Tento ojedinělý projekt zdůrazňuje potenciál zavedení silničních vlaků na běžných dálnicích, přičemž tato jízda v konvoji bude používána v kombinovaném prostředí s ostatními účastníky silničního provozu.
Díky společnosti Volvo Car Corporation
– a dalším partnerům projektu silničního vlaku SARTRE budete moci brzy ve svém vlastním autě sundat ruce z volantu a nevěnovat se silnici – a přenechat automatické řízení moderním technologiím.
„Silniční vlak představuje to nejlepší z obou možností dopravy. Za volantem vlastního vozu se můžete věnovat jiným činnostem stejně jako v hromadné dopravě. Je to dokonalý doplněk ke skutečnému potěšení, jakým je řídit si své volvo sám,“ říká Erik Coelingh, technický specialista společnosti Volvo Car Corporation.
Čtyřmetrový rozestup mezi vozidly
Volvo Car Corporation je jediným výrobcem automobilů, který se projektu SARTRE účastní. Projekt silničního vlaku zahrnuje manuálně řízený vedoucí kamion, který následuje druhý kamion a tři automobily značky Volvo: S60, V60 a XC60.
Všechny tyto následující vozy jsou řízeny autonomně při rychlosti až do 90 km/h s ne více než čtyřmetrovým rozestupem mezi vozidly – díky kombinaci současné a nové technologie.
„Základním principem je, že tyto následující automobily kopírují pohyb hlavního vozidla,“ říká Erik Coelingh. Dodává: „Abychom toho dosáhli, rozšířili jsme kamerovou, radarovou a laserovou technologii používanou v současných bezpečnostních a podpůrných systémech, jako je adaptivní tempomat, systém City Safety, asistent pro udržení vozidla v jízdním pruhu (LKA), systém pro eliminaci mrtvého úhlu (BLIS) a automatický parkovací asistent.“
Nejdůležitější nové funkce, které byly do vozidel přidány, jsou:
- Prototyp rozhraní člověk-stroj včetně dotykové obrazovky pro zobrazení důležitých informací a provádění požadavků, jako je připojení se k silničnímu vlaku a jeho opuštění.
- Prototyp komunikační jednotky vozidlo-vozidlo, který umožňuje všem automobilům v rámci konvoje vzájemně komunikovat.
Plynuleji než hromadnou dopravou
Dlouhodobou vizí je vytvořit dopravní systém, kde připojit se k silničnímu vlaku bude atraktivnější a pohodlnější, než nechávat auto doma a používat na delší cesty hromadnou dopravu.
„Informace o silničním vlaku a jeho provozu budou samozřejmě integrovány do informačního systému Volvo Sensus, přičemž tato technologie je již připravena k výrobě. Rezervace, připojení a opuštění silničního vlaku musí být snadné a hladké,“ říká Erik Coelingh a dodává: „Dalším úkolem je vytvořit systém, který řeší nákladové aspekty. Je logické, že jízda v silničním vlaku bude nákladovou nebo výnosovou položkou, v závislosti na tom, zda vlastníte vedoucí vozidlo nebo následující vozidlo.“
Množství výhod
Spolu s atraktivní možností věnovat se během jízdy i jiným činnostem přináší silniční vlak několik dalších zásadních výhod:
- Podporuje bezpečnější dopravu. Konvoj vede profesionální řidič, například v kamionu. Reakce mezi vozidly jsou velmi rychlé díky koordinované technologii.
- Snižuje se dopad na životní prostředí. Vozidla jedou blízko sebe a využívají nižšího odporu vzduchu.
- Díky snížení kolísání rychlosti dochází ke zlepšení plynulosti dopravy a efektivnějšímu využití silniční kapacity.
Potenciál úspory energie je 10–20 procent. To znamená, že vaše cesta na dovolenou bude nejen pohodlnější a bezpečnější a i levnější.
Dialog zainteresovaných stran
S vědomím, že zavedení technologie silničních vlaků na evropské dálnice není výhradně technickou záležitostí, projekt SARTRE zahrnuje také obsáhlou studii, která si klade za cíl zjistit, jaké změny budou zapotřebí k tomu, aby se jízda automobilů v konvojích stala realitou.
„Existuje několik otázek, které je třeba vyřešit dříve, než se silniční vlaky na evropských silnicích skutečně objeví. Jako lídr v oblasti bezpečnosti vozidel se společnost Volvo Car Corporation zaměřuje zejména na mimořádné situace, jako je vyhýbání se překážkám nebo náhlé brzdění. Jsme však přesvědčeni, že silniční vlaky mají velký potenciál,“ uzavírá Erik Coelingh.
Zkratka SARTRE
– znamená Safe Road Trains for the Environment – Bezpečné silniční vlaky pro životní prostředí. Projekt SARTRE, který je částečně financován ze 7. rámcového programu Evropské komise, je řízen britskou společností Ricardo UK Ltd a zahrnuje spolupráci mezi následujícími zúčastněnými firmami: Španělskou Applus+, IDIANA a Tecnalia, německým Institut für Kraftfahrzeuge univerzity RWTH Aachen a švédským SP Technical Research Institute a společností Volvo Car Corporation a Volvo Group ze Švédska.
Autorizovaný dealer a opravce VOLVO
Člen koncernu TUkas
Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií.
Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.