Tři, čtyři i pět dní a nocí non-stop napříč ČR a SR šlapalo na kolech a točilo pákami handy-biků ve druhé polovině minulého týdne 29 týmů, které se přihlásily do již druhého ročníku extrémního závodu OPEL HANDY CYKLO MARTON.
START:
CÍL:
Po loňském zlatu
– se v letošní mnohonásobně tvrdší konkurenci tým „Cosmo“ českého a slovenského zastoupení značky Opel nakonec radoval ze stříbrné pozice, druhý tým zastoupení značky Opel „Enjoy“ skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě.
Pavel Šilha, ředitel českého a slovenského zastoupení automobilky Opel a zároveň kapitán týmu Opel „Enjoy“ prohlásil v cíli:
„Všichni jsme si hrábli na samé dno sil, přívalové deště v první části maratonu byly brutální – smekám zejména před handy-bikery. „Jsme nadšeni, že jsme podpořili dobrou věc, z Opel Handy Cyklo Maratonu se evidentně stává výrazná akce podporující začlenění postižených osob do společnosti. A možná se nám také podařilo dokázat, že Opel má opravdu sportovního ducha – vždyť kdo by od nás – „kancelářských krys“ – čekal, že předvedeme takové výkony!“
I když v OPEL HANDY CYKLO MARATONU
– nejde oficiálně o pořadí v cíli, zejména na špici pelotonu se bojovalo jako o život! Jako první nakonec 2222 km dlouhou trasu zvládl moravský tým Desafio pod vedením handy-bikera Luďka Benady – do cíle ve Fakultní nemocnici Motol v Praze dojel v čase 74 hodin a 23 minut. Tým Opel „Cosmo“ dojel v čase 75:57, třetí v cílo byl tým rodinné firmy AZ Pokorný, který dojel v čase 77 hodin 52 minut.
Pravidla OPEL HANDY CYKLO MARATONU, jehož „otcem“ je známý handy-biker Heřman Volf, jsou celkem jednoduchá: Postavte si tým složený ze dvou, čtyř nebo osmi cyklistů, z nich nejméně jeden bude hendikepovaný, a projeďte co nejrychleji (limit byl stanovený na 111 hodin) řadu průjezdních bodů na trati dlouhé celkem 2222 km. Vše ostatní je už na vás – zvolte si vlastní taktiku střídání, najděte si nejpříhodnější cestu, sežeňte si doprovody…
U zrodu OPEL HANDY CYKLO MARATONU stál Opel především proto, že myšlenka handy-maratonu perfektně ladí s jeho programem komplexní podpory hendikepovaných zákazníků OPEL HANDYCARS.
Zdraví s hendikepovanými jeli „pro“ další postižené
OPEL HANDY CYKLO MARATON není jen o adrenalinu a trhání rekordů: Kromě toho, že v každém týmu jede nejméně jeden hendikepovaný sportovec, je každý tým také patronem jednoho konkrétního člověka krátce po úrazu. „Z vlastní zkušenosti vím, že nejtěžší pro čerstvého vozíčkáře je první rok po úrazu a návrat do normálního života. My, kteří jsme se už s hendikepem naučili žít, takhle bojujeme za ty, kteří se to teprve učí. Jde v první řadě o morální podporu a motivaci, co všechno se na vozíku dá zvládnout. V září se pak všichni sejdeme na Slapech, kde pro své „svěřence“ na vozících připravujeme zážitkový víkend v přírodě. Na něm se naučí orientaci a pohybu v terénu, vyzkoušejí si nejrůznější sporty, ale hlavně si ukážeme, jak důležité je kamarádství a pozitivní myšlení,“ říká Heřman Volf.
Heřman Volf, který s myšlenkou na uspořádání extrémního závodu přišel, říká:
„Byl to závod, ale o umístění ani tolik nešlo. Když mi v cíli lidé na vozíku říkali, že nic tak intenzivního a úžasného ještě nezažili, když jsem viděl přátelství, která během cesty vznikla mezi zdravými a hendikepovanými cyklisty, podporu a solidaritu mezi týmy a záplavu ohlasů z řad veřejnosti, kteří nás ve dne v noci sledovali třeba přes internet, uvědomil jsem si, že to mělo smysl. Nejeli jsme pro sebe, ale pro druhé – a tím je náš závod unikátní. Chtěli jsme lidem na vozíku i široké veřejnosti ukázat, že život s hendikepem nekončí, pokud vám nechybí odhodlání a máte kolem sebe dobré kamarády!“
Vozíčkář Heřman Volf, autor projektu OPEL HANDY CYKLO MARATON, v uplynulých letech vstoupil do povědomí veřejnosti díky svým počinům propagujícím aktivní život s handicapem. V minulých letech Heřman Volf procestoval na kole s ručním pohonem křížem krážem Evropu a splnil si tak nejenom vlastní sny, ale ukázal cestu a nalil naději pro návrat do aktivního života desítkám podobně postižených lidí.
Zájem veřejnosti překonával možnosti techniky
Štafetovým kolíkem, který mapoval trasu jednotlivých týmů, byl GPS lokátor velikosti krabičky od zápalek. Díky jemu mohl kdokoli v reálném čase sledovat na stránkách www.111hodin.cz jak se závod vyvíjí. V některých momentech pracovaly stránky na hranici svých kapacitních možností, na počítačích, mobilech nebo tabletech závod sledovalo a týmům fandilo obrovské množství lidí. Během pěti dnů maratonu navštívilo stránky www.111hodin.cz více než 270 000 návštěvníků!
Více informací na www.111hodin.cz, www.facebook.com/Cesta.za.snem
Autorizovaný dealer a opravce OPEL
Člen koncernu TUkas
KLÍČOVÉ CENTRUM
VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER
Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů