Peugeot odhalil na „Festivalu rychlosti“ v Goodwoodu model 208 GTi 30th

1npggtt1950

30 let po uvedení modelu 205 GTi tak značka reinterpretuje tuto legendu a přichází s radikálnější verzí sportovního vozu.

1npggtt2950

Peugeot 208 GTi 30th

– poskytuje s novým motorem 1.6 THP Euro 6 o výkonu 208 koní a točivým momentem 300 Nm intenzivnější zážitky z řízení. Motor je spojen s manuální šestistupňovou převodovkou, diferenciálem s omezeným prokluzem Torsen a specifickým nápravovým systémem. Výsledkem je dosud nevídaná trakce a vynikající účinnost. Výrazně sportovní temperament vozu čiší i z jeho postoje a vzhledu, zejména z dvoubarevné kapoty, jejíž dva odstíny jsou od sebe jasně odděleny. Vůz se veřejnosti představí na letošním pařížském autosalonu a do prodeje se dostane v listopadu 2014.

13. března, tzn. méně než rok po uvedení vozu Peugeot 208 GTi na trh

– sjel z montážní linky již 10 000. vyrobený kus. To je jasným důkazem úspěchu reinterpretace legendárního modelu a strategie přesunu značky Peugeot v segmentu B směrem k luxusnějším kategoriím vozů. Peugeot zanechal v historii automobilového sportu výraznou stopu – ať už díky vozu 208 GTi či RCZ a jeho výkonnější verzi R vytvořené divizí Peugeot Sport. V roce, kdy Peugeot slaví 30 let vozu 205 GTi, přišla řada i na Peugeot 208 GTi. Toho se ujali odborníci týmu Peugeot Sport a vytvořili jeho radikálnější verzi. Jejich dílo má splňovat očekávání příznivců automobilových emocí i vyznavačů sportovní jízdy.

Exkluzivní a radikálnější charakter vozu 208 GTi 30th

– je zřetelný na první pohled. Díky tomu, že je vůz o 10 mm nižší, rozchod se zvětšil vpředu o 22 mm a vzadu o 16 mm a celkově upoutá vystupujícími velkými koly, sedí lépe na silnici a jednoznačně dává na odiv svůj sportovní charakter. Elegantní leskle chromované prvky vozu 208 GTi vystřídaly u 208 GTi 30th matně černé prvky dodávající vozu agresivnější vzhled. Vepředu jde o lištu kolem masky chladiče, o lištu kolem mlhovek a o vnější zpětná zrcátka.

Při pohledu z boku je nižší poloha vozu zdůrazněna matně černou prahovou lištou a lištami kolem blatníků přečnívajícími přes nová 18palcová kola, jejichž matně černé ráfky skrývají vpředu široké červené třmeny s nápisem Peugeot Sport. Matně černá je i lišta kolem oken, která končí podpisem vzdávajícím hold slavnému vozu 205 GTi, zatímco na liště kolem zadního postranního okénka najdete logo „208 GTi 30th“. Výfuk ústí dvojitým chromovaným vývodem zaobleného tvaru, který má svůj podíl na zvuku nového motoru spojeného s přepracovaným výfukovým potrubím.

U karoserie vozu 208 GTi 30th byly zvoleny odstíny vlastní sportovním vozům. Spojení červené a černé v dvoubarevné karoserii a použití dvou materiálů je inovativní a jedinečně. Přední část vozu je vyvedena ve strukturovaně černém odstínu, který kontrastuje s novým červeným odstínem laku zadní části karoserie. Oba odstíny jsou jasně odděleny šikmou linií, která se poprvé objevila u koncepčního modelu Onyx a později u konceptů 308 R Concept et Exalt. Model 208 GTi 30th bude k dispozici také v luxusním perleťově bílém odstínu Perle Nacré a červeném odstínu Ruby, které historicky patří k modelu GTi.

Se vzhledem exteriéru a dynamickým stylem vozu dokonale souzní i interiér

– z něhož rovněž čiší radikálnější sportovní duch vozu 208 GTi 30th. Prvky, které u vozu 208 GTi postupně přecházejí z červené v černou, jsou zde v černě lakovaném provedení. Černá madla dveří s červeným okrajem připomínají svým vzhledem bezpečnostní pásy. Na luxusních červených koberečcích a předních sedadlech specifického tvaru se objevuje nápis Peugeot Sport. Čalounění sedadel nabízí exkluzivní směs materiálů, základem je Alcantara, kterou doplňuje černý materiál TEP s červeným prošitím a černá látka s červenými body. Nad stropním osvětlením je umístěna tabulka s číslem a textem „208 GTi 30th“, která této narozeninové verzi vozu dodává ještě větší exkluzivitu.

První pocity se objeví ihned po usednutí za volant vozu 208 GTi 30th.

Řidič se po usednutí na své místo velmi jednoduše chopí řízení a ihned získá kontrolu nad dráhou vozu. Volant kompaktního průměru usnadňuje manévrování vozu a zvyšuje pocity při řízení. Vysoko položený sdružený přístroj je nasměrovaný v ose jeho pohledu. Řidič tak okamžitě získává potřebné informace, aniž by musel spustit silnici z očí. Tato pozice při řízení dokonale odpovídá dynamickému charakteru vozu a výrazným pocitům při řízení. Ideálním způsobem ji doplňuje specifické sedadlo, které vyvinula divize Peugeot Sport. Toto sedadlo ve spojení s malým volantem, vyvýšeným přístrojovým panelem a přepracovanými prvky náprav a odpružení řidiči umožňuje, aby s vozem vytvářel jeden celek.

Nový motor 1.6 THP

– splňující emisní normu Euro 6, je opatřen systémem Stop & Start. Jeho maximální točivý moment se zvýšil na 300 Nm a výkon činí 208 koní – jako odkaz na název vozu.

Výkon a točivý moment se na kola přenáší přes šestistupňovou manuální převodovku se specifickým odstupňováním, vůz je rovněž opatřen diferenciálem s omezeným prokluzem Torsen – oba prvky výbavy byly převzaty z vozu RCZ R a díky nim bude možné využít celý potenciál vozu. Byla přepracována kalibrace stabilizačního systému ESP včetně protiprokluzového systému ASR, které teď méně zasahují do řízení. Uvolnila se trakce a diferenciál Torsen může lépe fungovat. Přínos diferenciálu Torsen a kratšího zkrutného stabilizátoru vepředu je patrný zejména během akcelerace v zatáčkách, kdy bylo možné udržet sevřenost dráhy vozu, a během brzdění, kdy se zvýšila stabilita vozu. Nižší těžiště a přepracovaná geometrie náprav (rozchod, odklon, úkos, o 0,5“ širší ráfky) a pneumatiky Michelin Pilot Super Sport 205/40 ZR 18 optimalizují přilnavost a zajišťují vynikající jízdní stabilitu.

Novou kalibrací na okruhu i silnicích prošlo i řízení. Jejím cílem bylo získat lineárnost posilovače odpovídající charakteru vozu, s ohledem na účinek diferenciálu Torsen. Řízení, spojené s novým nastavením tlumičů a tuhostí pružin a v kombinaci s modifikovaným zkrutným stabilizátorem poskytuje řidiči dostatek informací o kontaktu s vozovkou. Celek nabízí jak přesnost, tak mrštnost. Vůz 208 GTi 30th může spoléhat na brzdný systém odpovídající úrovni dosažených výkonů. Přední kotouče u průměru 323 mm a tloušťce 28 mm jsou sevřeny fixními čtyřpístkovými třmeny Brembo.

Sportovní charakter vozu 208 GTi 30th

– prozrazují i čísla: zrychlení z 0 na 100 km/hod vůz dosáhne za 6,5 vteřin a z 0 na 1 000 m se dostane za 26,5 vteřin. Vynikající pružnost vykazuje motor i při akceleraci ze středních otáček, zrychlení z 80 km/h na 12 km/h na 5. rychlostní stupeň dosahuje vozidlo za 6 vteřin. Těchto vynikajících výkonů a skvělých jízdních vlastností vůz dosahuje při účinnosti, která je v tomto segmentu nevídaná, emise činí pouhých 125 g CO2/km.

 

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
KONTAKT spol. s r.o.
Svobodova 2050, 511 01 - Turnov
481 325 726
oztu@havex.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Peugeot 208: Mini-ikona v novém

Nový Peugeot 208: Mini-ikona v novém

Peugeot 208, ikonický drobek a nejprodávanější vůz v Evropě v roce 2022, dostal nový outfit. Modernizací se stává ještě neodolatelnějším, zejména pak jeho elektrická verze E-208, která...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - NOVÝ PEUGEOT 5008: Sedmimístné SUV pro cestování první třídou

NOVÝ PEUGEOT 5008: Sedmimístné SUV pro...

Už za pár měsíců dorazí na evropské trhy jako postrach konkurence. Jako inovativní záležitost nastavující v segmentu C-SUV tak trochu nová měřítka. Nový Peugeot E-5008 se stane jediným...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Peugeot 3008 SUV fastback už má českou cenu

Nový Peugeot 3008 SUV fastback už má...

Už příští rok bude mít Peugeot nejširší nabídku elektromobilů ze všech evropských mainstreamových výrobců automobilů. Velký krok k této metě udělal tím, když nahradil svůj bestseller...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Peugeot i-Cockpit vyfasuje umělou inteligenci ChatGPT

Peugeot i-Cockpit vyfasuje umělou...

Peugeot je jedním z prvních výrobců automobilů, který poskytl svým zákazníkům umělou inteligenci ChatGPT . Tento chatbot je začleněný do systému i-Cockpit® a aktivuje se zde prostřednictvím...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Z letošní Green Rally si Peugeot potřetí v řadě odvezl zlatý pohár

Z letošní Green Rally si Peugeot...

V rámci Barum Czech Rally Zlín se už šestým rokem odehrála doprovodná soutěž Green Rally pro vozy s elektrickým a hybridním pohonem. Tato ecoRally sice není zařazena do národního...