Sochu Louise Chevroleta byla odhalena 5. října ve Švýcarsku

Velká kovová socha, pocta průkopníkovi automobilismu a spoluzakladateli značky Chevrolet, byla představena a odhalena ve švýcarském městě La Chaux-de-Fonds.

Sochu Louise Chevroleta byla odhalena 5. října ve Švýcarsku

Toto abstraktní dílo

– vybrala komise u příležitosti oslav 100. výročí založení značky v listopadu 2011. 5.října ho formálně předal rodnému městu Louise Chevroleta dr. Thomas Sedran, prezident a výkonný ředitel Chevrolet Europe.

Sochu tvoří invertovaná busta Louise Chevroleta. Je dílem Christiana Gonzenbacha, umělce působícího v Ženevě. Vytvořil ji z vyleštěné nerezavějící oceli a je s výškou přes pět metrů a hmotností osm tun největší svého druhu ve Švýcarsku.

„Chevrolet je všude na světě známý jako jedna z nejikoničtějších amerických značek. Muž, který ji před více než 100 lety založil, prožil první roky svého života tady, v La Chaux-de-Fonds. Jsme hrdi, že můžeme prokázat úctu našim švýcarským kořenům a našemu propojení s rodným městem Louise Chevroleta tím, že předáváme toto jedinečné umělecké dílo městu La Chaux-de-Fonds,“ řekl Sedran.

Odhalení a předání sochy se zúčastnili představitelé města a společnosti Chevrolet, jakož i obyvatelé okolí parku Parc de l‘ Ouest, kde před několika dny sochu vztyčili.

„Jsme tímto mimořádným uměleckým dílem nadšeni,“ řekl Théo Huguenin-Elie, člen městské rady a vedoucí oddělení urbanistického plánování La Chaux-de-Fond . „Socha Louise Chevroleta je významnou pozoruhodností, emocionálně přispívající ke kulturnímu dědictví regionu. Poskytne nám vynikající možnost komunikace o významném synovi našeho města a také o kreativních silách, které La Chaux-de-Fond uvedlo do pohybu a které mají celosvětový význam,“ řekl Huguenin-Elie.

Umělecká soutěž byla vypsána v roce 100. výročí značky Chevrolet

Sochu navrhl Christian Gonzenbach, který se stal vítězem umělecké soutěže, zahájené 3. listopadu 2011, v roce 100. výročí založení americké značky. Mezinárodní porota, složená z představitelů značky Chevrolet, města La Chaux – de – Fonds a umělců, vyhodnotila Gonzenbachov projekt jako nejlepší z dalších z vvelmi kreativních návrhů.

„Jsem vděčný za důvěru, kterou Chevrolet a město La Chaux-de-Fonds projevili mému projektu,” řekl Gonzenbach. „Jsem nadšený, že jsem měl možnost pracovat v takovém měřítku a průkopnický duch Louise Chevroleta mě skutečně motivoval. Louis Chevrolet navrhoval inovativní vozy i motory a zvítězil v mnoha závodech. Nemožné měnil na možné. A totéž jsem dokázal díky tomuto projektu,“ dodal umělec ze Ženevy.

Umělecká vynalézavost

Socha Louise Chevroleta s povrchem ze zářivého kovu, byla v průběhu dvanácti měsíců odlita a svařena ve specializované slévárně Taipei, hlavním městě Taiwanu. „Socha Louise Chevroleta je nejvýznamnější veřejně přístupné umělecké dílo, které jsem dosud vytvořil. Když jsem si uvědomil rozsah a složitost projektu, bylo mi jasné, že musím myslet jinak, než je obvyklé a vytvořit tým velmi schopných lidí: 3D expertů, konstruktérů, slévačů, svářečů, leštičů apod. A podařilo se,“ řekl Christian Gonzenbach .

„Přestože je socha těžká, vypadá velmi lehce. Ve skutečnosti kov nevnímáte; zrcadlově lesklý povrch sochy odráží obraz okolí. Barvy se neustále mění s každým mrakem, který se objeví na obloze. Je to opravdu fascinující.“

Povrch 8tunové sochy tvoří 71 plátů vysoce ušlechtilé, nerezavějící oceli. V jejím nitru zabezpečují strukturální stabilitu kovové nosníky a výztuhy. Dolní část nosníků slouží současně k fixaci a je ukotvena v základech sochy.

Socha Louise Chevroleta

– spočívá na 28 cm vysokém piedestalu vytvořeném z černého betonu. Její fixační prvky procházejí podstavcem do základů a bezpečně tak sochu spojují s podložím. Dílo je umístěno v parku Parc de l‘ Ouest města La Chaux-de-Fond. Akci řídila Friederike Schmid, zkušená manažerka uměleckých projektů určených pro konkrétní místa.

La Chaux-de-Fonds

– je důležitým centrem švýcarského hodinářství a je zahrnuto do světového kulturního dědictví UNESCO. Narodil se zde také například světoznámý architekt Le Corbusier a spisovatel z 19. století Blaise Cendrars.

Socha Louise Chevroleta – časová posloupnost realizace

 • Říjen 2011 Parc de l’Ouest vybrán jako místo, kde bude socha stát
 • 3. listopad 2011 Vyhlášení soutěže na tiskové konferenci k 100. výročí značky Chevrolet v La Chaux-de-Fonds
 • Březen 2012 Vyhlášení vítěze soutěže
 • Červen 2012 V taiwanské slévárně začíná výroba
 • Duben 2013 Start přípravných prací v Parc de l’Ouest
 • 6. srpna 2013 Socha opustila Taiwan
 • Září 2013 Příjezd sochy Louise Chevroleta do Rotterdamu
 • 3. října 2013 Odhalení a předání v La Chaux-de-Fonds

Společnost Chevrolet

– založená v roce 1911 v Detroitu, je čtvrtou největší automobilovou značkou na světě s ročním prodejem téměř 5 milionů osobních a užitkových vozů ve více než 140 zemích. Chevrolet poskytuje zákazníkům hospodárné automobily s energickým výkonem, expresivním designem, vysokou kvalitou a inteligentní konektivitou Chevrolet MyLink. Nabídka v Evropě obsahuje městské modely Spark a Aveo, malé SUV Trax, kompaktní Cruze, rodinný van Orlando, kompaktní SUV Captiva, sedan střední třídy Malibu, legendární sportovní automobily Camaro, Corvette a elektrický automobil s prodlouženým dojezdem Volt. Pro více informací navštivte chevroleteurope.com.

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Libor Suchý, autoprodejna
Nový Šaldorf 81, 671 81 - Znojmo
515 227 952
seat@autoprodejnasuchy-znojmo.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
KONTAKT spol. s r.o.
Svobodova 2050, 511 01 - Turnov
481 325 726
oztu@havex.cz

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Aktuálně nejlepší česká tenistka Karolína Plíšková se spolu se sestrou Kristýnou stala novou tváří značky Mototechna

Aktuálně nejlepší česká tenistka...

Nejlepší současná tenistka Češka Karolína Plíšková se dnešním podpisem smlouvy se společností AURES Holdings stala jednou z tváří značky zánovních vozů Mototechna. Mototechna poskytne...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Stanislav Gálik se stal výkonným ředitelem inovací společnosti AAA AUTO

Stanislav Gálik se stal výkonným...

Praha, 2. února 2018 – Společnost AAA AUTO včera oficiálně uvedla novou značku AuresLab, pod kterou sjednotila veškeré inovace, na kterých pracuje. Inovační centrum povede Stanislav Gálik,...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Generátor dálkových autoovladačů KD-900 se čtečkou frekvencí

Generátor dálkových autoovladačů...

Zabýváte se výrobou autoklíčů a pracujete s dálkovými ovladači? Pak jistě víte, že vybavení kvalitními a moderními přístroji může značně ulehčit práci každému klíčaři. Takovým...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Autosalon Ženeva 2015 – to nejzajímavější a nejhezčí včetně krásných dívek

Autosalon Ženeva 2015 – to...

Viktor Tamayo pro vás vybral skutečné novinky, které stojí za povšimnutí. Podívejte se v následujícím videu na zajímavé momenty ze světové akce vonící benzínem ve Švýcarsku. Nechybět...