O Sydney, dějišti sedmadvacátých olympijských her, se říká, že je jedním velkým hřištěm. Jeho obyvatelé rádi sportují a velkou příležitost k tomu jim dávají obrovské pláže. Kdo tento přístav na jihovýchodě Austrálie jednou navštíví, navždy se do něj zamiluje. Město je plné energie a života. Má svůj osobitý charakter a příjemné klima.
Pokud se chceme projít po městě, můžeme začít v centru, které je jakýmsi miniaturním Manhattanem s mrakodrapy na jižním pobřeží zátoky. Tato část města začala vznikat v minulém století a z ní také postupně vyrůstalo Sydney. Centrum dnes spojují s obytnými čtvrtěmi na severu přístavní tunel a světoznámý přístavní most.
K pamětihodnostem Sydney patří budova opery. A zatímco na stadiónech soupeřili sportovci o medaile, hostila tato opera největší hvězdy kulturního nebe.
Pestrobarevný přístav
Sydney bylo založeno v roce 1788 jako britská trestanecká kolonie. Město se postupně rozrůstalo kolem velkého zálivu. Tamní přístav se svými nespočetnými plážemi protíná město od východu k západu. Táhne se do vnitrozemí téměř 20 kilometrů k ústí řeky Parramata. Sydneyský národní park se snaží zachovat divoké oázy australské buše, které v nepravidelných intervalech lemují pobřeží. Je vítanou příležitostí pro turisty. Nejlépe však lze poznat město z lodi.
Obyvatelstvo Sydney je stejně jako v celé Austrálii velmi rozmanité. Téměř čtvrtina lidí žijících na tomto kontinentu se narodila v zahraničí a zhruba pětinu tvoří Australané druhé generace. Kulturní a rasová rozmanitost je charakteristickým rysem této země a všech jejích velkých měst.
Sydney zaznamenalo rozmach zejména v 70. a 80. letech 20. století. Stalo se kosmopolitním městem s téměř čtyřmi miliony obyvatel. Jeho anglosaské dědictví zpestřily italské, řecké, libanonské, turecké a asijské vlivy. Návštěvník metropole si dnes může vybrat některou z mnoha národních restaurací, které podávají snad všechny druhy jídel. A ať už zavítá do kterékoliv čtvrti, zjistí, že Sydney je město otevřené všem kulturám.
Energie a vitalita
Obyvatelé Sydney milují přírodu a sport. Proto vzniklo ve městě tolik pláží – dnes je jich přes 40. Některé z nich jsou v zátoce, jiné směřují na otevřené moře. Na severu patří mezi nejznámější Manly, Collaroy nebo Palm Beach, na jihu to jsou zejména Bondi, Bronte a Coogee. Na všech se můžete setkat s lidmi, kteří hrají volejbal, nebo s typickými australskými surfaři. Uvidíte je v kteroukoliv denní dobu, jak se prohánějí na vlnách Pacifiku.
Úcta k přírodě a lidem
Při přípravě olympiády bylo nutné přestavět některé části města. Mnoho starších obytných domů i průmyslových objektů bylo zbouráno, aby je nahradily nové moderní domy. Současně vznikaly sportovní areály a další nezbytná zařízení.
Olympijská vesnice, v níž ještě přednedávnem bydleli nejlepší sportovci světa, se nachází v Homebusch Bay. Tato oblast byla v minulosti pokrytá bažinami a buší. Od 19. století ji lidé využívali k nejrůznějším účelům. Konaly se tu dostihy, vojáci zde skladovali munici, trhovci tu prodávali potraviny a nějaký čas sloužila oblast jako skládka odpadků. Olympiáda změnila tuto oblast k nepoznání, stejně jako mnohá další místa. Klenotem celého komplexu byl největší olympijský stadion v historii, který pojme 110 000 lidí.
Sedmadvacáté olympijské hry nebyly jenom soutěží nejlepších sportovců světa. Organizátoři úzkostlivě dbali i na ochranu životního prostředí a zveřejňovali informace o veškerých činnostech souvisejících s hrami. Snažili se, aby to byla nejekologičtější olympiáda v historii. V bývalých bažinách byl vysázen téměř milion stromů, především eukalyptů. Vznikl tak ojedinělý Park tisíciletí. Olympijská vesnice se stala největším solárním projektem na světě. Elektřinu, topení a teplou vodu pro více než 600 domů zajišťovala sluneční energie. Nyní budou tyto domy prodány místním zájemcům. Nejezdily tu ani žádné automobily. Dopravu totiž zajišťovaly autobusy poháněné zemním plynem.
V olympijské vesnici nebyl používán žádný materiál z PVC ani technologie, produkující škodlivé, takzvané skleníkové plyny. Sedmadvacáté olympijské hry se staly inspirací pro pořadatele dalších her v 21. století. A Sydney oslavilo nejen krásu sportu, ale i radost ze života.
TEXT – Inigo Zuniga
FOTO – Trip/James Davies Worldwide
Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií.
Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.
KLÍČOVÉ CENTRUM
VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER
Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů