Po měsících příprav a čtyřech napínavých dnech závodění dospěl jubilejní 30. ročník Shell Eco-marathon Europe ke svému závěru.
Letos byly stanoveny tři nové traťové rekordy
– dva z nich jsou přitom nejlepšími výkony v celé historii soutěže. Od prvního ročníku v roce 1985 klesla spotřeba paliva téměř čtyřnásobně.
Shell Eco-marathon tak jako každý rok vyzval studenty vysokých i středních škol z celého světa
– aby navrhli, postavili vlastní, úsporné vozidlo, a následně s ním soutěžili ve schopnosti ujet co nejdelší vzdálenost na 1 litr benzínu nebo jeho energetický ekvivalent. Do soutěže se letos zapojilo 197 týmů z 26 zemí, které přijeli do holandského Rotterdamu, aby poměřili své síly ve dvou různých kategoriích – v kategorii futuristických Prototypů a v kategorii UrbanConcept – s možností volby sedmi různých typů energie.
Vítězné vozidlo z úvodního ročníku soutěže by bylo v roce 1985 schopné na pouhý jeden litr paliva urazit vzdálenost z Rotterdamu do Londýna. Nyní, o 30 let později, by tým Microjoule-La Joliverie na stejné množství paliva překonal vzdálenost z Rotterdamu do Moskvy. Jejich výkon 2 551,8 km/l v kategorii prototypů poháněných CNG je nejlepším výsledkem letošního ročníku Shell Eco-marathonu Europe.
Norman Koch, Globální technický ředitel Shell Eco-marathonu k tomu řekl:
„Letos to byl výjimečný ročník. Oslavili jsme třicáté výročí Shell Eco-marathonu a nyní, ve chvíli kdy děkujeme a loučíme se s Rotterdamem, hrdě předáváme štafetu do Londýna, který je hostitelským městem pro rok 2016. Byly stanoveny tři nové traťové rekordy a zlepšení jsme zaznamenali především v kategorii UrbanConcept. Celkově týmy předvedly lepší konstrukci a inovace v softwaru pro kontrolu jízdy, jak dokládá vítěz ceny za nejlepší technickou inovaci Vector Ecoteam.“
Vector Ecoteam soutěžil v kategorii Prototypů
– s vozidlem poháněným elektrickými bateriemi a osazeným systémem, který za pomoci počítače jemně upravuje rychlost jízdy tak, aby zaručil nejnižší spotřebu energie. Francouzský tým TED dosáhl v kategorii Prototypů s benzínovým pohonem 2 308,3 km/l a studenti IUT GPM Valenciennes stanovili nový traťový rekord 1 323,1 km/l s vozidlem poháněným naftou.
V kategorii UrbanConcept tým
– Lycee Louis Delage z Francie s benzínovým motorem dosáhl historicky nejlepšího výsledku a traťového rekordu 517,3 km/l, dánský tým DTU Roadrunners dosáhl historicky nejlepšího výsledku a traťového rekordu 665 km/l s vozidlem jezdícím na etanol.
Během čtyř dnů soutěžení dorazilo do Rotterdamu okolo 50 000 diváků
– kteří zažili atmosféru Shell Eco-marathonu a navštívili interaktivní výstavu Shell Energy Lab, která rodinám s dětmi nabídla seznámení s různými druhy energií. Město Rotterdam hostil soutěž Shell Eco-marathon Europe naposledy a příští ročník se v roce 2016 přesouvá do Londýna.
Vítězové Shell Eco-marathonu Europe 2015
Kategorie prototypů: ujetá vzdálenost – vítězný tým (země)
- Shell FuelSave Gasoline Prize: 2308,3 km/l – TED – AIRBUS HELICOPTERS Centre de Formation Technique (FRA)
- Shell FuelSave Diesel Prize: 1323,1 km/l – IUT GMP Valenciennes – I.U.T Valenciennes (FRA)
- Alternative Fuel Prize: 1496,4 km/l – Equip UMH – Universitat Miguel Hernandez D’elx (ESP)
- CNG: 2551,8 km/l – Microjoule-La Joliverie – Lycee Saint-Joseph La Joliverie (FRA)
- Battery-electric Prize: 863,1 km/kWh – TUfast Eco Team – Technische Universitaet Muenchen (GER)
- Hydrogen Fuel Cell Prize: 1227,5 km/m3 – Eco-Runner Team Delft – Delft University Of Technology (HOL)
Kategorie UrbanConcept: ujetá vzdálenost – vítězný tým (země)
- Shell FuelSave Gasoline Prize: 517,3 km/l – Lycee Louis Delage – Lycee Louis Delage (FRA)
- Shell FuelSave Diesel Prize: 312,9 km/l – Schluckspecht – University Of Applied Sciences Offenburg (GER)
- Alternative Fuel Prize: 665,0 km/l – DTU Roadrunners – Technical University Of Denmark (DEN)
- Battery-electric Prize: 308,5 km/kWh – ISEN Toulon / SCS – ISEN Toulon (FRA)
- Hydrogen Fuel Cell Prize: 372,6 km/m3 – La Joliverie Polytech Nantes – Polytech Nantes (FRA)
Ocenění Shell Eco-marathonu Europe 2015
Úspěch vychází ze snahy na trati, ale také z nadšení, týmové práce a inovací v měsících před samotnou soutěží. Nikde to neplatí více než v oceněních, jež obdrží týmy, které vynikají na poli technických inovací, konstrukce vozidla a komunikace. Speciální cena je rovněž určena týmu, který nejlépe reprezentuje ducha soutěže. Pokud se chcete o těchto oceněních dozvědět více, klikněte zde.
- Cena za komunikaci týmu: Green Team Twente: University of Twente (NED)
- Cena za design: TUfast Eco Team – Technische Universitaet Muenchen (GER)
- Cena za technickou inovaci: Vector Ecoteam – MINES ParisTech & Lycées Louis Armand (FRA)
- Cena za bezpečnostní řešení: AE2 PROJECT TEAM – Yildiz Technical University (TUR)
- Cena za nejlepší týmový duch soutěže: Toulouse Ingénierie Multidisciplinaire (FRA)
Více informací o soutěži navštivte stránky soutěže Shell Eco-marathonu nebo sledujte kanály na sociálních sítích Facebook a Twitter.
O Shell Eco-marathonu
Shell Eco-marathon je výjimečná celosvětová soutěž, která vyzívá studenty k posouvání hranic v energetické efektivnosti silniční dopravy. Je pořádána v průběhu roku v Asii, Americe a Evropě. Soutěž nabízí prostor pro studenty k testování vozidel, která sami navrhli a sestavili. Jejím cílem je inspirovat mladé lidi ke studiu technických věd a stát se budoucími inženýry a vědci.
Na Shell Eco-marathonu mezi sebou soutěží a snaží se překonat jeden druhého budoucí generace inženýrů a vědců ve věku 16-25 let z 30 zemí Evropy. Úspěch závisí na celkové vzdálenosti, kterou tým dokáže urazit se svým vozidlem na ekvivalent 1 litru paliva. S holandským Rotterdamem jako hostitelským městem se Shellu daří přinášet soutěž blíže veřejnosti díky speciálně vytvořenému městskému okruhu.
Shell Eco-marathon je viditelnou ukázkou závazku společnosti Shell pomoci světu naplnit rostoucí energetické potřeby zodpovědným způsobem i demonstrací vzájemné spolupráce mezi studenty, partnery a veřejností.
Shell Eco-marathon Europe oslavil letos 30. výročí konání závodu. Již počtvrté v řadě se konal v holandském Rotterdamu. Během závodu byla na místě připravena celá řada aktivit, které měla zapojit a inspirovat všechny obyvatele a zvýšit tak jejich zájem o budoucnost využívání energie a technologií, které pomohou uspokojit rostoucí poptávku po energii v budoucnu.
Shell Eco-marathon je celosvětovou iniciativou, podobné akce se každoročně pořádají v USA a Asii. Shell Eco-marathon Americas se konal od 9. do 12. dubna v Detroitu a Shell Eco-marathon Asia proběhl od 26. února do 1. března v Manile na Filipínách.
Royal Dutch Shell plc
Společnost Royal Dutch Shell plc je registrovaná v Anglii a Walesu, má centrálu v Haagu a její akcie jsou kótovány na burzách v Londýně, Amsterdamu a New Yorku. Společnost Shell působí v přes 90 zemích světa v oblastech průzkumu a těžby ropy a zemního plynu, výroby a marketingu kapalného zemního plynu a zkapalňování zemního plynu, dále výroby, marketingu i přepravy ropných produktů či chemikálií a projektů obnovitelné energie. Více informací naleznete na ww.shell.com.
Zdroj: Shell Czech Republic – Petr Šindler a AMI Communications – Dana Bratánková