Zcela nové Volvo S40 představeno 9. září na autosalonu ve Frankfurtu (1)

Výkonný čtyřdveřový sedan s dynamickým sportovním designem a interiérem srovnatelným s velkými vozy.

Zcela nové Volvo S40 představeno 9. září na autosalonu ve Frankfurtu (1)
Zcela nové Volvo S40 představeno 9. září na autosalonu ve Frankfurtu (1)

Henrik Otto a jeho tým se inspirovali klasickým skandinávským designem, jeho čistými tvary a hladkým povrchem, vzdušností a důvěrnou souhrou formy a funkčnosti.

Zcela nové Volvo S40 představeno 9. září na autosalonu ve Frankfurtu (1)
Zcela nové Volvo S40 představeno 9. září na autosalonu ve Frankfurtu (1)
Zcela nové Volvo S40 představeno 9. září na autosalonu ve Frankfurtu (1)

Zevnějšek je výsledkem vývoje karosářského designu moderních vozů Volvo, zatímco interiér je zcela revoluční. Jeho minimalistické řešení i přes kompaktní rozměry interiéru maximalizuje dojem velkého vozu.

Interiér je tvořen několika vizuálními vrstvami. První vrstva je tvořena obvodovou lištou kolem celého interiéru, podél bočních oken a čelního skla. Toto řešení vyvolává pocit bezpečí uvnitř ochranné konstrukce. Další vrstvu tvoří přístrojová deska. Ta se vyznačuje čistým vzhledem, přičemž výdechy větrání a další detaily jsou rozmístěny jako ostrůvky v jinak volném prostoru. Přístrojový panel je vybaven novým typem povrchu, jehož textura dává pocit nejmodernější technické inovace. Tato speciální textura povrchu přístrojovou desku vizuálně odděluje od vnější obvodové lišty kabiny.Hlavní přístroje jsou soustředěny do dvou kulatých číselníků, lemovaných kontrastními kovovými kroužky. Tento design vytváří sportovní a trojrozměrný vzhled.


Nejvýraznější nový prvek interiéru představuje unikátní, supertenká, volně umístěná středová konzola, která elegantně spojuje středový panel a přístrojovou desku. Její podrobný popis bude uveden v samostatném článku zítra – ve středu. Ve čtvrtek o motorech a podvozku a o bezpečnosti Volva S40 v závěrečném článku v pátek.


Interiér je nabízen ve třech odstínech: tmavě šedé, lávově šedé a tmavě béžové. Každou z barev interiéru lze sladit s řadou provedení čalounění. Jednou ze čtyř možností čalounění představuje kůže. Nejmodernějším druhem čalounění je Dala, vroubkovaná textilie s prvky T-Tec a s viditelnými světlými švy. Materiál T-Tec byl vyvinut speciálně pro společnost Volvo Cars a je inspirován sportovním oblečením a moderními doplňky pro cestování. Kontrast mezi materiálem T-Tec a textilem – spolu se švy v různých navzájem ladících barvách – zvyšuje dynamický charakter vozu.


Konstrukce s kabinou posunutou vpřed, dlouhý rozvor a architektura Volvo s napříč uloženým motorem činí interiér u Volva S40 mimořádně prostorným. Kabina může být uspořádána stejně flexibilním způsobem jako u větších modelů Volvo. Zadní sedadla jsou dělena na dvě části a jejich opěradla lze sklopit. Sedadlo spolujezdce vpředu může být také objednáno ve verzi se sklopným opěradlem. Pokud jsou sedadla sklopena, je plocha pro přepravu nákladu zcela plochá.


Nové Volvo S40 je kratší (délka 4468 mm), ale současně širší (1770 mm) a vyšší (1452 mm) a nabízí tak v interiéru větší prostor než jeho předchůdce. Kapota je krátká a na voze je zřetelná koncepce s kabinou posunutou vpřed. Tento temperamentní vzhled, jako by vůz byl neustále pobízen vpřed, vytváří dojem rychlosti i tehdy, pokud automobil stojí na místě. Současně vytváří dodatečný prostor pro dlouhou kabinu pro cestující a velkorysý prostor pro nohy na zadních sedadlech. „Při pohledu na Volvo S40 z boku se každému vybaví kometa v letu. Jemně tvarovaná příď, boční linie a ostrá záď vytvářejí dojem pulzující rychlosti,“ komentuje Henrik Otto.


Rozchod i rozvor kol byly zvětšeny, takže kola se prakticky nacházejí v rozích vozu. Toto řešení přispívá ke sportovnímu vzhledu a zlepšuje stabilitu vozu na silnici. Rozchod kol vpředu je u nového Volva 1535 mm (o 63 mm širší oproti předchozímu modelu) a vzadu 1531 mm (o 57 mm širší). Rozvor je 2640 mm (o 78 mm delší). Delší rozvor rovněž umožnil umístění širokých pohodlných zadních dveří.


Karoserie při pohledu shora připomíná tvar trupu člunu se zaoblenou přídí, širokou střední částí a zužující se zádí. Společně se širokými boky tento člunovitý tvar zdůrazňuje kompaktní a sportovní charakter vozu a navíc přispívá k jeho vynikajícím aerodynamickým vlastnostem.


Dveře Volva S40 jsou vypouklé ven, zatímco u větších modelů Volvo jsou dveře klenuté dovnitř. Toto konvexní zakřivení zdůrazňuje kompaktní dojem a zvyšuje šířku kabiny. Zcela nový typ stěračů čelního skla je skryt pod protaženou hranou kapoty. Směrová světla jsou zabudovaná také do vnějších zpětných zrcátek, takže jsou snadno viditelná i z boku.


Pro další zdůraznění sportovní povahy Volva S40 může být vůz vybaven designovým paketem zahrnujícím rozšířené prahy a spoilery. Na seznamu příslušenství je celá řada nově navržených kol z lehkých slitin. Nejsportovnější kola s průměrem osmnácti palců jsou obutá do ultranízkých pneumatik 215/45.


Nové Volvo S40 bude nabízeno také s volitelnou sadou sportovních doplňků exteriéru – jedná se o speciální příslušenství, které dále zdůrazňuje sportovního ducha a dynamickou image tohoto sedanu. Sada sportovních doplňků zahrnuje přední a zadní spoiler, boční lemy a spoiler na víku zavazadlového prostoru – všechny díly jsou lakované v barvě karosérie. Součástí je i sada pro snížení podvozku, která zmenší světlou výšku vozu o 20 mm a přispívá tak k lepšímu zážitku z jízdy.


Nové Volvo S40 má svůj vlastní styl – přesto však zachovává jasnou identitu Volvo. Horizontální žebrování mřížky chladiče s charakteristickou úhlopříčkou v tmavě šedé metalické barvě je možno nalézt i u modelů Volvo S60 a S80. Kapota má tradiční tvar písmene V. Linie karoserie – klasické „boky“ Volvo po obou stranách karoserie – jsou rovněž převzaty z rodiny ostatních modelů Volvo. Tyto široké boky jsou prvkem moderních vozů Volvo, který signalizuje výkon a bezpečnost.

Autorizovaný dealer a opravce VOLVO

Člen koncernu TUkas

 

Kontakt:
AUTO-STAIGER CZ A.S.
Praha 10, Černokostelecká 621/122
+420 271 009 111
servis.volvo@auto-staiger.cz

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Volvo přechází u námořní dopravy na obnovitelná paliva, sníží své fosilní emise o 84 %

Volvo přechází u námořní dopravy na...

Každoročně přepraví nákladní lodě napříč světovými oceány desítky tisíc kontejnerů s materiálem určeným pro výrobu v továrnách společnosti Volvo Cars. Odteď bude většina těchto...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Malý vůz s velkým potenciálem. Zcela nové, plně elektrické SUV Volvo EX30

Malý vůz s velkým potenciálem. Zcela...

Někdy může být první dojem zavádějící. Volvo dnes představilo zcela nové a dosud nejmenší SUV EX30. Neuhádnete kolik stojí… Volvo EX30, které bylo představeno světu dnes v italském...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nové malé Volvo EX30 vyniká dosud nejnižší uhlíkovou stopou

Nové malé Volvo EX30 vyniká dosud...

V novém modelu Volvo EX30 je destilováno to nejlepší, co automobilka Volvo Cars nabízí, včetně mimořádné bezpečnosti a vůbec nejnižší emise CO2 ze všech dosavadních vozů Volvo. Protože se...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Plně elektrické Volvo EX90 Excellence: Mimořádně stylové cestování

Plně elektrické Volvo EX90 Excellence:...

Luxusní automobilky rády vytvářejí ze speciálních vozů ještě speciálnější. Dělá to i Volvo se svou vlajkovou elektrickou lodí EX90. Její super-extra varianta se jmenuje Excellence a půjde...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový vládce severského pantheonu: Plně elektrické Volvo EX90

Nový vládce severského pantheonu: Plně...

V oblacích Žižkovské věže Volvo oficiálně představilo nového boha značky, plnohodnotné sedmimístné zcela elektrické SUV EX90. Klasickou, nádhernou, ohromující záležitost, v níž se...