Komentář ke statistice vozidel registrovaných v ČR v období 1-6/2017

Rostoucí trend registrací osobních automobilů stále pokračuje:

V období 1-6/2017 bylo v ČR registrováno celkem

– 144 451 nových osobních automobilů, 9 292 lehkých užitkových automobilů, 385 autobusů, 4 960 nákladních vozidel, 9 618 motocyklů. Za stejné období minulého roku to bylo 132 778 osobních automobilů, 9 356 lehkých užitkových automobilů, 462 autobusů, 5 798 nákladních vozidel, 10 149 motocyklů.

Osobní automobily:

Celkově registrace nových osobních automobilů za první pololetí 2017 vzrostly oproti loňsku o 8,79% (z 132 778 ks na 144 451 ks, tj. o 11 673 ks). V červnu činil nárůst 3,6%.

Podíl firemních vozidel tvořil 75%, privátních 25%

První je značka Škoda s 45 232 ks registrovaných osobních automobilů (31,31%), následují Volkswagen – 15 241 ks (10,55%), Hyundai – 10 847 ks (7,50%), Ford – 8 596 ks (5,95%), Dacia – 7 572 ks (5,24%), Renault – 5 770 ks (3,99%), Kia – 4 776 ks (3,30%), Peugeot – 4 691 ks (3,24%), Mercedes-Benz – 4 554 ks (3,15%), Toyota – 4 291 ks (2,97%), atd.

Z hlediska segmentů jsou

– na prvním místě SUV a terénní vozy s 23,22% , na druhém místě je nižší střední třída s 19,69% , následují malá vozidla – 19,02%, střední třída – 14,43%, MPV – 14,24%, vyšší střední – 5,03%, mini – 2,39%, sportovní – 0,72%, luxusní – 0,13%, nezjištěno je 1,08%.

Z hlediska provedení karosérie

– vede kombi s 26,73%, na druhém místě jsou terénní s 23,22%, následuje hatch/lift – 17,15%, MPV – 14,24%, sedan – 11,10%, víceúčelové – 3,27%, mini – 2,39%, sportovní – 0,72%, kupé – 86 ks (0,05%), šasi – 2 ks (0,00%), nezjištěno je 1,08%.

Nejprodávanějšími automobily jsou

– Škoda OCTAVIA s 14 439 ks (9,99%), Škoda FABIA – 12 277 ks (8,49%), Škoda RAPID – 5 959 ks (4,12%), Škoda SUPERB – 4 989 ks (3,45%), Volkswagen GOLF – 3 673 ks (2,54%), Hyundai i30 – 3 527 ks (2,44%), Škoda YETI – 3 237 ks (2,24%), Volkswagen PASSAT – 2 784 ks (1,92%), Škoda KODIAQ – 2 672 ks (1,84%), Ford FIESTA – 2 543 ks (1,76%), atd.

Z hlediska paliva je

– na prvním místě benzin s 57,26%, na druhém diesel s 39,17%, následuje CNG – 1,01%, hybrid – 0,92%, LPG – 0,42%, elektro – 0,10%, nezjištěno je 1,08%.
Spolu s rostoucími registracemi pokračuje i pozvolný pokles zájmu o OA s dieselovým pohonem – za loňské 1. pololetí činil jejich podíl 43,27% (to znamená meziroční pokles o 4,1%).

Z hlediska barev

– je stále nejoblíbenější bílá s 29,21%, na druhém místě je šedá s 22,48%, následuje modrá – 14,04%, červená – 11,83%, černá – 10,31%, hnědá – 6,37%, žlutozelená – 3,16%, zelená – 1,66%, oranžová – 0,65%, fialová – 0,15%, žlutá – 65 ks (0,04%), stříbrná – 51 ks (0,03%), ostatní – 8 ks (0,00%),

Ojetá vozidla

Registrace dovážených ojetých osobních automobilů letos vzrostly o 1,9%, přičemž podíl vozidel starších 10 let se stále zvyšuje a činí již 54%.

Lehké užitkové automobily

Registrace nových lehkých užitkových automobilů v 1. pololetí nepatrně poklesly o 0,68% (z 9 356 ks na 9 292 ks, tj. o 64 ks).

Pořadí podle značek: 

První je značka Peugeot s 1 345 ks registrovaných lehkých užitkových automobilů (14,47%), následují Fiat – 1 243 ks (13,37%), Ford – 1 211 ks (13,03%), Volkswagen – 1 038 ks (11,17%), Renault – 1 037 ks (11,16%), Citroën – 877 ks (9,43%), Mercedes-Benz – 620 ks (6,67%), Iveco – 444 ks (4,77%), Dacia – 436 ks (4,69%), Toyota – 267 ks (2,87%), atd.

Z hlediska segmentů jsou na prvním místě

– vozy do 3,5 t s 64,27%, na druhém místě do 3,0 t s 24,79% , následuje do 2,0 t – 8,92%, nezjištěno je 2,01%.

Z hlediska provedení karosérie

– vede skříň s 73,43%, na druhém místě je šasi s 11,18%, následuje pickup – 8,60%, valník – 4,41%, ostatní – 0,31%, sklápěč – 3 ks (0,03%), nezjištěno je 2,01%.

Nejprodávanějšími automobily jsou

– Peugeot BOXER s 1 018 ks (10,95%), Fiat DUCATO – 848 ks (9,12%), Renault MASTER – 819 ks (8,81%), Citroën JUMPER – 582 ks (6,26%), Mercedes-Benz SPRINTER – 489 ks (5,26%), Ford TRANSIT – 473 ks (5,09%), Iveco DAILY – 437 ks (4,70%), Dacia DOKKER – 436 ks (4,69%), Volkswagen TRANSPORTER – 377 ks (4,05%), Volkswagen CRAFTER – 345 ks (3,71%), atd.

Z hlediska paliva jednoznačně převažuje

– diesel s 91,19%, na druhém místě je benzin s 4,67%, následuje CNG – 1,37%, LPG – 0,67%, elektro – 6 ks (0,06%), nezjištěno je 2,01%.
V této kategorii se podíl dieselů drží na stejné úrovni.

Z barev vítězí

– bílá s 72,77%, na druhém místě je černá s 6,85%, následuje modrá – 6,41%, šedá – 5,18%, žlutozelená – 2,63%, červená – 1,95%, oranžová – 1,66%, hnědá – 1,43%, zelená – 1,02%, stříbrná – 4 ks (0,04%), žlutá – 1 ks (0,01%),

Nákladní automobily

Registrace nových nákladních vozidel v období 1-6/2017 klesly oproti loňsku o 14,45% (z 5 798 ks na 4 960 ks, tj o 838 ks).

První je značka

– Mercedes-Benz s 1 016 ks registrovaných nákladních vozidel (20,48%), následují MAN – 877 ks (17,68%), DAF – 729 ks (14,69%), Volvo – 721 ks (14,53%), Scania – 638 ks (12,86%), Iveco – 530 ks (10,68%), Renault Trucks – 288 ks (5,80%), Tatra – 122 ks (2,45%), Fuso – 20 ks (0,40%), Renault – 8 ks (0,16%), atd.

Z hlediska provedení karosérie

– je na prvním místě tahač s 57,11%, na druhém šasi s 35,54%, následuje skříň – 0,76%, sklápěč – 0,32%, valník – 3 ks (0,06%), nezjištěno je 6,18%.

Autobusy

Registrace nových autobusů za stejné období poklesly o 16,67% (ze 462 ks na 385 ks, tj o 77 ks).

První je značka Iveco Bus s 93 ks registrovaných autobusů (24,15%), následují SOR – 89 ks (23,11%), Setra – 68 ks (17,66%), MAN – 32 ks (8,31%), Mercedes-Benz – 28 ks (7,27%), Iveco – 11 ks (2,85%), Škoda – 10 ks (2,59%), Solaris – 10 ks (2,59%), Higer – 7 ks (1,81%), CMS Auto – 6 ks (1,55%), atd.

Z hlediska provedení karosérie

– je na prvním místě linkový s 40,51%, na druhém místě je dálkový s 24,67%, následuje městský – 17,66%, šasi – 2,85%, nezjištěno je 14,28%.

Motocykly

Registrace nových motocyklů oproti loňsku poklesly o 5,23% (z 10 149 ks na 9 618 ks, tj o 531 ks).

První je značka

– Honda s 1 645 ks registrovaných motocyklů (17,10%), následují Yamaha – 662 ks (6,88%), BMW – 579 ks (6,01%), Maxon – 530 ks (5,51%), CF Moto – 444 ks (4,61%), Kentoya – 426 ks (4,42%), Kawasaki – 396 ks (4,11%), KTM – 389 ks (4,04%), Linhai – 335 ks (3,48%), Harley Davidson – 324 ks (3,36%), atd.

Ostatní kategorie

Registrace nových přívěsů a návěsů vzrostly o 2,18% (z 19 287 ks na 19 707 ks, tj o 420 ks).

Registrace nových traktorů zaznamenaly výrazný nárůst o 31,20% (z 1 279 ks na 1 678 ks, tj o 399 ks).

Podrobné tabulky jsou uvedeny v sekci Statistika na:

portal.sda-cia.cz

 

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Na český trh míří další Číňan, značka GAC. Prodej začne v roce 2027

Na český trh míří další Číňan,...

Český automobilový trh se připravuje na dalšího asijského výrobce. Za vstupem čínské značky GAC stojí izraelská skupina Colmobil Automotive, která chce v Česku vybudovat vlastní prodejní a...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Toyota vyvíjí novou generaci hybridů, cílem je snížení spotřeby paliva nejméně o 15 %

Toyota vyvíjí novou generaci hybridů,...

Toyota vyvíjí novou generaci hybridního ústrojí určeného pro různé druhy pohonů. Systém spojuje novou řadu čtyřválcových motorů 1,5 litru v atmosférické i přeplňované verzi s lehčími...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Toyota zahajuje v Evropě uhlíkově neutrální výrobu pomocí biometanu z odpadu

Toyota zahajuje v Evropě uhlíkově...

Toyota dosáhla významného milníku ve své evropské výrobě. Závod Toyota Motor Manufacturing UK v britském Deeside zahájil výrobu s uhlíkovou neutralitou a stal se prvním výrobním závodem...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Peugeot E-208 GTi: legenda se vrací s 281 koňmi. První elektrické GTi stojí přes milion

Peugeot E-208 GTi: legenda se vrací s 281...

Peugeot oživuje slavné označení GTi v elektrické éře. Nový E-208 GTi nabízí 281 koní, stovku zvládne za 5,5 sekundy a na rozdíl od běžných elektromobilů sází také na mechanický...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - BAIC BJ60 přijíždí do Česka. Poctivý off-road s třemi uzávěrkami a luxusní výbavou

BAIC BJ60 přijíždí do Česka. Poctivý...

Na jedné straně robustní rám, redukce a tři elektronicky ovládané uzávěrky diferenciálů. Na druhé komfortní interiér, čtyři displeje a aktivní potlačování hluku. Čínská automobilka...