Na druhém místě se umístil projekt Revitalizace národní přírodní památky Landek na severní Moravě. Třetí místo obsadil projekt Centra pro ekologickou výchovu a informace Toulcův dvůr v Praze.
Cílem vítězného programu Národní sítě stanic pomoci handicapovaným živočichům je postupně zřídit a uvést do rutinního provozu soustavu záchranných stanic pro ohrožené živočichy a druhy po celém území České republiky (vyjma domácích zvířat), zajistit léčení těchto zvířat a přípravu k návratu do volné přírody. Předkladatelem projektu je Český svaz ochrany přírody. V roce 1998 již tato soustava fungovala ve 47 okresech z celkového počtu 77 okresů České republiky. V dlouhodobém měřítku je fungování této soustavy na celém území ČR cíleno do roku 2000. Pokud by se projekt rozběhl na celém území naší republiky, jednalo by se o první záchranný systém tohoto druhu v celonárodním měřítku v Evropě. Do dnešního dne vděčí programu Národní sítě stanic za svůj život již více než 1500 zvířat.
Jak uvedl člen odborné jury ing. arch. Martin Říha, člen předsednictva Společnosti pro trvale udržitelný život, jury na vítězném projektu ocenila především jeho vysoce morální a výchovný význam, zejména při vedení dětí k ohleduplnému vztahu k přírodě. Předsedkyně poroty JUDr. Petra Buzková na projektu vyzdvihla zejména jeho celonárodní význam, kdy přidělená finanční dotace urychlí dobudování sítě stanic v celostátním měřítku.
Vítězný projekt, který navíc postupuje do evropského finále konaného v polovině června v Cáchách (SRN), získal finanční dotaci ve výši 300.000,- Kč. Projekt revitalizace Landeku si odnáší grant ve výši 180.000,- Kč, projekt Toulcův dvůr pak 120.000,- Kč.
V národním kole soutěže se letos prezentoval rekordní počet 87 projektů, což oproti loňskému ročníku představuje zhruba třetinový nárůst. Projekty zabíraly široké spektrum od záchrany a rekonstrukce historických objektů přes projekty ekologické výchovy až po tvorbu biocenter, záchranu ohrožených živočišných a rostlinných druhů, systémy likvidace odpadů a vytváření systémů šetrných k životnímu prostředí. Výše uvedené spektrum zahrnovalo jak iniciativy regionální, tak aktivity celostátního významu.
Evropská cena Henryho Forda za obnovu životního prostředí a kulturního dědictví je zvláštním programem společnosti Ford Motor Company realizovaným v současné době ve více než 30 zemích celé Evropy včetně České republiky. Ford Motor Company se uskutečňováním tohoto programu hlásí k odpovědnosti za zachování tradic a klíčových hodnot ovlivňujících kvalitu života celé společnosti. Cena se za dobu svého trvání stala jedním z největších evropských programů svého druhu. Koná se pod záštitou Střediska světového dědictví UNESCO, Ekologického programu OSN a Rady Evropy. Celková částka, určená na dotace nejlepším projektům ze všech zúčastněných zemí, činí letos více než půl miliónu dolarů.
Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií.
Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.
KLÍČOVÉ CENTRUM
VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER
Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů