Kde vznikají pěkná auta

Jen málokterá země se může pyšnit tolika věhlasnými malíři, sochaři a architekty jako Itálie. To platí také o automobilových designérech.

Vzhledem k bohaté kulturní minulosti se nelze ani divit, že většina světově proslulých automobilových karosářů pochází právě z Apeninského poloostrova. A jednou z předních společností je proslulý Ital Design, společnost, kterou 13. února 1968 založili Giorgetto Giugiaro a Aldo Mantovani. Proto také třináct čárek prodlouženého „D“ ve firemním znaku.


Kde vznikají pěkná auta

Během více než 30 let právě zde vzniklo přes 80 karosérií, sloužící výrobcům automobilů k sériové produkci třiceti miliónů vozidel. Mezi nimi lze objevit i čtyři bestsellery – VW Golf, Lancia Delta, Fiat Uno a Fiat Punto. Z nich všechny tři italské značky získaly ocenění Auto roku. Ovšem hitparáda úspěšných modelů může pokračovat dál: BMW M1, Fiat Panda a Croma, Saab 9000, Seat Ibiza a Cordoba, Daewoo Lanos, Leganza, Matiz atd.

Známější z dvojice zakladatelů Giugiaro studoval nejdříve malířství na turínské akademii. Důvod je prostý – dědeček i otec byli malíři kostelních obrazů. V sedmnácti letech ale Giugiarovi nabídl místo šéf stylingu CentroStille Fiat. Zanedlouho jej však za dvojnásobný plat přetáhl Bertone do funkce šéfstylisty své firmy, kde se podílel mj. na návrzích sériových vozů jako Ferrari 250 nebo BMW 3200. V roce 1965 přešel do karosárny Ghia, kde mohl ještě více prosazovat své myšlenky.


O tři roky později se osamostatnil a společně s Mantovanim založil dnešní Ital Design, spolupracující se všemi italskými automobilkami.


Ital Design začínal s necelou padesátkou zaměstnanců, ale záhy se propracoval až na vrchol italských stylistických středisek. Dnes se přes sedm stovek pracovníků nezabývá pouze designem a výrobou karosérií, ale firmám nabízí komplexní spolupráci od samotného návrhu karosérie přes výrobu modelu až k pojízdnému prototypu.


Kromě sériových vozů tam vznikla i řada skvostných prototypů – za všechny jmenujme BMW Nazca, Aztec, Columbus, Bucrane, Formula 4, VW W12, Bugatti 112/, ale třeba i karosérie tahačů a autobusů Iveco nebo Volvo, traktorů či tříkolku Piaggio.


Ve stejném duchu a tradici pokračují ve šlépějích zakladatelů syn Fabrizio nebo dcera Laura, která je ředitelkou a designérkou firmy Giugiaro Design zabývající se designem nejrůznějších výrobků pro firmy Nikon, Phillips, Seiko, Sony atd.


Se všemi prototypy, ale i sériovými vozy, na nichž se Ital Design podílel se lze seznámit ve vlastním muzeu v Moncalieri na okraji Turína.

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
HAVEX-auto s.r.o.
Pražská 782/IV, 503 51 - Chlumec nad Cidlinou
495 221 256
ch.nv@havex.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
CB Auto a.s.
Dr. Milady Horákové 1477, 370 05 - České Budějovice
385 102 421
seat@cb-auto.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Alfa Romeo Racing ORLEN a Acer pokračují v inovacích

Alfa Romeo Racing ORLEN a Acer pokračují...

Alfa Romeo Racing ORLEN bude mít před začátkem sezóny 2020 high-tech podporu v podobě oficiálního partnerství s předním světovým hráčem v IT technice, společností Acer. Společnost Acer,...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - LEGENDY 2018 PŘEDSTAVILY HVĚZDY SLAVNOSTI

LEGENDY 2018 PŘEDSTAVILY HVĚZDY...

Dvacet oceněných exponátů Volba poroty složené z členů organizačního výboru Výjimečné automobily z historie i současnosti Letošní jubilejní 5. ročník ojedinělé automobilové slavnosti...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Stanislav Gálik se stal výkonným ředitelem inovací společnosti AAA AUTO

Stanislav Gálik se stal výkonným...

Praha, 2. února 2018 – Společnost AAA AUTO včera oficiálně uvedla novou značku AuresLab, pod kterou sjednotila veškeré inovace, na kterých pracuje. Inovační centrum povede Stanislav Gálik,...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Autosalon Ženeva 2016 – Alfa Romeo Giulia – VIDEO

Autosalon Ženeva 2016 – Alfa Romeo...

Podívejte se na rozhovor s Jankou Konečnou, PR manažerkou FCA a shlédněte unikátní záběry směrované přímo do stáje značky Alfa Romeo, která v těchto dnech prezentuje své největší novinky...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Vyrábějte autoklíče jako profesionálové

Vyrábějte autoklíče jako profesionálové

Pokud se zabýváte výrobou autoklíčů, pak jistě máte zkušenost se zničenými či poškozenými klíči. V případě, že byl klíč poškozený, bylo dříve nutné vyrobit celý klíč znovu, i...