Již při letmém pohledu na pětici představených motocyklů Honda musí být každému jasné, kdo udává směr do třetího tisíciletí. Ve skutečnosti se jedná o zcela nové nebo zásadně přepracované modely, které v příštím roce zaujmou stěžejní místa ve výrobním programu Hondy. Již nyní však potvrdily dlouhodobé trendy v motocyklové produkci značky Honda – nejnovější technologie, spolehlivost, bezpečnost a hlavně zábava.
Snad právě proto na pomyslném nebi zazářila hvězda v podobě nekapotovaného cestovního motocyklu X-Eleven. Za základ tomuto stroji posloužil supersportovní CBR 1100 XX Super Blackbird, rozhodně však nejde pouze o jeho „svléknutou“ verzi. Naopak, jedná se o výrazně inovovaný motocykl stále populárnějších kategorií naked bike a streetfinger a současně o jednoznačně nejsilnější stroj dané třídy. X-Eleven používá mírně upravený motor ze Super Blackbirdu včetně systému vstřikování paliva PGM-FI. Agregát byl přepracován kvůli zvýšení výkonu ve středních otáčkách, což je pro tento typ motocyklu zásadní. Potvrzením této skutečnosti je točivý moment vrcholící na 116 N.m dosahovanými při 7000/min. Úpravy prodělal rovněž dvojitý páteřový rám z hliníkové slitiny, který má zcela nově centrálně uchycenou zadní kyvnou vidlici. Odpružení zadního kola zajišťuje systém Monoshock, který se již osvědčil u modelu Hornet. Přístroje využívají pokrokový New Edge Design a slouží zároveň jako malý ochranný štít před proudícím vzduchem. Všechny verze pro Evropu jsou vybaveny třícestným katalyzátorem. Standardem se pro Hondu stává brzdový systém Dual CBS. To vše s příznivou hmotností bez náplní 222 kg.
Do stejné kategorie jako typ X-Eleven patří též cestovní stroj CB 600 F Hornet, který rovněž prošel renovací, a navíc přibyla přioděná verze s označením Hornet-S, opatřená polokapotáží, která posouvá tento motocykl trochu blíže ke sportovním strojů. Přední šestnáctipalcové kolo nahradila na obou verzích pneumatika o rozměru 17“. Motor získal díky pozměněnému programu řídící jednotky zapalování a modifikovanému airboxu dva koně navíc a rovněž se zvýšil točivý moment.
Novinkou kategorie terénních motocyklů je typ XR 650 A. Toto sportovní enduro s hmotností bez náplní pouhých 122 kg má unikátní kolébkový rám z hliníkové slitiny zaručující zvýšenou tuhost a životnost. Stroj pohání zcela nový kompaktní kapalinou chlazený krátkozdvihový motor pracující se čtyřventilovou technikou SOHC, protiběžným vyvažováním hřídelem redukujícím primární vibrace a karburátorem s průměrem difuzoru 40 mm. Spouštění motoru je usnadněno samočinným dekompresorem a širším převodovým poměrem na startovací páku, aby „našlápnutí“ nebylo fyzicky příliš náročné.
Za pozornost stojí také zdvihy kol – vpředu 285 mm a vzadu dokonce 308 mm, čemuž odpovídá výška sedla nad zemí 935 mm.
Ne jeden, ne dva, ale hned tři hlavní světlomety vás upoutají při pohledu na pátou, radikálně přepracovanou generaci supersportovního motocyklu CBR 900 RR Fireblade. Tou učinil Fireblade největší skok vpřed od svého vzniku. Klady svých předchůdců, tedy vysoký výkon motoru, skvělé jízdní vlastnosti a kompaktní stavbu, tato verze posunula ještě o značný kus vpřed a stejně tak i kritéria třídy Supesport. Za pozornost stojí hlavně nejnižší poměr hmotnosti (bez náplní 170 kg) k výkonu (112 kW při 11 000/min) a nejostřejší akcelerace mezi supersporty „litrové“ třídy. Z nepřeberné řady technických lahůdek nové „devítistovky“ jmenujme například titanové výfukové potrubí, variabilní systém sání a výfuku H-VIX či zadní kývnou vidlici převzatou ze závodního speciálu NSR 500. Motor se stal nosným prvkem konstrukce, přičemž má vetší vrtání a kratší zdvih (74,0 x 54,0 mm), vyšší kompresní poměr 11,3 : 1, kované písty a o pětinu lehčí váčkové hřídele. Nové jsou též brzdy, vpředu opatřené kotouči o průměru 330 mm se čtyřpístovými třmeny.
Pětici novinek uzavírá superbike VTR 1000 SP-1 mající kořeny ve VTR 1000 F. Jedná se o stroj, s kterým lze prakticky hned vyrazit na závodní okruh. Osobní účast továrních pilotů Hondy Aarona Slighta a Colina Edwardse při vývoji navíc zajišťují i výkonný potenciál pro mistrovství světa třídy Superbike. Například kapalinou chlazený vidlicový dvouválec má téměř 90% všech dílů zcela nových, zdvih zkrácený z 66,0 na 63,6 mm, a navíc je opatřen duálním elektronicky řízeným vstřikováním paliva. Nový je též přívod vzduchu do komory sání, který se děje otvorem v masce mezi světlomety, jakož i přední vidlice a hlava řízení převzaté ze závodních speciálů. Kdo by na přístrojovém panelu hledal klasické analogové ukazatele, hledal by marně. Nahradily je totiž lehké a kompaktní displeje z tekutých krystalů. Brzdy se závodními třmeny mají vpředu dva kotouče o průměru 320 mm, vzadu je jeden kotouč o průměru 220 mm.
Honda magazín 4/99
KLÍČOVÉ CENTRUM
VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER
Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů
Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.
SEAT – španělský temperament s německou technologií