Ford Focus nové generace na míru alergikům

Inženýři Fordu při konstrukci Focusu mysleli i na alergiky – a těch mezi námi není málo!

Zima je tu, chodník před blokem kancelářských budov v německém Kolíně nad Rýnem pokrývá koberec čerstvě spadaného sněhu. Vzduch venku je chladný, ale uvnitř budovy je teplo. Musí být. V nejvyšším podlaží trpělivě čeká dvacet dobrovolníků, oděných jen do tenkých županů, až jim bude na záda přiložena malá nálepka. Ta obsahuje látky, které se zde testují na možnou alergickou závadnost, a v následujících 24, 48 a 72 hodinách budou zdejší odborníci pozorně pátrat po jakýchkoli známkách podráždění, zarudnutí či jiné alergické reakci.

Ford Focus nové generace na míru alergikům

Tento test, jenž odpovídá pravidlům kosmetického průmyslu, je součástí procesu dermatologického testování všech součástí interiéru nového Fordu Focus, u nichž existuje pravděpodobnost, že budou přicházet do přímého kontaktu s pokožkou. Týká se to například volantu nebo potahů sedadel.

Prostřednictvím této a mnoha dalších zkoušek chce Ford dosáhnout toho, aby až začátkem příštího roku dorazí k prodejcům zcela nový model Focusu, bylo riziko alergické reakce sníženo na absolutní minimum. To nepochybně přivítají miliony lidí po celém světě, kteří trpí nějakým druhem alergie.

„Alergie jsou rostoucí problém,“ říká Stefan Riewer, odborník Ford of Europe na vlastnosti materiálů a člen globálního týmu, jehož úkolem bylo vytvořit pro Focus interiér bez alergenních látek. „V Evropě trpí nějakým druhem alergie asi 80 milionů lidí a jejich počet stále narůstá. K nejčastějším problémům patří senná rýma, astma a podráždění pokožky.“

V reakci na tuto skutečnost Ford založil Product Action Team, globální oddělení zodpovědné za kvalitu vzduchu v interiérech a snižování množství alergenů v nich. Při výběru materiálů se Ford téměř či zcela vyhýbá látkám způsobujícím alergické reakce, jako jsou přírodní latex, chrom nebo nikl.

Nejde však pouze o materiály. Při snaze o snižování rizika alergické reakce hraje důležitou roli také kvalita vzduchu, který cestující ve voze dýchají. Díky práci týmu bude Focus nové generace opatřen vysoce kvalitními filtry pro zachycení pylových částic či podobných dráždivých látek. Tyto filtry současně zabraňují pronikání výfukových plynů do prostoru pro cestující.

Certifikace alergické nezávadnosti

Společnost Ford Motor Company vytvořila vlastní, celosvětově platný standard environmentální kvality interiérů. Tento vnitřní předpis stanovuje požadavky v oblastech jako kvalita vzduchu, pachy, odpařování, přítomnost rozpouštědel nebo prchavých organických látek.

Kromě splnění těchto minimálních požadavků musí některé modely značky Ford prodávané v Evropě či Severní Americe projít také nezávislou certifikací alergické nezávadnosti interiérů. Přirozeně to platí i pro Focus nové generace.

Po zahájení výroby je nový model odeslán k certifikaci do TÜV Rheinland, celosvětově vyhlášené nezávislé zkušební a certifikační organizace, která sleduje dodržování standardů kvality jak u produktů určených pro koncové spotřebitele, tak v dodavatelském průmyslu.

Uznávaným certifikátem alergické nezávadnosti od TÜV se již může pochlubit celá řada evropských modelů značky Ford. Jako první ho obdržel v roce 2004 C-MAX. Do dneška bylo certifikováno osm modelů: Fiesta, Fusion, současný Focus (včetně verze Coupé-Cabriolet), C-MAX, Kuga, Mondeo, S-MAX a Galaxy. Výsledky měření a certifikace všech těchto vozů jsou zveřejněny v oficiální internetové prezentaci TÜV na www.tuv.com.

Ford je jediný výrobce automobilů, jehož produkty celosvětově splňují požadavky certifikace alergické nezávadnosti TÜV.

Certifikace se významně podílí na myšlence udržitelného rozvoje, která stojí za našimi produkty, a odráží pozornost, jakou věnujeme detailům a kvalitě všech nových vozů Ford,“ řekl Dr. Wolfgang Schneider, viceprezident Ford of Europe pro legislativu a životní prostředí.

„Víme, že našim zákazníkům na těchto věcech záleží, zejména s přihlédnutím ke stoupajícímu počtu alergií, a budeme i nadále vyvíjet naše automobily v souladu s těmito vysokými standardy alergické nezávadnosti,“ dodal.

Management materiálů není pro Ford ničím novým. Již více než dvacet let stanovuje interní předpis Restricted Substance Management Standard (norma pro nakládání s látkami podléhajícími regulaci), jaké substance je nutno vyloučit z produktů, služeb i procesů v rámci společnosti Ford i jejích subdodavatelů.

K řízení materiálů po celou dobu životnosti automobilu vyvinul Ford komplexní sadu procesů a systémových nástrojů, nazvanou Global Materials Management (globální management materiálů). Tato sada pomáhá při komunikaci požadavků na vlastnosti materiálů směrem k dodavatelům a také při sledování materiálů, jež se při výrobě dodávaných komponent používají.

Mimoto Ford zavedl rovněž přísné interní požadavky na zvýšení podílu takzvaných udržitelných materiálů ve svých produktech. Jedná se o materiály recyklované, vyrobené z obnovitelných zdrojů nebo vyznačující se nízkou hmotností.

V Evropě je management materiálů včetně certifikátů alergické nezávadnosti TÜV součástí převratného Product Sustainability Index (indexu udržitelnosti produktů, PSI).

PSI je v rámci automobilového průmyslu dosud nejrozsáhlejší snahou o snížení environmentálních, sociálních i hospodářských dopadů automobilismu.

Kromě využívání recyklovaných materiálů, obnovitelných zdrojů a managementu materiálů (včetně certifikace alergické nezávadnosti) sleduje PSI šest dalších oblastí, které byly vyhodnoceny jako rozhodující z hlediska „udržitelnosti“ automobilu. Je to vliv na globální oteplování a kvalitu ovzduší (posuzovaný za celý životní cyklus od výroby po likvidaci), vnější hlučnost, bezpečnost (pro posádku i pro chodce), mobilita (poměr přepravní kapacity vzhledem k velikosti) a náklady na vlastnictví.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Štajf slavil triumf na historické Vltavě

Štajf slavil triumf na historické Vltavě

Posádka týmu ACCR Racing21 Vojtěch Štajf a Veronika Havelková předvedla s vozem Toyota Celica GT-Four na trati 32. ročníku Historic Vltava Rallye o uplynulém víkendu brilantní jízdu, suverénně...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Ford Mustang Mach-E má nové baterky a prodloužený dojezd

Ford Mustang Mach-E má nové baterky a...

Jmenuje se Mach-E a před čtyřmi lety přijel jako elektrická obdoba slavného Mustangu s majestátním předkem a specifickým zadkem. Nicméně s Mustangem toho má společného asi jako petrolejka a...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Prokop s Chytkou drží i po osmé etapě Dakaru osmé místo

Prokop s Chytkou drží i po osmé etapě...

Pracovní týden začal pro závodníky 44. ročníku Dakaru pěkně zostra. Pořadatelé jim nachystali nejdelší kilometráž v podobě 830 kilometrů z nichž 395 bylo měřených. Šokem pro Martina...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Martin Prokop se i po třetí etapě Dakaru drží v TOP 10

Martin Prokop se i po třetí etapě...

Krátká a rychlá třetí etapa letošního Dakaru obnášela 255 měřených kilometrů v okolí bivaku v Al Qaisumah, když pořadatel musel kvůli zaplavenému maratonskému bivaku v Al Artawiyah změnit...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nikdy není pozdě. Řidič přesedlal na elektromobil v 87 letech, pořídil si Ford Mustang Mach-E

Nikdy není pozdě. Řidič přesedlal na...

Pedro García (87), který celý život jezdil s auty poháněnými spalovacím motorem, dokazuje, že na budoucnost není nikdy pozdě. Rozhodl se totiž přejít na elektrický pohon a pořídil si Mustang...