Kultovní Range Rover slaví 45. Narozeniny – Range Rover byl poprvé představen v roce 1970

Společnost Land Rover na březnovém mezinárodním autosalonu v New Yorku představila novou vlajkovou loď Range Rover v podobě exkluzivního modelu SVAutobiography.

1ranrovradahistori1000

Historickým šestimiliontým vozem Land Rover

– se pak stal Range Rover Vogue SE, který v dubnu sjel z výrobní linky v Solihullu.

Range Rover za posledních 45 let přinesl do automobilového průmyslu řadu novinek

Kromě mnoha vyspělých technologií, z nichž se řada stala v automobilovém průmyslu standardem, byl původní Classic uveden jako „ukázkový příklad průmyslového designu“. Model se stal prvním vozem vystaveným ve světoznámém muzeu Louvre v Paříži.

Poslední, čtvrtá generace Range Roveru představuje vrcholný model značky

Kombinuje výborné terénní schopnosti ve své třídě s řadou nejmodernějších zážehových, vznětových a hybridních pohonných jednotek. Nabízí tak mimořádnou kombinaci kultivovanosti, komfortu a schopností.

Range Rover byl v roce 1970 prvním luxusním SUV světa a o 45 let později stále udává směr

Nejnovější generace je velmi atraktivním a zároveň nejpropracovanějším Land Roverem. Kombinuje neobyčejný komfort se špičkovými technologiemi a nabízí skvělý zážitek z jízdy v luxusním SUV. Originální Range Rover z roku 1970 kombinoval výborné jízdní vlastnosti na silnici s nekompromisními terénními schopnostmi. Současná čtvrtá generace byla uvedena v roce 2012 a byla prvním SUV s lehkou celohliníkovou karoserií.

Nejnovější model SVAutobiography

– vyrábí divize Land Rover Special Operations. Jde o nejluxusnější a nejvýkonnější sériově vyráběný Range Rover v dlouhé 45leté historii vozu a je k dostání s dvoubarevným lakem a zážehovým V8 o výkonu 550 koní. Letos si Land Rover také připomíná 21 let od zavedení exkluzivního označení Autobiography. Loni se stal Range Rover prvním vozem vybaveným inovativním systémem All-Terrain Progress Control (ATPC). Jde o technologii, která zlepšuje terénní schopnosti díky samočinnému udržování velmi nízké rychlosti při překonávání překážek, což řidiči dovoluje soustředit se na řízení vozidla.

Předchozí generace modelu Range Rover

Příběh modelu Range Rover se začal psát v 60. letech. Výroba prvního prototypu byla zahájena v roce 1966. Kompletní vůz byl představen v roce 1970 v Cornwallu, kde získal uznání kritiky.

První generace – Classic (1970–1994)

První generace, známá jako Classic a původně dostupná pouze s dvoudveřovou karoserií, se začal prodávat v roce 1970. Měla lehký hliníkový V8, stálý pohon všech kol a kotoučové brzdy na všech kolech. Během 25 let jeho života byla uvedena řada variant a vylepšení, včetně čtyřdveřové verze v roce 1981 a samočinné převodovky v roce 1982.

Další inovace následovaly v rychlém sledu.

V roce 1986 přišel první Range Rover se vznětovým motorem a v roce 1989 se stal prvním vozem s pohonem 4×4 vybaveným ABS. Poté v roce 1992 oslavil další prvenství mezi SUV díky zavedení systému elektronické kontroly trakce a samočinného elektronicky řízeného pneumatického odpružení.

Range Rover byl pověstný bezkonkurenčními terénními schopnostmi, což potvrdil v mnoha ostře sledovaných vytrvalostních testech. V roce 1972 se stal prvním vozem, který dokončil 29 000 km dlouhou expedici napříč Amerikou uspořádanou britskou armádou, která zahrnovala nebezpečný přejezd propasti Darién v Jižní Americe. V roce 1974 následovalo úspěšné absolvování 12 000 km dlouhé cesty napříč Saharou za 100 dní.

Jeho pověst vzrostla i vítězstvím ve třídě 4×4 v 30 000 km dlouhém maratónu Londýn-Sydney v roce 1977 a triumfem v prvním ročníku rallye Paříž-Dakar v roce 1979. V roce 1985 pak Range Rover ‚Bullet‘ se vznětovým motorem překonal 27 rychlostních rekordů.

Druhá generace – P38a (1994–2001)

Range Rover druhé generace neboli P38a získal označení podle budovy 38A v Solihullu, kde probíhal jeho vývoj. Na trh dorazil v roce 1994 a přinesl ještě luxusnější interiér, lepší jízdní vlastnosti na silnici a v terénu byl ještě schopnější. Hlavní designové prvky okamžitě prozrazovaly, že jde o Range Rover. Kultovní silueta, plovoucí střecha, ‚véčková‘ kapota, prakticky dělené dveře zavazadlového prostoru a nepřerušená boční linie přetrvaly do dnešního dne. Mezi nejvýznamnější technologické novinky patřil výškově nastavitelný podvozek a vylepšená řada motorů. Vznětová jednotka o objemu 2,5 litru a zážehové verze V8 o objemu 3,9 a 4,6 litru poskytovaly vyšší výkon.

V roce 1999 stvořil Land Rover do té doby nejluxusnější Range Rover v podobě speciální edice Linley

Vůz v ceně 100 000 liber byl inspirován designérem nábytku lordem Linleym a vyrobeno bylo pouze deset exemplářů. Všechny měly černý lak sladěný s černým koženým čalouněním, koberce s vysokým vlasem a obložení interiéru v barvě Piano Black. Byl to jeden z prvních luxusních vozů se satelitní navigací a kabina byla dokonce vybavena televizorem.

Třetí generace – L322 (2001–2012)

Range Rover třetí generace s sebou přinesl ve všech oblastech výrazné pokroky ve srovnání s jeho předchůdci. Byl větší a prostornější než P38a, interiér byl inspirován designem luxusních jachet, kvalitním nábytkem a prvotřídními sedadly v letadlech. Stal se prvním vozem s multimediálním systémem s displejem s funkcí duálního zobrazení, umožňující řidiči sledovat pokyny satelitní navigace, zatímco cestující sledují film na DVD.

S vývojem technologií motorů se řada modelu Range Rover třetí generace rozšiřovala. Nejprve přišel v roce 2005 zážehový V8 o objemu 4,2 litru přeplňovaný kompresorem, v roce 2006 následoval vznětový motor TDV8 a o tři roky později byl zaveden zcela nový pětilitrový zážehový V8.

Časová osa – Stručná historie

 • 1966: Zahájeny práce na prvním prototypu Range Roveru, známém jako ‚10-inch Station Wagon‘.
 • 1970: Zahájen prodej originálního dvoudveřového Range Roveru, známého jako Classic.
 • 1971: Range Rover získává cenu RAC Dewar za mimořádný technický počin.
 • 1972: Range Rover se stává prvním vozem, který překonává propast Darién během expedice britské armády napříč Amerikou.
 • 1974: Range Rover absolvuje expedici napříč Saharou ze západu na východ – 12 000 km za 100 dnů.
 • 1977: Upravený Range Rover vyhrává třídu 4×4 v maratónu Londýn-Sydney, ve vyčerpávajícím 30 000 km dlouhém podniku a nejdelší rychlostní automobilové rallye v historii.
 • 1979: Speciálně upravený Range Rover vyhrává první ročník Rallye Paříž-Dakar (Range Rover vyhrál znovu v roce 1981).
 • 1981: Přichází první sériově vyráběný čtyřdveřový Range Rover a první Land Roverem vyráběná limitovaná edice Range Roveru – model ‚In Vogue‘.
 • 1982: Range Rover je nyní nabízen i se samočinnou převodovkou.
 • 1983: Zavedena pětistupňová, přímo řazená převodovka Range Rover.
 • 1985: Range Rover ‚Bullet‘ se vznětovým motorem překonává 27 rychlostních rekordů, včetně průměrné rychlosti vozu poháněného dieselem za 24 hodin překračující 160 km/h.
 • 1987: Range Rover uveden v Severní Americe.
 • 1989: Range Rover je prvním vozem s pohonem 4×4 vybaveným ABS.
 • 1990: Limitovaná edice CSK – pojmenovaná po zakladateli Charlesi Spenceru Kingovi, která je zavedena jako sportovnější Range Rover.
 • 1992: Range Rover Classic je prvním vozem s pohonem 4×4 na světě vybaveným systémem elektronické kontroly trakce.
 • 1992: Uvedena verze LSE s prodlouženým rozvorem (v USA známý jako County LWB).
 • 1992: Zavedeno samočinné elektronicky řízené pneumatické odpružení, poprvé u vozu 4×4.
 • 1994: Uveden Range Rover druhé generace (P38a).
 • 1996: Končí Range Rover Classic, celková výroba dosáhla 317 615 kusů.
 • 1999: Limitovaná edice Range Rover Linley představena na autosalonu v Londýně.
 • 2001: Uveden Range Rover třetí generace (L322).
 • 2002: V závodě v Solihullu vyroben půlmiliontý Range Rover.
 • 2005: Zavedena druhá modelová řada Range Rover Sport.
 • 2006: Zaveden systém Terrain Response a vznětový motor TDV8.
 • 2009: Range Rover přichází se zcela novými motory: V8 o objemu 5,0 litru a pětilitrovým zážehovým motorem přeplňovaným kompresorem.
 • 2011: Zahájen prodej třetí modelové řady Range Rover Evoque.
 • 2012: Uveden Range Rover čtvrté generace (L405) – první celohliníkové SUV světa.
 • 2013: Verze Autobiography Black Edition s dlouhým rozvorem odhalena na autosalonu v Los Angeles.
 • 2014: Model Range Rover Hybrid s prodlouženým rozvorem absolvuje v Číně světovou premiéru.
 • 2015: Range Rover SVAutobiography představen na mezinárodním autosalonu v New Yorku.

Šestimiliontým vozem Land Rover

– se stal letos v dubnu vyrobený Range Rover LWB SE Vogue určený pro Čínu.

Označení Autobiography vyhrazené pro vlajkové modely slaví již 21. výročí.

 

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

Specializovaný servis a prodej vozů Mercedes Benz a AMG.

Servis, lakovna, klempírna, řešení pojistných událostí, financování Mercedes Benz a AMG.

 

Kontakt:
CAR MOTORS MB
Praha 3, Koněvova 143
+420 737 209 090
prodej@carmotorsmb.cz

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Britové zahajují testování nového prototypu elektrického Range Roveru

Britové zahajují testování nového...

Jaguar Land Rover otevřel pořadník pro svůj netrpělivě očekávaný elektrický model Range Rover, a to ještě před oficiálním spuštěním objednávek pro zákazníky. Technici společnosti JLR...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Nový Range Rover Sport SV: První rytíř značky

Nový Range Rover Sport SV: První rytíř...

Nový Range Rover Sport SV je nejvýkonnější a nejdynamičtější Range Rover Sport všech dob, spojuje v sobě špičkový výkon a dynamiku s bezkonkurenčními schopnostmi automobilky. Teď se po dobu...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Range Rover V8: 530 koní extáze

Range Rover V8: 530 koní extáze

Automobilovou historii píšou výjimečné vozy. Ty s odvážnějšími sny a větší vytrvalostí. Ty, které mění možnosti ve skutečnost. Range Rover s motorem V8 takový je. Výjimečný. Auta se...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Range Rover Sport PHEV je první SUV na světě, které vyšplhalo k Nebeské bráně

Range Rover Sport PHEV je první SUV na...

Plug-in hybridní (PHEV) sportovní SUV zdolalo 999 schodů se sklonem 45 stupňů na tzv. Dragon Road. Předtím než Range Rover Sport PHEV vyšplhal ke slavné čínské Nebeské bráně, ukázal své...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Stanislav Gálik se stal výkonným ředitelem inovací společnosti AAA AUTO

Stanislav Gálik se stal výkonným...

Praha, 2. února 2018 – Společnost AAA AUTO včera oficiálně uvedla novou značku AuresLab, pod kterou sjednotila veškeré inovace, na kterých pracuje. Inovační centrum povede Stanislav Gálik,...