Výroba motorových vozidel v Česku opět roste

Sdružení automobilového průmyslu přináší tradiční přehled o výrobě a odbytu vozidel za období od 1. ledna do 31. července 2019.

Celkem 838 142 motorových vozidel bylo vyrobeno v České republice v období od ledna do července tohoto roku. To je o 1,5 % více než ve stejném období loňského rekordního roku. Na růstu se podílejí dobrými výsledky všechny sledované kategorie vozidel. 

Osobní automobily

Po pololetním mírném poklesu nabrala produkce osobních vozidel opět zrychlené tempo. Za prvních 7 měsíců roku bylo vyrobeno celkem 834 247 vozidel, tedy o 11 858 vozidel více než ve stejném období roku 2018 (+ 1,4 %).

Dařilo se jak největší české automobilce ŠKODA AUTO, která vyrobila 512 042 vozů (+ 1,7 %), tak také kolínské TPCA s celkovým počtem 134 455 vyrobených vozidel (+ 4,5 %). Také nošovický Hyundai dohání tempo loňského roku, když celkový počet 187 750 vozidel znamená jen mírný meziroční pokles o 1,3 %.

Navzdory klesajícímu počtu nových registrací v Evropě nebo v Číně vzrostl tuzemským výrobcům odbyt na zahraničních trzích celkově o 2,0 %. Exportováno bylo v součtu 771 519 vozidel, z toho ŠKODA AUTO vyvezla celkem 458 547 automobilů (+ 2,6 %), Hyundai 178 952 vozů (- 1,3 %) a TPCA celkem 134 020 vozů (+ 4,5 %). Odbyt v tuzemsku pak poklesl o 4,8 % na celkových 65 251 vozů.

Autobusy

Produkce autobusů je i nadále výrazně nad úrovní loňského roku. Celkový počet 2 971 autobusů vyrobených do konce července letošního roku znamená nárůst o 7,6 %. Export vzrostl o 4,5 % na celkových 2 810 kusů a  tuzemský odbyt o 16,3 % na celkových 478 kusů.

Dařilo se především společnosti IVECO Czech Republic, která je s 90 % podílem nejvýznamnějším výrobcem v Česku. Celkem bylo ve vysokomýtském závodě vyrobeno 2 675 autobusů této značky (+ 9,1 %), v Česku bylo prodáno 222 autobusů (+ 31,4 %) a exportováno celkem 2 770 autobusů (+ 5,6 %).

Výrobce SOR Libchavy vyrobil od ledna do července tohoto roku 288 ks, tedy jen o 1 autobus méně než ve stejném období loňského roku, v tuzemsku prodal o 27 kusů více (+ 12,2 %) a exportoval o 28 kusů méně (- 41,2 %).

Motocykly

JAWA Moto, jediný výrobce motocyklů na tuzemském trhu, zažívá v tomto roce úspěšné období. Celkem 924 nových motocyklů vyrobených od ledna do července znamená nárůst o 20,0 %. Na vývoz bylo určeno 780 kusů (+ 20,1 %), 144 strojů bylo dodáno na český trh (+ 16,1 %).

***

Zdeněk Petzl, výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu, komentuje dosavadní vývoj: „Nárůst výroby osobních vozidel o 1,4 % a exportu o 2,0 % svědčí o velmi dobré konkurenceschopnosti tuzemských automobilek. Těm se i přes pokles nových registrací v Evropě v prvním pololetí tohoto roku daří na většině důležitých trhů udržet své tržní podíly. Současně s rostoucí produkcí autobusů či motocyklů se tak ukazuje silná pozice českého automobilového průmyslu a jeho stabilita. Pokud v evropské ekonomice nenastanou dramatické změny, věříme, že se v následujících měsících tento trend potvrdí a celoroční produkce vozidel může být obdobně úspěšná, jako v roce minulém.

Bohdan Wojnar, prezident Sdružení automobilového průmyslu, dodává: „Aktuální dobré výsledky nejsou automatickou garancí úspěchů do budoucna. Pro úspěšnou budoucnost je důležité aktivně sledovat a v ideálním případě spoluovlivňovat trendy příštích let. Dnes, více než jindy, musíme spoluutvářet automobilový průmysl České republiky pro příštích 10 let.“

 

* Výrobci nákladních automobilů působící v ČR, společnosti AVIA Motors s.r.o. a Tatra Trucks a.s., výrobní data nezveřejňují.

 

 

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Jan Černý bude nově závodit v barvách Mogul BENZINA Racing21 Teamu

Jan Černý bude nově závodit v barvách...

Český závodník Jan Černý se do letošní sezóny automobilových rally vydá nově za volantem závodního speciálu Volkswagen Polo R5, který ponese kromě tradičních partnerů včetně značky...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Hyundai i30: elegantnější, bezpečnější a hospodárnější

Nový Hyundai i30: elegantnější,...

Nový model i30 je díky vyspělým bezpečnostním technologiím a konektivitě, rozmanité nabídce hospodárných motorů a novému elegantnímu designu ještě atraktivnější Elektrifikovaný...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Honda představuje automobilový Instagram: honda_auto_cz!

Honda představuje automobilový...

Dne 26.2.2020 byl oficiálně zahájen provoz automobilového Instagramu, který má společně s Facebookovou platformou za úkol šířit image společnosti Honda ve světě sociálních sítí....

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - SEAT a CUPRA míří na Ženevský autosalon s mnoha novými modely

SEAT a CUPRA míří na Ženevský...

Příští týden bude ve světové premiéře odhalen model CUPRA Formentor, první vůz vyvinutý exkluzivně pro značku CUPRA Veřejný debut prvního modelu CUPRA Leon, který bude představen jako...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - SEAT je i v novém desetiletí nerozlučně spjatý s českou atletikou

SEAT je i v novém desetiletí...

SEAT podporuje českou atletiku již 21 let jako oficiální partner ČAS Vrcholem letošní sezony budou olympijské hry v Tokiu, jichž se zúčastní i fenomenální oštěpařka Bára Špotáková...