Příběh tiché jízdy na severní cíp Evropy aneb s obytným vozem e-Crafter na Nordkapp

 • S elektricky poháněným lehkým užitkovým vozem do širého světa
 • Model e-Crafter ujel více než 7500 km napříč Skandinávií
 • Speciální modul PlugVan proměnil e-Crafter v obytný automobil

Frank Eusterholz žije na ostrově Samsø a je fanouškem značky Volkswagen. Nedávno se vydal na neobvyklou cestu. Za volantem e-Crafteru dojel z Hannoveru až do nejseverněji položeného bodu Evropy přístupného po silnici. S elektricky poháněným lehkým užitkovým vozem, který je koncipován pro městský provoz a přepravu na krátké vzdálenosti, prokázal, že omezený dojezd nevylučuje cestování na dlouhé vzdálenosti.

Nápad

Eusterholz se rozhodl, že si splní dávný sen – dojet na Nordkapp (Severní mys) za volantem skříňového vozu přestaveného na obytný automobil. Původně chtěl jet se svým otcem, ten se však nemohl výpravy ze zdravotních důvodů zúčastnit. Přesvědčený zastánce elektromobility chtěl jet samozřejmě vozidlem s elektrickým pohonem, protože „na naftu tam dojede přece každý“, jak říká Eusterholz. „Já jsem nyní pravděpodobně prvním člověkem, který byl na Nordkappu s elektricky poháněným lehkým užitkovým vozem, resp. obytným automobilem,“ říká po absolvované jízdě s oprávněnou hrdostí.

Skříňový e-Crafter mu nabídl na výpravě trochu více pohodlí díky obytnému modulu, který nabízí firma PlugVan z Berlína.

Cesta

Kvůli koronaviru nebyl start snadný. Vzhledem k omezeným možnostem cestování a změně zaměstnání se jízda několikrát odkládala. Eusterholz nakonec vyrazil v srpnu.

Eusterholz neplánoval výpravu jako stylizovanou jízdu pro sociální sítě. Jeho cesta měla být prostá podle motta: „Dělám to, protože je to možné a přináší mi to radost“. Proto si z ní nepřivezl záplavu vyumělkovaných „selfies“ před úchvatnými kulisami, ale jen několik momentek. Novým médiím se však úplně nevyhnul. Jak totiž vyprávěl o svém záměru stále více lidem, tím častěji dostával dotazy, zda bude z této cesty zveřejňovat také fotografie a videa. Stejné přání pronesl i jeho otec, který se tak k němu mohl virtuálně posadit do kabiny. V té však postupně vzrůstalo napětí, protože cestou na sever řídla hustota stojanů pro rychlé nabíjení. Eusterholz se tak stal neplánovaně „YouTuberem“, aby si uchoval památku na tuto jízdu a mohl své zážitky také zprostředkovat ostatním.

Mnozí řidiči by nad nápadem trmácet se 7500 kilometrů v elektricky poháněném lehkém užitkovém voze s dojezdem pouhých 173 km (v kombinovaném cyklu dle EU) jenom nechápavě kroutili hlavou. „Dojezd ale nebyl vůbec žádným problémem,“ tvrdí Eusterholz. „Člověk se mu prostě musí přizpůsobit.“ Proto ani nevnímá celkem 95 zastávek kvůli nabíjení na celé trase jako obtíž, ale jako její obohacení. Tyto přestávky využíval pro sebe. „Zpomalil jsem, celou jízdu jsem absolvoval vědoměji a na konci dne jsem dorazil do cíle dokonce odpočatější.“ Tichý interiér vyzývá k poklidné jízdě, ale když je na to nálada, dokáže jet e-Crafter také velmi svižně.

Nejkrásnější okamžiky:

Odvážná jízda přinesla Eusterholzovi mnoho nezapomenutelných zážitků. Nejvíce emocí v něm vyvolal příjezd na Nordkapp. Jakmile spatřil na krajnici tabuli označující Nordkapp, měl z toho husí kůži. Dosáhl cíle, který mnozí považovali za nedosažitelný…

Největší potěšení mu přinesla jízda po silnici Trollstiegen (Trolí stezka) v Norsku. Její vozovka je na některých místech široká jen pro jedno vozidlo. Jízda po ní je velmi náročná i kvůli 12% stoupáním a jedenácti velmi ostrým zatáčkám. S šestimetrovým vozidlem na ní prakticky nelze zastavit, natož se otočit. Ve výchozím bodě silnice Trollstiegen ukazoval e-Crafter dojezd 100 kilometrů, na vrcholu to bylo jen 50 km. Po rychle absolvovaném klesání se ukazatel dojezdu vyšplhal na 90 km. Je to pozoruhodný důkaz, kolik energie lze získávat rekuperací. „Jako řidič elektromobilu jsem pro to rychle získal cit. V kombinaci s vlastními výpočty jsem se naučil stále více spoléhat na ukazatele vozidla. Dokážu tak dobře odhadovat, jak daleko opravdu dojedu.“

Úseky s nejkrásnější krajinou nabídly Lofoty a osm kilometrů silnice Atlantic Ocean Road na pobřeží Atlantského oceánu, jejíž mosty připomínají horskou dráhu.

Výzvy:

Tak dlouhá výprava samozřejmě nepřináší jen krásné a příjemné zážitky. Jednou Eusterholz dojel k jedinému nabíjecímu stojanu široko daleko se zbývajícím dojezdem pouhých několik kilometrů. A ten byl v souladu s „Murphyho zákony“ samozřejmě mimo provoz. V tomto případě poskytl pomoc nedaleký ošetřovatelský dům, u něhož mohl Eusterholz použít nástěnnou nabíječku místního primáře.

Nejvíce frustrující byl nabíjecí stojan na čerpací stanici, která si naúčtovala poplatek za nabíjení pětkrát vyšší než podle obvyklých sazeb. Protože to však byl jediný nabíjecí stojan v této oblasti, neměl Eusterholz žel na výběr.

Největší výzvou na trase, kterou předem téměř vůbec neplánoval, byla cesta vedoucí z norského města Alta dál na sever. Zde totiž začala zóna bez rychlého nabíjení. To znamená, že na posledních několika stovkách kilometrů bylo jen několik nabíjecích stojanů se střídavým proudem a nabíjení probíhalo velmi pomalu. V porovnání s rychlonabíječkami trval nabíjecí proces cca pětkrát tak dlouho.

Shrnutí:

Eusterholz na dotaz, zda by se na tuto cestu vydal znovu, odpovídá bez váhání a se zářivýma očima a širokým úsměvem na tváři: „Hned“.

Podle jeho názoru je elektromobilita pro obytné automobily ideální. Umožňuje totiž tichou, poklidnou jízdu přírodou s dostatečným počtem přestávek. Dojezd není vůbec žádným problémem, pokud se k této otázce přistoupí s nadhledem. A při únavě je možné dopřát si kdykoli posilující spánek.

Volkswagen e-Crafter Eusterholze nadchl. Podle něj je to jeden z nejúžasnějších elektromobilů, který existuje. Nabízí skvělé odhlučnění a velkorysý vnitřní prostor v kombinaci s dokonalým jízdním komfortem.

Celá jízda v číslech:

 • Doba trvání: 18 dnů
 • Celková délka: 7544 km
 • Přímá jízda tam: Hannover – Samsø – Nordkapp 3333 km
 • Počet nabíjecích zastávek: 95
 • Průměrná doba nabíjení: 1,5 h
 • Spotřeba: cca 25 kWh na 100 km

Vozidlo:

Skříňový vůz e-Crafter

 • Výkon: 100 kW/136 k
 • Točivý moment: 290 N.m
 • Objem nákladového prostoru: 10,7 m3
 • Kapacita sady akumulátorů: 35,8 kWh
 • Obytná vnitřní výbava: PlugVan Basic

PlugVan

Obytný modul PlugVan promění skříňový vůz, jakým je Crafter, během pěti minut v plnohodnotný obytný automobil. Modul PlugVan se jednoduše zasune do prázdného nákladového prostoru, aniž by se musely na vozidle dělat jakékoliv úpravy. Modul se bezpečně připevní k vozidlu prostřednictvím sériově dodávaných kotevních ok. A obytný vůz je připraven k cestování.

Vůz s tímto modulem nabízí vše potřebné pro cestování: lůžko (200 x 165 cm), kuchyňskou linku s dřezem, plynový vařič a chladničku.

Obytný modul PlugVan byl pro Eusterholze na jeho cestě velmi praktický, protože mu poskytl nejen více komfortu, ale také jasné uspořádání, v němž měla každá věc své pevné místo. A během nabíjení v něm nacházel vítané útočiště pro pohodlné trávení volného času.

Koncept modulů PlugVan získal v roce 2020 evropské ocenění za inovace (European Innovation Award) v kategorii „Trvalá udržitelnost a životní prostředí“.

Více informací o společnosti PlugVan naleznete zde: www.plugvan.com

Frank Eusterholz

 Čtyřiapadesátiletý Němec žije na ostrově Samsø a je zarytým fanouškem elektromobility. V elektromobilu jezdí již od prvních let rozvoje elektromobility. Na malém ostrově v Baltském moři vystačí i s velmi krátkým dojezdem. Kromě fascinující jízdy je pro něho významná i otázka nákladů. Pořizovací cena je sice vysoká, ale hodně ušetří při údržbě. Svůj elektromobil navíc častečně nabíjí elektrickou energií z vlastní malé větrné a fotovoltaické elektrárny.

Posadit se do kabiny vedle Franka Eusterholze můžete ZDE.

Autostadt

Elektrický Crafter, který zdolal Nordkapp, je od 8. října do začátku ledna vystaven v pavilonu užitkových vozů v Autostadtu ve Wolfsburgu.

 

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
AUTOCENTRUM Olomouc s.r.o.
Horní Lán 445/1, 779 00 - Olomouc
585 750 354
seat@seatolomouc.cz

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Nový Golf R přijíždí na start: Světová premiéra nejvýkonnějšího sériového Golfu všech dob

Nový Golf R přijíždí na start:...

TSI o výkonu 235 kW (320 k): Golf R zrychlí z klidu na 100 km/h za pouhých 4,7 sekundy R-Performance Torque Vectoring: Golf R sériově s novým pohonem všech kol Nový etalon jízdní dynamiky: Pohon...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Nejlepší hodnocení pro ID.3: Pět hvězd v testu Euro NCAP

Nejlepší hodnocení pro ID.3: Pět...

Vysoká dílčí hodnocení ve všech typech testů ID.3 excelentně chrání dospělé cestující i děti V nárazovém testu přesvědčil i nový sériově dodávaný centrální airbag ID.31 má za...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Rekordní dojezd: ID.3 dojel z Cvikova do Švýcarska na jedno nabití

Rekordní dojezd: ID.3 dojel z Cvikova do...

ID.3 v cíli rekordní jízdy ve švýcarském Schaffhausenu Elektrický Volkswagen absolvoval trasu dlouhou 531 kilometrů bez doplňování elektrické energie Oficiální dojezd podle metodiky WLTP byl...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Závod v Hannoveru se připravuje na nový Multivan a ID. BUZZ

Závod v Hannoveru se připravuje na...

V průběhu čtyř letních týdnů proběhlo více než 500 opatření při modernizaci a údržbě výrobních zařízení Přípravy na nový Multivan a elektrický ID. BUZZ běží podle plánu...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Skvělé ceny akčních modelů jako dárek zákazníkům k 70 letům Transporteru

Skvělé ceny akčních modelů jako...

Skříňový Transporter „70 let“ již od 499 000 Kč bez DPH, Multivan Highline „70 let“ se zvýhodněním až 406 000 Kč včetně DPH Akční nabídku doprovází unikátní komunikační...