Ve středu 17.ledna byly v Budapešti slavnostně vyhlášeny výsledky a předány ceny regionálního finále letošního Grantového programu Ford Motor Company na obnovu životního prostředí a kulturního dědictví. Regionální cenu Grand Prix pro oblast střední a východní Evropy a finanční odměnu ve výši 25 000 $ si odnesli zástupci polské společnosti Pro Natura z Wroclavi na podporu projektu na ochranu čápa bílého a mokřadů v Polsku. Zvláštní cena spojená s příspěvkem 5 000 $ byla udělena také ukrajinskému projektu na obnovu mokřadů na pobřeží Černého moře.
Finále se účastnili zástupci vítězných projektů národních kol z devíti zemí střední a východní Evropy. Celkem se v tomto regionu letos do programu přihlásilo 682 projektů. Českou republiku reprezentoval projekt na obnovu kaple v Lukově a obnovy božích muk na Novohradsku, který byl v národním českém finále soutěže v listopadu loňského roku vyhodnocen jako nejlepší ze 128 podaných českých a slovenských projektů.
Vítězný projekt zaměřený na aktivní ochranu populace čápa bílého kombinuje snahy tisíců jednotlivců, škol a obecních úřadů, ale i velkých podniků, společenských organizací a médií. V Polsku žije nejpočetnější populace čápa bílého na světě (jedná se o celou čtvrtinu světové populace), a proto je osud tohoto druhu do velké míry závislý právě na tom, zda se mu podaří přežít v Polsku. Projekt také propaguje ochranu mokřadů jako přirozeného zdroje potravy pro čápy a další druhy ptáků, kterým hrozí vyhynutí.
Vítěze soutěže vybírala jury složená z expertů reprezentujících nejprestižnější a nejrespektovanější evropské organizace: mimo jiné Radu Evropy, Středisko světového dědictví UNESCO a Britskou nadaci na ochranu přírody. Grantového programu Fordu se letos zúčastnilo rekordních 682 projektů jen ze zemí střední a východní Evropy. V průběhu 17 let, kdy je Grantový program Fordu (dříve Evropská cena Henryho Forda) vyhlašován, se ho celkem účastnilo již více než 14 000 projektů.
V souvislosti se změnou názvu byl letos Grantový program Fordu rozšířen i mimo Evropu – např. do Mexika, Vietnamu, Indie, Číny, Thajska, Malajsie a dalších zemí jihovýchodní Asie.
„Je velmi důležité vyjádřit uznání a povzbudit úsilí organizací a jednotlivců, kteří s velkým nadšením a odhodláním přispívají vynikajícím způsobem k zachování našeho kulturního a přírodního dědictví,“ řekla Barbara Kux, výkonná ředitelka Fordu pro střední a východní Evropu, při slavnostním předávání cen.
Při příležitosti předání cen byl zároveň vyhlášen Grantový program na obnovu životního prostředí a kulturního dědictví 2001. Barbara Kux k tomu řekla: „Začali jsme před 17 lety v Evropě a jsme hrdí, že jsme letos mohli mezi sebou přivítat i zástupce projektů ze střední a jižní Ameriky a jihovýchodní Asie. Ochrana přírody je globální problém. Nejen tímto způsobem, ale také při vývoji svých nových výrobků Ford věnuje nemalé prostředky vývoji ekologicky šetrných technologií. Naším cílem je najít nové a lepší cesty ke zlepšení prostředí okolo nás.“
KLÍČOVÉ CENTRUM
VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER
Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů
Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií.
Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.