Monako je vrcholnou událostí kalendáře velkých cen, ale pro běžné řidiče představují největší výzvu ulice Paříže.
Francouzská metropole
– je nechvalně proslulá tím, že motoristy vystavuje značnému stresu. Provoz je zde hustý, křižovatky nepřehledné a řidiči se snaží využít i ty nejmenší mezery. Právě z těchto důvodů představuje Paříž ideální prostředí pro testování Active City Stop, systému automatického brzdění používaného ve vozech značky Ford. Po vyčerpávajících zkouškách na uzavřených polygonech hledali technici Fordu místo, kde by mohli technologii vyzkoušet v reálném a pokud možno náročném provozu.
Pařížské ulice vyžadují pevné nervy. Několik souběžných pruhů, kde rychle jedoucí auta neustále bojují o místo, a rušné křižovatky dají zabrat i zkušeným řidičům. Tamní ulice umožní testování systému Active City Stop v podmínkách, jež na zkušební dráze jednoduše nelze napodobit.“
V novém Fordu Focus
– který se začne v Evropě prodávat ještě během letošního roku, uvede Ford zdokonalenou verzi systému Active City Stop fungující v rychlostech až do 50 km/h. Podstatou Active City Stop je vyspělý sensor LiDAR (Light Detecting and Ranging Sensor), který snímá prostor před vozem padesátkrát za sekundu. Systém zmenšuje následky nehod nebo jim zcela předchází. Nereaguje-li řidič včas na zpomalení nebo zastavení vpředu jedoucích vozidel, začne systém automaticky brzdit, sníží točivý moment motoru a zapne výstražné osvětlení vozu.
Testování v Paříži se zúčastnili profesionální řidiči znalí místních poměrů. Paříž se řadí mezi 10 evropských měst s nejhustším provozem a má řadu problematických míst jako například Place de l’Etoile u Arc de Triomphe, kde se sbíhá dvanáct důležitých dopravních tepen. Řidiči se občas chovají velmi nepředvídatelně, bez varování přejíždějí z pruhu do pruhu a věčně spěchají. Z bezpečnostních důvodů byla funkce samočinného brzdění během testování deaktivovaná, technici však monitorovali reakce systému a mohli přesně sledovat, kdy by za normálních okolností zasáhl. Vybrané situace následně podrobili dodatečné analýze s využitím videozáznamu. Při posledním pařížském testu najezdily prototypy modelů Mondeo a Tourneo Connect více než 4 000 kilometrů během dopravních špiček. Zkoušky pomohly dovést systém do stadia připravenosti k nasazení do sériově vyráběných modelů.
Po uvedení na trh v modelu Ford Focus v roce 2011 si systém Active City Stop rychle získal přízeň zákazníků. Dnes po evropských silnicích jezdí více než 170 000 vozů Ford vybavených touto technologií. Vedle Focusu se jedná o modely Fiesta, B-MAX, C-MAX, Grand C-MAX, Kuga, Transit Connect a Tourneo Connect.
Nový Focus přinese rovněž pokročilou technologii samočinného parkování
– jež zvládne podélné i kolmé stání, systém samočinného vyjetí z podélného parkovacího místa a také systém upozornění na vozidla přijíždějící ze strany, který se uplatní při couvání z nepřehledných parkovacích míst – například mezi dvěma automobily.
Odborníci Fordu již pracují na systémech pro vzdálenější budoucnost.
Technologie plně automatizovaného parkování jednou umožní řidičům zaparkovat automobil pouhým stiskem tlačítka, aniž by při tom museli sedět uvnitř. Ford dále vyvíjí vyspělé komunikační systémy jako například „elektronické brzdové světlo“, které upozorní na překážky schované za zatáčkou nebo za jinými auty.
KLÍČOVÉ CENTRUM
VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER
Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů
Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií.
Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.