V Česku vzrostl ve druhém čtvrtletí prodej elektromobilů o dvě třetiny oproti stejnému období loni. Od dubna do konce června prodaly automobilky v tuzemsku 1168 elektromobilů, loni to bylo za stejné období 706 vozů na elektřinu. Jde o šestý největší nárůst v celé EU. Vyplývá to z aktuálních dat Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA). Trh s elektromobily v EU nadále roste. Aktuálně je každé desáté nově prodané auto na elektřinu. Snížení naopak zaznamenala vozidla na benzín a naftu, aktuálně mají na trhu EU podíl 56 %.
Prodej elektromobilů v Česku roste, plug –in hybridy klesly o třetinu.
Prodej elektromobilů v Česku za poslední rok vzrostl dvojnásobně. Zatímco v prvním pololetí činil podíl nově registrovaných elektromobilů na prodejích nových vozů 1,1 %, za stejné období letošního roku podíl nových elektrických vozů na českém trhu vzrostl na 2 %. Celkově v prvním pololetí prodaly automobilky v tuzemsku 1 953 elektroaut. Téměř o třetinu poklesl naopak prodej plug-in hybridů, oproti prvnímu pololetí loňského roku se prodalo jen 1 566 kusů. „Povzbudivý růst podílu nových elektromobilů na českém trhu je i důsledkem poklesu registrací nových vozů v Česku o 12 % na 98 916 oproti hodnotě z prvního pololetí loňského roku. Je patrné, že i při zhoršené dostupnosti nových vozů Češi zvolna přehodnocují svůj skeptický postoj k elektromobilům. Projevuje se to i na našich číslech, v prvním pololetí letošního roku stoupl v meziročním srovnání počet objednávek bateriových elektromobilů pětinásobně,“ říká generální ředitel leasingové společnosti Arval Aleš Polák.
Počet firem, které využívají vozy s alternativními pohony, narostl za tři roky o polovinu
Rostoucí trend ve využívání alternativních pohonů potvrzuje také firemní průzkum Arval Mobility Observatory předního poskytovatele operativního leasingu v Evropě, společnosti Arval. Letos bylo dotazováno celosvětově téměř 6 tisíc firem, z toho 304 v ČR. V posledních třech letech podle údajů průzkumu vzrostl podíl firem, které využívají ve svých vozových parcích vozy na alternativní pohony o polovinu. „V roce 2020 využívalo ve svých vozových parcích alespoň jeden typ vozů s alternativními pohony 14 % firem, letos je to již 22 %. Dalších 23 % firem o zavedení ekologičtějších aut do své firemní flotily uvažuje. Největší oblibě se těší podle průzkumu plug-in hybridní vozy, ty v současnosti využívá každá osmá firma v Česku. Bateriové elektromobily využívá 8 % firem, 11 % firem uvažuje do tří let o jejich zavedení do vozových parků,“ přibližuje výsledky průzkumu konzultant Arvalu Tomáš Kadeřábek. Podle generálního ředitele české pobočky Arvalu Aleše Poláka jsou ale čeští řidiči i přes zvolna rostoucí zájem o elektromobily pořád opatrní. „V současnosti činí objednávky bateriových elektromobilů cca 1,5% z celkového počtu objednaných vozů. V evropském měřítku jsou firemní elektromobily budoucnost a svědčí o tom i postavení Česka, které je v rámci srovnání ve využívání elektromobilů páté nejhorší v EU. Tento trend chceme zvrátit a do roku 2025 bychom chtěli provozovat v rámci naší flotily 7,5 % elektroaut,“ upřesňuje Aleš Polák.
Firmy u elektromobilů oceňují šetrnost k přírodě, motivuje je i delší dojezd nebo dotace
Firmy k většímu využívání elektrických vozidlech podle průzkumu Arval Mobility Observatory motivuje především šetrnější dopad jejich provozu na životní prostředí, zvyšující se dojezd a také výraznější podpora ze strany státu. „Ekologická složka provozu elektromobilů je podstatná pro 52 % firem, které v příštích 3 letech o zavedení elektromobilů do svých firemních flotil uvažují. Dvě pětiny firem zvolí elektromobil za splnění podmínky vyššího dojezdu a třetina v případě výraznějších pobídek ze strany státu. Podobné procento firem objedná elektromobily, zlepší-li se ještě více dobíjecí infrastruktura a budou-li srovnatelné celkové náklady na provoz jako u vozidel se spalovacími motory,“ uzavírá Tomáš Kadeřábek z Arvalu.