Kia EV9 vyhrála kategorii luxusních vozů německé soutěže „Auto roku 2024“. V Česku bude stát pod 2 miliony korun

Kia EV9 oslovila 27člennou porotu německé soutěže „Auto roku 2024“ (GCOTY) a bylo vyhlášeno vítězem kategorie luxusních vozů. Kia EV9 tím odsunula osm konkurenčních modelů zařazených do kategorie.

Kia EV9 je nyní druhým vyhrazeným akumulátorovým elektromobilem značky v návaznosti na cenami ověnčený model EV6, který je evropským autem roku 2022. Modelu Kia EV9 se zájemci z Evropy dočkají do konce letošního roku.

Český trh zná ceny největšího elektrického SUV Kia EV9

Zároveň české zastoupení vydalo ceník sedmimístného, pětimetrového, prémiového SUV. Dosud největší, nejprostornější a nejšetrnější vlajková loď značky Kia je při uvedení na český trh nabízena zákazníkům ve dvou stupních zaváděcí výbavy – ve verzi Earth Launch Edition a GT-Line Launch Edition, každá se standardem sedmi míst ve třech řadách sedadel. Všechny modely nabízejí akumulátor o kapacitě 99,8 kWh s prodlouženým dojezdem s tepelným čerpadlem a s ním schopnost ujet až 541 km na jedno dobití. Technologie ultrarychlého 800V dobíjení Kia znamená, že každou verzi EV9 lze dobít z 10 na 80 procent kapacity akumulátoru za pouhých 24 minut, když je zapojena do 350kW vysokorychlostní dobíječky.

EV9 Earth Launch Edition má standardně pohon zadních kol, výkon 150 kW (204 k) s maximálním točivým momentem 350 Nm, zrychlení z 0 na 100 km/h za 9,4 s. Výkonný akumulátor umožnuje dojezd až 541 km (kombinovaný dojezd podle WLTP). Standardní výbava prémiového SUV je nabízena od 1 949 980 korun. Příplatková výbava obsahuje metalický nebo perleťový lak karoserie v hodnotě 30 000 korun nebo matné provedení v hodnotě 45 000 korun.

EV9 GT-Line Launch Edition je nabízena s pohonem všech kol, výkonem 283 kW (384 k) a s maximálním točivým momentem 700 Nm. Zrychlení z 0 na 100 km/h dosáhne za 5,3 s což je o pouhé 1,8 s více než nejvýkonnější model EV6 GT, přičemž čtyřkolka umožňuje dojezd až 505 km (kombinovaný dojezd podle WLTP). Nejvyšší provedení modelu EV9 je ve standardu nabízeno od 2 099 980 korun. Výbava na přání zahrnuje i šestimístnou variantu modelu EV9 se dvěma provedeními – dvě relaxační sedadla ve druhé řadě v hodnotě 18 000 korun nebo dvě sedadla, která lze otočit o 90 stupňů směrem k otevřeným dveřím nebo o 180 stupňů směrem k cestujícím ve třetí řadě v hodnotě 12 000 korun. I v této nejvyšší výbavě je možné vybírat devět odstínů karoserie z toho dvě v matném provedení (příplatek 45 000) a sedm v metalickém či perleťovém laku (příplatek 30 000). Výbavu na přání uzavírá panoramatické střešní okno s příplatkem 35 000 korun.

Oba stupně výbavy nabízejí širokou škálu luxusních prvků jako je například vůbec poprvé u Kia nabízený Digital key, který umožňuje zamknout, odemknout či nastartovat vůz pomocí chytrého telefonu, elektrochromatické digitální zpětné zrcátko vč. dešťového senzoru. Novinkou u značky Kia u modelu EV9 je čtečka na otisk prstů při přepínání uživatelských profilů nebo systém monitorování stavu řidiče pomocí kamery v interiéru vozidla (ICC-D) či asistent pro zabránění kolizím při parkování PCA se zadními, předními a nově bočními senzory. EV9 nabízí vedle prémiových relaxačních předních sedadel, které umožňují optimální rozložení hmotnosti lidského těla , také sedadlo řidiče s masážní funkcí.

Moderní high-tech vzhled

Stejně jako několikrát oceněný model Kia EV6, i nové elektrické SUV se řídí designovou filozofií Kia „Spojené protiklady“. Model EV9 kombinuje jemně prokreslené velké plochy, jako je kapota a dveře, s jasnými liniemi a hranatými prvky, jako je grafika zadního okna, podběhy kol a 19“ nebo 21palcová kola z lehké slitiny. Na mohutné přídi vynikají LED světla pro denní svícení, jejichž tvar je inspirován vyobrazením souhvězdí, stejně jako zadní LED světla. Standardní adaptivní dvojité LED světlomety tvořené světelnými prvky ve tvaru krychle rámují pro značku Kia typickou „digitální tygří masku“, která byla u nového SUV dále rozvinuta. Inovativní výsuvné kliky dveří přispívají k modernímu high-tech vzhledu, zatímco aktivní vzduchové klapky a „vzduchové clony“ v předním nárazníku přispívají k vynikající aerodynamice (hodnota Cx: 0,28).

Speciální podvozková architektura elektromobilu s dlouhým rozvorem 3,10 m a plochou podlahou umožňuje výjimečné rozměry interiéru. Například prostor pro nohy a šířka interiéru jsou větší než u konkurentů z evropského prémiového segmentu. A také komfort sezení je na nejvyšší úrovni. Vyhřívaná a ventilovaná sedadla v prvních dvou řadách (druhá řada: krajní sedadla) a sedadlo řidiče s masážní funkcí jsou součástí standardní výbavy, stejně jako elektricky nastavitelná „prémiová relaxační sedadla“ vpředu, která lze při parkování nebo zastávkách s nákladem posunout do pohodlné polohy včetně opěrky pro nohy. Interiér EV9 působivě demonstruje svou velkorysost i během těchto přestávek v jízdě: v šestimístné verzi si mohou cestující ve druhé řadě sedadel užívat sklopení sedadel i v případě, že si do této polohy posunuli svá sedadla i cestující v první řadě. Naproti tomu varianta s otočnými sedadly je určena spíše pro aktivní přestávky, při nichž spolu cestující ve druhé a třetí řadě komunikují. Kromě toho lze sedadla druhé řady otočit o 90 stupňů směrem ke dveřím, což je velmi vhodné například pro upevnění dětských sedaček. V obou šestimístných variantách slouží výsuvná odkládací plocha integrovaná do středové konzoly jako stolek mezi sedadly druhé řady.

Udržitelné materiály, velký zavazadlový prostor, tažná síla 2,5 tuny

Kia se transformuje na poskytovatele řešení trvale udržitelné mobility na všech úrovních. To se týká i použitých materiálů. Strategie udržitelného designu společnosti Kia zahrnuje úplné vyloučení zvířecí kůže z nových modelů. Kromě alternativ kůže z biopolyuretanu, který se částečně získává z kukuřice, zahrnují ekologicky šetrné materiály v interiéru modelu EV9 například látky a koberce z recyklovaného PET, který mimo jiné pochází ze starých rybářských sítí.

Stejně jako interiér je i zavazadlový prostor SUV velkorysý a velmi pohodlný. Kromě senzorově ovládaných dveří zavazadlového prostoru patří do standardní výbavy také elektricky sklopná a výsuvná opěradla třetí řady sedadel. Ve vzpřímené poloze všech sedadel pojme zavazadlový prostor 308 litrů, po sklopení třetí řady 828 litrů (v obou případech až do výšky oken). Pokud jsou sklopena i opěradla druhé řady sedadel u šestimístného provedení, vznikne zavazadlový prostor s rovnou podlahou a objemem až 2 393 litrů (sedmimístný: 2 318 litrů, v každém případě po výšku střechy). Další úložný prostor poskytuje tzv. frunk vpředu o objemu 90 litrů (osvětlený) u verze s pohonem zadních kol a 52 litrů (osvětlený) u varianty s pohonem všech čtyř kol. Kromě toho zvládne EV9 ještě větší přepravní nároky, protože může táhnout brzděný přívěs o celkovém zatížení až 2,5 tuny (varianta 4WD), jedna z nejvyšších hmotností mezi konkurenčními elektromobily v segmentu E-SUV, stj. stejná hodnota jako u modelu Sorento s konvenčním spalovacím motorem. Součástí standardní výbavy je také stabilizační program přívěsu.

Kia nabízí kupujícím elektrického SUV také NABÍDKU PREMIUM. Patří mezi ní bezplatná pravidelná údržba po dobu 3 let provozu vozidla. Tento bezplatný servis obsahuje jednu servisní prohlídku po 2 letech nebo 30 000 ujetých kilometrech. Zákazníci EV9 mají k dispozici rovněž unikátní nabídku služeb veřejného dobíjení. S kartou Kia Charge, která zahrnuje i přední evropskou síť rychlého dobíjení IONITY, získávají bonus na dobíjení v celkové hodnotě až 38 764 korun a dobíjecí třífázový kabel (typ 2) v hodnotě 16 047 korun zdarma. Z obchodní nabídky premium mohou zákazníci využít finanční produkt Kia Select s atraktivním úrokem 1,99 %, akontací 30 – 50 % a dobou financování 24 až 48 měsíců při financování Kia Finance. Kia dále nabízí prostřednictvím aplikace Kia Connect Store Amazon Music na 3 roky zdarma. V neposlední řadě Inteligentní parkovací asistent RSPA II(4) (pouze pro Earth Launch Edition) bezplatně po dobu 6 měsíců a službu OTA s šesti aktualizacemi zdarma po dobu záruky vozu.

KIA Czech za dobu své existence na českém trhu prodala téměř 70 000 vozů.

Kia Motors Corporation – výrobce kvalitních automobilů pro všechny mladé duchem.

Kontakt:
KIA CZECH s.r.o.
V Oblouku 128 Čestlice, Praha - východ 252 43 Průhonice
INFOLINKA KIA 222 999 333
kia-info@kia.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

Kontakt:
ARAVER CZ s.r.o.
Na Zerzavici 1946, 686 01 - Uherské Hradiště
572 433 315
dostalek.jiri@araver.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Kia prodala v 30. roce působení v ČR historicky nejvíce automobilů

Kia prodala v 30. roce působení v ČR...

Kia prodala v roce 2023 v České republice 11 424 osobních automobilů. Jde o historicky nejvyšší počet od vstupu značky na český trh. Kia dosáhla také nových maxim i v prodeji...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Elektromobily Kia využijí recyklovaný materiál z 55 tun plastů vylovených z oceánu

Elektromobily Kia využijí recyklovaný...

Společnost Kia plánuje ve svých nových elektromobilech využít recyklovaný materiál z 55 tun plastů, které byly nedávno vyloveny z Tichého oceánu. Rekordní množství plastů recyklovaných...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Kia EV6: Model budoucnosti

Kia EV6: Model budoucnosti

Projeli jsme nejvíce revoluční a nejocenovanější model Kia všech dob. Od Prahy po Beskydy. A verdikt? Plně elektrickou EV6 doporučujeme…  Loňský rok byl pro model Kia EV6 výjimečný....

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Kia EV9 debutovala na Goodwoodském festivalu rychlosti

Kia EV9 debutovala na Goodwoodském...

Po květnovém statickém odhalení ve Frankfurtu byl model Kia EV9 předveden všem návštěvníkům a fanouškům ikonických vozů v Goodwoodu. Na 200 000 lidí tak naživo vidělo, jak vlajková loď...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - 9 z 10 lidí neví, jak správně postupovat při resuscitaci dětí

9 z 10 lidí neví, jak správně...

Automobilka Kia navázala spolupráci s neziskovou organizací Loono, která se zaměřuje na osvětu veřejnosti v oblasti prevence, zvyšování zdravotní gramotnosti a první pomoci. Desítky...