Mercedes představil na autosalonu v Detroitu – designovou studii cestovní limuzíny příštích let – Vision GST

Vůz pro šest cestujících se sportovními prvky, s motorem V8 o výkonu 265 kW, s pohonem všech kol, se vzduchovým odpružením a zcela novým bezpečnostním systémem.

Mercedes-Benz potvrdil svoji roli průkopníka mezi automobilovými značkami. Studií Vision GST nahlédl do budoucnosti a představil zcela novou koncepci automobilu, která odpovídá změněným nárokům a přáním moderních lidí.


Mercedes představil na autosalonu v Detroitu - designovou studii cestovní limuzíny příštích let - Vision GST
Mercedes představil na autosalonu v Detroitu - designovou studii cestovní limuzíny příštích let - Vision GST

Kombinace písmen GST vznikla z označení vozu „Grand Sports Tourer“, který prezentuje novou, zajímavou kategorii automobilu spojující znaky již zavedených automobilových koncepcí, které integruje do svérázně profilovaného vozu: Vision GST je cestovním automobilem, vozem typu kombi, velkoprostorovou limuzínou i sportovně-užitkovým vozem (SUV – Sport Utility Vehicle) v jednom provedení – především se ale jedná o studii automobilu nabízející nevídané zážitky, který propůjčuje pojmu požitek z jízdy zcela nový význam. Studie Mercedesu tak přichází s novým poselstvím, které pro cestující znamená nastoupit si do vozu a cítit se dobře – ti poté prožívají zcela vědomě každý ujetý kilometr s velkým potěšením.

Studií Vision GTS nabízí Mercedes-Benz v Detroitu zajímavý pohled do automobilové budoucnosti. Ten totiž řeší odpověď na častou otázku jak vytvořit stylisticky atraktivní automobil na vysoké technické úrovni pro každou příležitost – to znamená vůz s dostatečným prostorem pro rodinu, k provozování rekreačních aktivit, na cestování nebo profesní činnost, kterému ovšem nechybí dynamika a suverénní jízdní vlastnosti. Tyto požadavky zajišťuje u prezentované studie její náročný design, pokroková technická řešení z programu Mercedesu a mimořádně výkonný motor AMG.


Dynamický vzhled je zvýrazněn především nezvyklou linií střechy ve tvaru oblouku, kterou svým tvarem podporují čelní i koncový střešní sloupek. Tak vyniká protažená silueta studie dávající vozu s mimořádně prostornou karoserií i sportovní ambice. Ty ještě zdůrazňují 22 palcová kola s pneumatikami o rozměru 275/45 R 22 resp. 295/40 R 22 a klínovitý tvar pontonu.


Střecha je téměř v celé její délce prosklená s použitím speciálního druhu skla, jehož tónování si mohou cestující podle aktuální potřeby sami regulovat. Nápadná jsou také boční skla studie. Tím, že u ní odpadly střední sloupky, vznikla značně velká skleněná plocha, která také přispívá ke sportovním charakteru vozu.


Další specialitou designérské studie Mercedesu jsou její dveře, které se otevírají proti sobě (odtud název „motýlové“) v úhlu 90o a umožňují mimořádně komfortní nastupování a vystupování. Takto vyřešené dveře nabízejí dosud nebývalé možnosti pro vhodnější uspořádání interiéru.


Exkluzivnímu interiéru studie Vision GST dominují ušlechtilé, řemeslně upravené materiály jako je dřevo, kůže nebo hliník. Útulné prostředí kabiny ještě zvyšuje nákladná koncepce vnitřního osvětlení s nově vyvinutými světelnými foliemi ve stropu, výplních dveří a ve střešním tunelu. Maximální pohodlí řidiči, jeho spolujezdci i cestujícím v zadní části vozu zajišťují komfortní, elektricky stavitelná sedadla s integrovanými bezpečnostními pásy. Cestující mají k dispozici i třetí dvojici sedadel, takže Vision GST je vůz určený až pro šest osob. Díky velkoplošným bočním sklům a skleněné střeše je výhled z kabiny téměř v panoramatické kvalitě.


Přístrojovou desku tvoří opticky dva volně uložené hliníkové panely a z tónovaného skla vytvořená střední konzole s barevnou obrazovkou, CD přehrávačem, autorádiem a řadou ovladačů. Obrazovka je součástí navigačního systému řízeného novým programem, který promítá šipky směru jízdy, mapu a další pomocné prvky s prostorovým efektem. Obdobná technika zobrazování je použita i u modře prosvítajících přístrojů. Cestující na zadních sedadlech mají k dispozici zábavný systém s řadou možností jeho využití.


Pod předním krytem karoserie studie Vision GST je uložen 5,5 litrový benzinový motor V8 – AMG, který dává výkon 265 kW a od 3000 min-1 točivý moment 530 Nm. Vozu pro rozjezd z klidu na 100 km rychlost stačí necelých 7 sekund. Do technické výbavy vozu patří také elektronicky řízený pohon všech kol 4-ETS známý z modelových řad M a G, dále vzduchové odpružení AIRMATIC a nový vysokotlaký brzdový systém Sensotronic Brake Control (SBC), který byl poprvé představen v novém modelu SL. Tady se elektrický signál z brzdového pedálu přenáší do řídící jednotky, která podle dalších veličin z čidel vytváří brzdový tlak pro každé kolo individuálně. Brzdové kotouče velkých průměrů (380/350 mm) jsou vyrobeny z kompozitních materiálů kombinující křemík s uhlíkovými vlákny. Ty snáší teplotu až 1600 oC a jejich hmotnost je o třetinu nižší nežli u klasické šedé litiny.


V oblasti ochrany cestujících se u studie Vision GST objevila novinka ve formě systému PRE-SAFE, který je významným krokem ke zvýšení úrovně pasivní bezpečnosti automobilů blízké budoucnosti. Jeho pomocí je možné hrozící havárii předvídat a s předstihem tak aktivovat ochranné systémy. Jedná se o napínače bezpečnostních pasů, automaticky stavitelná sedadla do bezpečnostní polohy s optimální ochranou pásů i airbagů.


Studie Vision GST je dlouhá 515 cm a odpovídá tak rozměrům Mercedesu třídy S. Rozvor náprav je 322 cm.

Specializovaný servis a prodej vozů Mercedes Benz a AMG.

Servis, lakovna, klempírna, řešení pojistných událostí, financování Mercedes Benz a AMG.

 

Kontakt:
CAR MOTORS MB
Praha 3, Koněvova 143
+420 737 209 090
prodej@carmotorsmb.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
SAZ – Evžen Myslivec s.r.o.
Rybalkova 2639, 440 01 - Louny
415 652 154, 603 519 204
prodej.seat@saz-myslivec.cz