CUPRA Formentor VZ5: Vrchol Dynamiky a Výkonu

CUPRA Formentor, pojmenovaný po divokém mysu na Mallorce, je prvním vozidlem navrženým speciálně pro značku CUPRA. Tento vysokovýkonný crossover představuje dokonalou symbiózu krásy a síly, která odráží charakter a duši mysu Formentor.

Formentor je dostupný v mnoha pohonných variantách, včetně dvou plug-in hybridů a výjimečného pětiválcového motoru. Nabídka zahrnuje motorizace od 150 do 390 koní, umožňující každému zákazníkovi nalézt svůj ideální výkon.

Óda na pohon

Když vývojáři plánovali Formentor, měli před sebou čistý list papíru, takže mohli do jeho konstrukce začlenit technologie pohonu, které jsou ztělesněním vysokých výkonů v dokonalé harmonii. „Výsledkem je kombinace spalovacího motoru a elektromotoru, která nabízí neuvěřitelné výkony a intenzivní akceleraci, zatímco vrcholná verze podává nejvyšší úroveň výkonů díky jednomu z nejikoničtějších motorů všech dob,“ prohlásil Werner Tietz, člen představenstva, odpovědný za výzkum a vývoj značek CUPRA a SEAT.

Model nabízí tři různé druhy pohonu: zážehové motory TSI, vznětové jednotky TDI a plug-in hybridní pohony. Všem společné jsou dynamické výkony bez kompromisů.

Modelová řada je rozdělena na dvě části. Verze s výkonem nižším než 245 k nesou označení CUPRA Formentor, zatímco varianty s výkonem 245 k až 390 k mají označení CUPRA Formentor VZ. Ono VZ pochází ze španělského slova veloz s významem rychlý. Pro nejvýkonnější verze přiléhavé označení.

Méně…

Mezi méně výkonné varianty patří jednotka 2.0 TDI 150 k (110 kW) na naftu a 1.5 TSI 150 k (110 kW) na benzin. V obou případech mají zákazníci na výběr mezi manuální převodovkou a automatickou převodovkou DSG. O stupeň výš stojí benzíňák 2.0 TSI 190 k (140 kW) DSG 4Drive a plug-in hybridní e-Hybrid 1.4 TSI 204 k (150 kW), rovněž s převodovkou DSG.

Uvedené verze tvoří vstupní bránu do modelové řady CUPRA Formentor. Jejich charakter je v dokonalém souladu se značkou CUPRA.

více…

Už výkonnější verze nesou přídomek VZ. Nejdostupnější z nich je Formentor VZ 2.0 TSI 245 k (180 kW) DSG s pohonem předních kol. Stejný výkon nabízí i plug-in hybridní pohon modelu VZ e-Hybrid 1.4 TSI s pohonem předních kol. Auto poskytuje nejvyšší celkový výkon 245 k (180 kW) a maximální točivý moment 400 N.m. Zážehový motor TSI 1,4 litru o výkonu 150 k (110 kW) je kombinován s elektromotorem vyladěným na nejvyšší výkon 115 k (85 kW). Energii dodává sada lithium-iontových akumulátorů s kapacitou 13 kWh. CUPRA Formentor tak podává skvělé výkony nejen z hlediska sportovní dynamiky, ale také v oblasti ochrany životního prostředí.

Tuto část nabídky završuje Formentor VZ 2.0 TSI 310 k (228 kW) – dokonalé vyjádření sportovního charakteru značky CUPRA. Pod kapotou má přeplňovaný zážehový motor 2.0 TSI ve spojení s pohonem všech kol 4Drive a 7stupňovou převodovkou DSG. Nejvyšší výkon 310 k (228 kW) a maximální točivý moment 400 N.m zvýší tep řidiče při každém sešlápnutí pedálu plynu.

Systém pohonu všech kol 4Drive nepřetržitě sleduje bezpočet parametrů – úhel otočení volantu, rychlost otáčení kol a míru otáčení vozidla kolem svislé osy. Díky tomu dokáže na každé kolo přenášet požadovanou hnací sílu ve správný okamžik. Pro řidiče to znamená maximální pocit jistoty v jakékoli jízdní situaci.

Nabízené výkony jsou díky tomu snadno využitelné. CUPRA Formentor zrychlí z klidu na 100 km/h za pouhých 4,9 sekundy. Nejvyšší rychlost je elektronicky omezena na 250 km/h

Technologie „shift-by-wire“ eliminuje nutnost mechanického propojení páky voliče s převodovkou. Povely k řazení jsou přenášeny elektronickými signály.

a nejvíce

CUPRA Formentor však nabízí ještě jednu možnost, jak si za volantem užívat výjimečné zážitky z jízdy, a to v podobě limitované edice VZ5. Jde o vrcholné vyjádření hodnot značky CUPRA, kdy pod kapotou bije pětiválec s explozivní sílou.

Ikonický přeplňovaný pětiválec TSI poskytuje nevšední sportovní dynamiku za burácejícího zvukového doprovodu. Motor kombinuje přímé vstřikování benzinu a přeplňování turbodmychadlem. Výsledkem je nejvyšší výkon 390 k (287 kW) mezi 5700 a 7000 min-1. Maximální točivý moment 480 N.m je k dispozici již od 2250 min-1. Čtyři koncovky výfukové soustavy v barvě mědi vydávají jedinečný rytmus a zvuk tohoto pětiválcového motoru.

 

Ohromující motor se zdvihovým objemem 2,5 litru spolupracuje se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG, která se vyznačuje rychlým řazením. VZ5 dokáže díky tomu zrychlit z klidu na 100 km/h za pouhých 4,2 sekundy a dosáhnout nejvyšší rychlosti 250 km/h. To jsou čísla, z nichž bude řidiči za volantem naskakovat husí kůže.

Výběr různých jízdních režimů je v novém modelu CUPRA Formentor snadný, a to pomocí CUPRA volantu, na němž je tlačítko jízdního režimu CUPRA, který změní charakter vozidla tak, aby bylo připraveno na jakoukoli jízdní situaci. Každý jízdní režim nabízí předem nastavenou konfiguraci, která přizpůsobuje mimo jiné reakce motoru a převodovky na pohyby pedálu plynu, charakteristiku řízení, odpružení, rozdělování točivého momentu a ESC, ale také ambientní osvětlení.

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
SAZ – Evžen Myslivec s.r.o.
Rybalkova 2639, 440 01 - Louny
415 652 154, 603 519 204
prodej.seat@saz-myslivec.cz

Největší obchodní dům

automobilů v ČR

 

Motto AUTO JAROV zní: „Prodejem naše služby nekončí...”

Kontakt:
AUTO JAROV, s.r.o.
130 00 Praha 3, Osiková 2
251 002 111
autojarov@autojarov.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Za 40 sekund zjistíte, jak se vyrábí nová CUPRA Formentorhttp://www.youtube.com/watch?v=pV2BkrWPMhY/hqdefault.jpg">

Za 40 sekund zjistíte, jak se vyrábí...

Na montážní lince výrobního závodu Martorell se něco změnilo: Poprvé se na ní objevují nové světlomety Matrix LED s charakteristickým světelným designem, který připomíná oči s motivem...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nové modely CUPRA Formentor a CUPRA Leon

Nové modely CUPRA Formentor a CUPRA Leon

Značka s rolí nekonvenčního vyzývatele odhalila nové modely CUPRA Formentor a CUPRA Leon, které navážou na úspěchy svých předchůdců modernizovaným designem a mnoha vylepšeními. Nová CUPRA...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Zrodila se hvězda: CUPRA Born VZ

Zrodila se hvězda: CUPRA Born VZ

CUPRA Born je prvním zcela elektrickým modelem mladé španělské značky, která mu dala do vínku dokonalou kombinaci elektrifikace se sportovními výkony. Teď automobilka stupňuje intenzitu svého...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta -

SEAT nainstaluje 39 000 solárních panelů. Ztrojnásobí kapacitu vlastní výroby z OZE Společnost SEAT S.A. ztrojnásobí kapacitu vlastní výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů...

CUPRA Tavascan: Sen značky se stává...

CUPRA představila hrdinu nové éry, své první zcela elektrické SUV kupé a druhý elektromobil po modelu Born. Tohle je Tavascan, nové ztělesnění elektrifikované vize značky. CUPRA Tavascan...