Zbrusu nové Volvo XC90 bude prvním volvem postaveným na základě nové modulární platformy (SPA)

Zcela nová XC90 automobilky Volvo, která se za necelé dva týdny dočká ve Stockholmu slavnostního uvedení, bude prvním vozem modelové řady postavené na základě technologie modulárního podvozku SPA, která je vyvinuta samotnou automobilkou.

1volvnovesvetla800

Platforma SPA, na níž automobilka Volvo

– pracovala během předchozích pěti let, představuje základní kámen probíhajícího transformačního plánu společnosti, který počítá s investicemi 11 miliard USD. Tato platforma bude představena společně s novinkovou generací Volva XC90 a v budoucnu bude aplikována na celou modelovou řadu.

Architektura SPA nabízí dvojí přínos.

Za prvé

– je zde flexibilita této platformy, která dává volnou ruku konstruktérům a designérům značky Volvo. Ti tak mohou vymýšlet a zavádět širokou škálu nových atraktivních designových prvků a současně zlepšovat ovladatelnost, představovat celosvětové bezpečnostní novinky, nabízet nejmodernější technologie pro automobilovou konektivitu a vytvářet prostornější interiéry.

„Platforma SPA a model XC90 jsou neochvějnými důkazy správnosti nově zvolené strategie. XC90 vnáší díky mimořádné kombinaci luxusu, prostornosti, všestrannosti, efektivity a bezpečnosti, které se v ní snoubí, do segmentu SUV zcela nový rozměr – stejně jako původní XC90 v roce 2002,“ prohlašuje Peter Mertens, senior viceprezident oddělení pro výzkum a vývoj ve společnosti Volvo Car Group.

Za druhé

– umožní architektura SPA změnit způsob, jakým budou v budoucnosti vyráběny vozy Volvo, protože díky ní bude možné na základě stejné architektury vyrobit celou řadu různých vozů vybavených odlišnými hnacími jednotkami, elektrickými systémy a technologiemi. Výroba těchto vozů bude ekonomicky mnohem výhodnější.

„SPA nám zajišťuje svěží technologický start. Přibližně 90 % součástek v novém Volvu XC90 a v následujících modelech bude nových a unikátních. Pokud jde o kvalitu a technologie v těch nejzásadnějších oblastech, dosahujeme laťky, která je nastavena těmi nejlepšími z ligy prémiových vozidel,“ dodává Peter Mertens.

Ničím nevázané technologie a více svobody pro designéry

S architekturou SPA byli designéři osvobozeni od předchozích limitů, jež je omezovaly v aspektech, jako jsou rozvor kol, převis, výška přední části nebo celková výška vozu.

„Tato platforma nám poskytla mnohem větší svobodu pro navrhování vozů se sebejistým postojem, dynamickými proporcemi a spoustou výrazných designových prvků. Tuto variabilitu jsme demonstrovali našimi třemi koncepčními vozy, jež jsme představili před časem. Přestože je zbrusu nové Volvo XC90 zcela novým druhem automobilu, při jeho odhalení, které proběhne za necelé dva týdny, okamžitě rozpoznáte tradiční prvky značky,“ podotýká Thomas Ingenlath, senior viceprezident oddělení designu ve společnosti Volvo Car Group.

Výjimečný jízdní zážitek a flexibilita

Nová technologie podvozku SPA umožňuje snížení a lepší rozložení hmotnosti, čímž dochází k povznesení jízdního zážitku na ještě vyšší úroveň, aniž by bylo nutné dělat kompromisy na jízdním komfortu. Platforma SPA nabízí také mnohem více flexibility uvnitř vozu. XC90 nové generace je vybavena inovativně navrženými sedadly, která zajišťují cestujícím ve druhé a třetí řadě mnohem více prostoru, díky čemuž se může nová XC90 honosit přízviskem plnohodnotného sedmimístného automobilu.

Posuvná funkce všech sedadel ve druhé řadě umožňuje vytvořit více prostoru pro cestující ve třetí řadě nebo zvětšit objem zavazadlového prostoru. Sedadla třetí řady zároveň nabízejí prvotřídní komfort všem osobám do výšky až 170 cm.

„Architektura SPA nám umožnila vytvořit první SUV na světě, které nemusí dělat kompromisy,“ říká Peter Mertens. „Získáte agilitu mnohem menších a podstatně nižších aut, sebejistý pocit plynoucí z naprosté kontroly nad vozem, velkorysý vnitřní prostor a jízdní zážitek doprovázený notnou dávkou adrenalinu, který vám zajistí hnací jednotky nabízející bezkonkurenční kombinaci výkonu a nízkých emisí. Protože tento vůz nese hrdě znak Volvo, je již ve standardu samozřejmostí také prvotřídní bezpečnost.“

Bezkonkurenční kombinace výkonu a hospodárnosti

Nová XC90 bude dostupná s celou řadou motorových variant Drive-E, z nichž všechny nabízejí mimořádnou kombinaci výkonu a nízké spotřeby paliva. Tato modulární rodina dvoulitrových, čtyřválcových vznětových a zážehových motorů nabízí několik různých úrovní turbopřeplňování, díky čemuž sahá její rozsah od vysoce výkonných variant s vysokým točivým momentem až k verzím s nízkou spotřebou paliva.

Vrchol nabídky tvoří varianta XC90 „Twin Engine“, jenž je kombinací dvoulitrového čtyřválcového benzínového motoru s přeplňováním kompresorem a turbodmychadlem a elektromotoru. Tato bezkonkurenční kombinace výkonu a čistého chodu se může pochlubit silou přibližně 400 koní a emisemi oxidu uhličitého (CO2) kolem 60 g/km (jízdní cyklus NEDC).

Architektura SPA umožňuje také elektrifikaci na všech úrovních, a to bez nutnosti jakéhokoli zásahu do prostoru kabiny nebo do zavazadlového prostoru. Ostatní výrobci automobilů se soustředí na to, aby co nejlépe zkombinovali rozměrnou baterii s luxusním a prostorným interiérem, ale to je něco, co se Volvu podařilo díky platformě SPA překonat.

Vyšší bezpečnost bez kompromisů

Architektura SPA pomáhá automobilce Volvo dostát své reputaci coby světového lídra v oblasti bezpečnosti, aniž by bylo nutné dělat kompromisy na designu, velikosti nebo hmotnosti vozu. Díky rozsáhlému využívání vysokopevnostní oceli legované bórem mohou být auta postavená na platformě SPA mnohem kompaktnější a současně i bezpečnější.

Součástí SPA je také inovativní architektura elektronického systému, která povznáší inteligenci vozidla na zcela novou úroveň. Tento systém je navržen tak, aby do něj bylo možné jednoduše integrovat nové, rychle se vyvíjející technologie, mezi které patří například senzory nebo kamery. Dále usnadňuje zavádění nových bezpečnostních řešeních pro předcházení dopravním nehodám – a umožňuje také rychlé zavádění nových funkcí multimediálního systému a konektivity. „Vytvořili jsme jediný nervový systém, který má plnou kontrolu nad všemi funkcemi vozu. Něco takového v automobilovém průmyslu dosud nemá obdoby,“ říká s hrdostí Peter Mertens.

Průmyslové přínosy

Kromě významných výhod modulární architektury pro jednotlivá vozidla jsou zde také průmyslové přínosy. Platforma SPA umožňuje automobilce Volvo navrhnout modelovou řadu, která bude založena na stejných klíčových jednotkách, bude zahrnovat stejná rozhraní a bude postavena na základě modulárních systémů a dílů, díky čemuž může vzniknout flexibilní produkční systém. To znamená, že bude možné postavit všechny modely Volvo od řady 60 výše bez ohledu na jejich složitost na stejné výrobní lince.

Nová tvář Volva: Světla pro denní svícení „Thorovo kladivo“

Dnes vůbec poprvé zveřejňuje automobilka Volvo obrázky přední části neboli „tváře“ zbrusu nového SUV XC90, jíž dominují výrazná světla pro denní svícení ve tvaru T, designérským týmem pojmenovaná „Thorovo kladivo“ podle známého atributu, který je neodmyslitelným symbolem severského boha hromů Thora.

„Každému, kdo se podívá do zpětného zrcátka, bude okamžitě jasné, že za ním jede nová XC90,“ konstatuje Peter Mertens. „XC90 je prostě vozem, který je na silnici nepřehlédnutelný.“

 

Autorizovaný dealer a opravce VOLVO

Člen koncernu TUkas

 

Kontakt:
AUTO-STAIGER CZ A.S.
Praha 10, Černokostelecká 621/122
+420 271 009 111
servis.volvo@auto-staiger.cz

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový vládce severského pantheonu: Plně elektrické Volvo EX90

Nový vládce severského pantheonu: Plně...

V oblacích Žižkovské věže Volvo oficiálně představilo nového boha značky, plnohodnotné sedmimístné zcela elektrické SUV EX90. Klasickou, nádhernou, ohromující záležitost, v níž se...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nové dealerství Volvo v pražských Vysočanech je milníkem skupiny Auto Palace

Nové dealerství Volvo v pražských...

Nové pražské prodejní a servisní centrum značky Volvo bylo otevřeno 3. srpna 2020 Významný milník v obchodních aktivitách skupiny Auto Palace Investice s celkovou hodnotou 160 mil. Kč Zcela...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Automobilka Volvo Cars s nadšením vítá do svého globálního designérského týmu dvě nové posily

Automobilka Volvo Cars s nadšením vítá...

Společnost Volvo Cars v nedávné době přivítala do svého globálního designérského týmu dvě nové posily, kterými jsou Claudia Braun a Thomas Stovicek. Claudia Braun, která přešla pod křídla...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Automobilka Volvo Cars urychluje v zájmu zajištění dlouhodobého růstu svou strukturální transformaci

Automobilka Volvo Cars urychluje v zájmu...

Společnost Volvo Cars zveřejnila své plány na urychlení transformace, která automobilce pomůže v dlouhodobém horizontu zajistit další růst. Při avizování plánovaných opatření bylo...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Všechny autorizované servisy pro osobní vozy Volvo jsou otevřené a v zájmu ochrany zdraví zavedly zvýšená ochranná opatření

Všechny autorizované servisy pro osobní...

Síť autorizovaných servisů Volvo zavedla přísnější ochranná opatření pro dodržení vysokých hygienických standardů. S ohledem na zvýšený zájem o servisní služby související...