Kia EV9: špičkový design a prémiové technologie mění pohled uživatelů na vozy SUV

Značka Kia zveřejnila kompletní podrobnosti o svém nejnovějším modelu EV9, prvním elektrickém vlajkovém SUV značky Kia se třemi řadami sedadel, které do celého odvětví přináší výjimečné nápady, nadčasový design i technologie.

Na začátek to nejdůležitější… EV9, druhý model značky Kia postavený na revoluční platformě E-GMP (Electric Global Modular Platform), nabízí dojezd na elektřinu přes 541 km. A s podporou 800V ultra rychlého dobíjení lze akumulátorový modul EV9 nabít za 15 minut na dalších cca 239 km jízdy.

Design: měníme pohled rodin mileniálů na vozy SUV

Model EV9, postavený na designové filozofii ‚Spojené protiklady‘ značky Kia s jedinečným vyvážením prvků ze světa přírody a moderního života, mění pohled na čistě elektrické vozy SUV. Do formování vnějšího designu EV9 se promítl především designový pilíř „Výrazný jako příroda sama“ (Bold for Nature), postavený na spojení prvků světa přírody a materiálna.

EV9 s rozvorem 3100 mm vyjíždí na kolech o velikosti 21, 20 nebo 19″. Vůz s celkovou délkou 5010 mm, šířkou 1980 mm a výškou 1755 mm hlásá smělý a moderní vzhled, ale současně si zachovává svůj jedinečný charakter.

Jedinečnou identitu přední partie EV9 vyjadřuje typická ‚digitální tygří maska‘, kterou ještě zvýrazňuje ‚maska s digitální optickou signaturou‘4 a vertikální světlomety, propůjčující vozu vizionářský a futuristický vzhled. Součástí digitální tygří masky jsou dále dva shluky malých světelných zdrojů ve tvaru kostek ledu, zasazené vedle světlometů po obou stranách. LED světla denního svícení v podobě ‚hvězdné mapy‘ přinášejí výraznou originální podobu EV9 s rafinovanou animovanou optickou signaturou, která bude typickým znakem digitální tygří masky Kia budoucích elektromobilu značky.

Trvalá udržitelnost: nastolujeme nová měřítka odpovědné mobility

Strategické zasazení značky Kia dosáhnout postavení leadera na poli trvale udržitelné mobility (včetně vyhlášeného strategického plánu uhlíkové neutrality do roku 2045) přesahuje obvyklý rámec bezemisních elektrických pohonů. Kia se zaměřuje i na materiály používané k výrobě vozidel, přičemž EV9 jde v tomto smyslu ještě o krok dále prostřednictvím ekologických materiálů, které v oblasti trvale udržitelné mobility definují nová měřítka.

Průkopnická Kia EV9 překonává zažité hranice jako první model, který byl navržen v duchu třístupňové strategie trvalé udržitelnosti, jejímž cílem je postupně vyloučit používání kůže, aplikovat deset klíčových udržitelných položek ve všech nových modelech Kia a průběžně zvyšovat zastoupení biomateriálů (včetně kukuřice, cukrové třtiny a přírodních olejů). Cílem značky je do roku 2030 navýšit zastoupení recyklovaných plastů při výrobě vozů Kia na 20 procent. Barevná paleta EV9 čerpá inspiraci ze čtyř základních přírodních živlů, jmenovitě světla, vzduchu, země a vody, s cílem dosáhnout propojení s krásou přírody a začlenit ji do designové filozofie EV9. Pro interiér EV9 je připraveno celkem šest různých kombinací, od moderní světle šedé přes elegantní přírodní tóny až po sportovní verzi GT-Line.

Elektrický pohon: kompletní nabídka různých řešení bezemisní mobility

EV9 přichází s několika variantami elektrického pohonu, postavenými na podvozkové platformě E-GMP (Electric Global Modular Platform) s využitím technologie akumulátorů čtvrté generace. Výhradně s pohonem zadních kol (RWD) v provedení Standard se dodává akumulátor o kapacitě 76,1 kWh; v případě provedení RWD Long Range a verze AWD slouží k pohonu modulu o kapacitě 99,8 kWh.

Varianta RWD Long Range používá elektromotor 150 kW / 350 Nm, s nímž SUV (podle předběžných údajů) akceleruje z místa na 100 km/h za 9,4 sekundy. Kia EV9 ve variantě Standard RWD, rovněž poháněná jediným elektromotorem, avšak o něco silnějším (160 kW / 350 Nm), zrychluje na 100 km/h za 8,2 sekundy.

Provedení AWD používá dvojici elektromotorů, které společně disponují výkonem 283 kW a točivým momentem 600 Nm. Mohutný výkonový potenciál pak tomuto SUV umožňuje rozjezd z místa na 100 km/h za 6,0 s. Ještě lepší jízdní schopnosti pak zajišťuje volitelná funkce Boost, která bude k dispozici jako dodatečná výbava přes obchod Kia Connect. Kombinovaný točivý moment bude v tomto případě činit mimořádných 700 Nm, což EV9 umožní akcelerovat na 100 km/h za 5,3 sekundy.

Výsledkem celostního přístupu Kia ke konstrukci elektrického pohonu EV9 jsou sportovní schopnosti SUV v kombinaci s příkladným dojezdem. Uživatelé EV9 tak budou moci trávit co nejvíce času na cestách a co nejméně u dobíjecích stanic, aby rodiny mohly bez obav pravidelně vyrážet i na dlouhé cesty. Například provedení RWD Long Range s 19″ koly nabízí odhadovaný dojezd přes 541 km (podle metodiky WLTP). S podporou 800V ultra rychlého dobíjení lze akumulátor již za 15 minut dobít na dalších cca 239 km jízdy.

EV9 je prostřednictvím integrované jednotky řízení nabíjení (ICCU) standardně vybaveno funkcí Vehicle-to-Load (V2L), která umožňuje využívat energii z akumulátoru vozidla. Celá rodina tak má k dispozici výkon 3,68 kW k napájení notebooků, chladniček nebo campingového vybavení.

Pilot pro jízdu na dálnici: na cestě k autonomnímu řízení úrovně 3

Kia EV9 se brzy významně přiblíží plně autonomnímu řízení. Klíčovou roli zde bude hrát tzv. ‚systém autonomní jízdy na dálnici‘ (HDP – Highway Driving Pilot) z vývoje Kia, který EV9 propůjčí schopnost podmíněného autonomního řízení úrovně 3. Vozidlo za pomoci patnácti senzorů včetně dvou laserových radarů (LiDAR) monitoruje okolí a rozpoznává překážky v rozsahu 360°, a dokáže tak reagovat na jízdní situaci i další účastníky silničního provozu ve snaze zabránit případnému střetu.

Systém autonomní jízdy na dálnici (HDP) značky Kia zajistí v reálném čase inteligentní proaktivní podporu za nejrůznějších podmínek, čímž splní kritéria autonomního řízení úrovně 3 v souladu s požadavky některých světových trhů. Na této úrovni vozidlo dokáže v budoucnu zajistit podmíněné autonomní řízení (za splnění určitých podmínek), kdy si řidič může dočasně udělat přestávku a vozidlo přestat ovládat.

Kia plánuje v budoucnu nabízet HDP v modelu EV9 GT-Line. Další podrobnosti o HDP budou zveřejněny blíže jeho dostupnosti na trhu.

KIA Czech za dobu své existence na českém trhu prodala téměř 70 000 vozů.

Kia Motors Corporation – výrobce kvalitních automobilů pro všechny mladé duchem.

Kontakt:
KIA CZECH s.r.o.
V Oblouku 128 Čestlice, Praha - východ 252 43 Průhonice
INFOLINKA KIA 222 999 333
kia-info@kia.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
CARNOVA s.r.o.
Hněvkovského 603/81, 617 00 - Brno
543 420 720
brno@carnova.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Kia prodala v 30. roce působení v ČR historicky nejvíce automobilů

Kia prodala v 30. roce působení v ČR...

Kia prodala v roce 2023 v České republice 11 424 osobních automobilů. Jde o historicky nejvyšší počet od vstupu značky na český trh. Kia dosáhla také nových maxim i v prodeji...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Kia EV9 vyhrála kategorii luxusních vozů německé soutěže „Auto roku 2024“.  V Česku bude stát pod 2 miliony korun

Kia EV9 vyhrála kategorii luxusních...

Kia EV9 oslovila 27člennou porotu německé soutěže „Auto roku 2024“ (GCOTY) a bylo vyhlášeno vítězem kategorie luxusních vozů. Kia EV9 tím odsunula osm konkurenčních modelů zařazených do...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Elektromobily Kia využijí recyklovaný materiál z 55 tun plastů vylovených z oceánu

Elektromobily Kia využijí recyklovaný...

Společnost Kia plánuje ve svých nových elektromobilech využít recyklovaný materiál z 55 tun plastů, které byly nedávno vyloveny z Tichého oceánu. Rekordní množství plastů recyklovaných...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Kia EV6: Model budoucnosti

Kia EV6: Model budoucnosti

Projeli jsme nejvíce revoluční a nejocenovanější model Kia všech dob. Od Prahy po Beskydy. A verdikt? Plně elektrickou EV6 doporučujeme…  Loňský rok byl pro model Kia EV6 výjimečný....

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Kia EV9 debutovala na Goodwoodském festivalu rychlosti

Kia EV9 debutovala na Goodwoodském...

Po květnovém statickém odhalení ve Frankfurtu byl model Kia EV9 předveden všem návštěvníkům a fanouškům ikonických vozů v Goodwoodu. Na 200 000 lidí tak naživo vidělo, jak vlajková loď...