Partnerem Renaultu v Turecku je významná skupina AYAK – Ordu Yardimlaşma Kurumu

OYAK – Penzijní fond Turecké armády je doplňkovým systémem sociálního pojištění pro členy Turecké armády.

Byl založen v roce 1961 a má své sídlo v Ankaře. OYAK je rovněž prvním soukromým penzijním fondem, který byl v Turecku založen. Základním cílem skupiny OYAK je zajišťovat svým pojištěncům kvalitní servis a maximální výnos z vložených prostředků. OYAK realizuje tento cíl prostřednictvím svých finančních investic a svých „občanských” dceřiných společností organizovaných v rámci celkové strategie řízení holdingu.


OYAK disponuje 38 účastmi zaměřenými na výrobu cementu, automobilový průmysl, zemědělství a potravinářství, chemický průmysl a terciární sféru, z nichž 28 přímo řídí. Tato multioborová organizace skupině umožňuje nabídnout svým téměř 200 tisícům pojištěncům stabilní výnos a poskytovat výrazný přínos tureckému hospodářství. Na konci roku 2002 výrobní a obchodní dceřiné společnosti skupiny Oyak zaznamenaly obrat 2579 milionů USD a její finanční dceřiné společnosti za stejnou dobu realizovaly transakce v celkovém objemu 14550 milionů USD. Dceřiné společnosti Oyak zaměstnávají přibližně 16000 osob.


Skupina OYAK se již od svých počátků osvědčovala jako spolehlivý partner ve všech oborech svého působení a hrála důležitou roli při přinášení zahraničních investic do země prostřednictvím svých partnerství s mezinárodními skupinami, mezi jinými se skupinami Renault, Goodyear a AXA, které jí umožnily posílit internacionalizaci svých aktivit. OYAK je dnes synonymem kvality, modernosti a důvěry. Ambicí skupiny Oyak je učinit tuto značku globální a konkurenceschopnou ve všech oblastech aktivit, ve kterých působí. Kvalitní lidské zdroje, profesionální a transparentní řízení, finanční solidnost, pevné mezinárodní svazky a trvalá podpora podílníků jsou hlavními trumfy, které skupině OYAK umožní dosažení tohoto ambiciózního cíle v dlouhodobém horizontu.


Renault-MAIS je dceřinná společnost zajišťující prodej a servis osobních a užitkových vozidel Renault v Turecku, na Kypru a v turkofonních asijských republikách. Jejími podílníky jsou s 51 % skupina Oyak a se 49 % skupina Renault. Renault-MAIS řídí přímo téměř 600 osob a nepřímo přibližně 4000 osob v obchodní síti.


Obchodní síť Renaultu je nejhustší v Turecku. Sdružuje šest poboček umístěných v nejdůležitějších městech země (Istanbul, Ankara, Bursa, Izmir, Adana a Diyarbakir), 87 koncesionářů rozmístěných po celém území a více než 220 autorizovaných servisů (včetně servisů koncesionářů).


Turecký automobilový trh od 80. let silně rostl, aby v roce 1993 poznamenán ekonomickými krizemi: v roce 1994, na konci roku 1998 a 2001. Tato poslední krize v roce 2001 vedla ke snížení prodeje všech značek na 135 000 osobních vozidel z historicky nejvyššího objemu 456 000 vozů v roce 2000. V roce 2002 trh pokračoval v poklesu a nepřekonal ani laťku 95 000 osobních vozidel.

Situace v roce 2002

 • Prodej osobních a užitkových vozidel: 159 051 vozidel (-15,3 % oproti roku 2001, ve kterém došlo k poklesu o téměř 70 % oproti roku 2000).
 • Renault je 1. značkou na trhu osobních vozidel po 5. rok v řadě s podílem 17,6 % (6 bodů před společností Fiat-Tofas) a 3. značkou na trhu osobních a užitkových vozidel s podílem 13,7 % za společnostmi Fiat-Tofas (15,1 %) a Ford (14,4 %).

Situace na konci července 2003

 • Pozitivní signály vývoje trhu v roce 2003, který na konci července překročil objem z konce listopadu 2002.
 • Protiúčet na vozidla stáří 20 let a více platící od začátku července.
 • Na trhu, který za 7 měsíců vzrostl o 95 % vzhledem ke stejnému období roku 2002, je Renault leaderem v segmentu osobních vozidel s tržním podílem 19,2 % (7,7 bodu před 2. značkou, kterou je Opel (Fiat ovládá 9,1 % trhu osobních vozidel) a 2. hráčem na trhu osobních a užitkových vozidel s penetrací 14,4 %, 1,7 bodu za Fordem a 2 body před Fiatem.
 • Clio Symbol a sedan Mégane I jsou dva nejprodávanější osobní vozy trhu.
 • Clio Symbol zaujímá 7,7 % trhu osobních vozidel a 46,3 % segmentu M0, který představuje 16,6 % trhu osobních vozidel.
 • Sedan Mégane I zaujímá 7,4 % trhu osobních vozidel a 20,8 % segmentu M1, který představuje 43 % trhu osobních vozidel.

Rok 2003 přináší pozitivní signály na trhu automobilů a dá se předpokládat, že prodej by mohl přesáhnout 175 000 osobních vozidel na konci roku.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
TAS Komplex s.r.o.
Svárovská 3135, 470 01 - Česká Lípa
487 853 913
tomas.taran@tascl.cz

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Logo znázorňující podstatu jména

Logo znázorňující podstatu jména

Peugeot S.A. („Skupina PSA“) a Fiat Chrysler Automobiles N.V. („FCA“) (NYSE: FCAU / MTA: FCA) dnes představily logo skupiny Stellantis, nového subjektu, který vzejde z jejich fúze 50:50. Logo...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Auto jako dům: Vyrazte s HoppyGo na dovolenou v obytném voze

Auto jako dům: Vyrazte s HoppyGo na...

Platforma pro sdílení aut HoppyGo nedávno rozšířila kapacitu vozového parku na 2 500 vozů, ve kterém nechybí ani pojízdný “rodinný hotel” Fiat Ducato. Oproti vozům s obytnou vestavbou...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Nové crashtesty s nepříjemným překvapením

Nové crashtesty s nepříjemným...

Nové výsledky nezávislých bezpečnostních zkoušek aut přinesly nepříjemné překvapení. Zcela propadl vůz Fiat Panda. Zklamala také nová verze off-roadu Jeep Wrangler. Naopak modely Audi Q3, BMW...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Karel Kašák rozvážel jídlo potřebným s dodávkou zapůjčenou z AAA AUTO

Karel Kašák rozvážel jídlo...

Známý moderátor Karel Kašák se rozhodl pomoci, usedl za volant dodávky a pod patronátem Potravinové banky Praha a Středočeský kraj rozvážel jídlo potřebným. Sám moderátor neměl...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Dodávka zapůjčená AAA AUTO rozváží jídlo potřebným a pomáhá v boji s plýtváním

Dodávka zapůjčená AAA AUTO rozváží...

Od dnešního dne vozí po Praze a Středočeském kraji nevyužité potraviny určené pro pomoc potřebným i Fiat Ducato, který České potravinové bance Praha a Středočeský kraj zapůjčila síť...