlasili s tvrzením, že tyto aktivity jsou nebezpečné.
Ford proto loni přivezl do Evropy svůj oceňovaný program Ford Driving Skills for Life
– v jehož rámci již poskytl řidičský trénink více než pěti tisícům řidičů od 18 do 24 let. Další tisíce pak absolvovaly kurz po internetu. Firma nyní rozšiřuje program o upozornění na rizika plynoucí z používání chytrého telefonu během jízdy. Letos již došlo k několika nehodám se zraněním a dokonce i úmrtím, při nichž řidiči údajně krátce před tragédií pořídili „selfie“. Je hluboce znepokojivé, že tolik mladých řidičů se přiznává k fotografování za jízdy, přestože tato činnost je vysoce nebezpěčná.Zveřejňování autoportrétů za volantem vedlo k nárůstu popularity hashtagů jako #drivingselfie.
Jim Graham, vedoucí programu Ford Driving Skills for Life řekl
„Selfie“ se stal pro řadu mladých nedílnou součástí každodenního života, ale za volantem je to ta poslední věc, kterou byste měli dělat. Uděláme vše, co bude v našich silách, abychom v rámci vzdělávání řidičů na potenciální rizika upozornili.“
Podle průzkumu značky Ford téměř všichni dotazovaní z Rumunska se přiznali k tomu, že někdy za volantem fotografovali (97 %). V Německu toto uvedlo 55 %, v Británii 43 %, v Belgii a Francii 41 %, v Itálii 40 % a ve Španělsku 32 %. Sociální sítě nebo webové stránky při řízení nejčastěji sledují Němci (35 %). Mezi dalšími figurují řidiči z Británie (32 %), Belgie (26 %), Rumunska (25 %), Francie (23 %), Itálie (21 %) a Španělska (8 %).
Ford zjistil, že pořízení „selfie“ odláká pozornost řidiče na 14 sekund a nahlédnutí na oblíbenou sociální síť až na 20 sekund. Auto jedoucí rychlostí 100 km/h za takovou dobu urazí vzdálenost odpovídající délce pěti fotbalových hřišť. Podle výzkumu amerického Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu rozptýlí kontrola účesu ve zpětném zrcátku řidiče na čtyři sekundy, v případě vytočení čísla na mobilu drženém v ruce je to sedm sekund. Jeden z dřívějších průzkumů mezi mladými řidiči ukázal, že více než polovina z nich někdy překročila nejvyšší povolenou rychlost, téměř polovina za volantem jedla či pila a 40 % použilo za jízdy mobilní telefon.
Program Ford Driving Skills for Life byl zahájen v USA před více než deseti lety.
Prošlo jím už více než 100 000 řidičů z celého světa. V Evropě ho Ford zatím provozuje v Belgii, Francii, Německu, Itálii, Rumunsku, Španělsku a Velké Británii. V blízké budoucnosti se program rozšíří o nový úkon – řidiči se pokusí fotografovat „selfie“ během manévrování v nízké rychlosti, samozřejmě na uzavřené trati a pod dohledem profesionálního instruktora. Sami se tak přesvědčí, jak obtížné je pořídit fotografii a udržet přitom vůz na dráze vytyčené dopravními kužely.
Průzkumy značky Fodr proběhly
– v termínu 12. 5. až 28. 5. 2013 ve Velké Británii, Francii, Německu, Španělsku a Itálii. Dotazováno bylo 5160 řidičů ve věku 17-24 let a 4325 rodičů, kteří jezdí s dětmi.
– v termínu 3. 6. až 27. 6. 2014 ve Velké Británii, Francii, Německu, Španělsku, Itálii, Rumunsku a Belgii. Dotazováno bylo 7003 řidičů ve věku 18-24 let, kteří vlastní chytrý telefon.
KLÍČOVÉ CENTRUM
VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER
Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů
Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií.
Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.