Car2G pro všechny: 200 dobrých důvodů pro nový způsob jízdy automobilem ve městě

V Ulmu jezdí smart v minutových intervalech. Moderní koncepce mobility je nyní po celý den dosažitelná i pro veřejnost

Dobré důvody pro jízdu s automobilem po městě se dnes nacházejí v německém Ulmu doslova na každém rohu.

Stará se o to Daimler AG s car2go – jeho koncepcí mobility, která dělá jízdu s automobilem tak jednoduchou jako telefonování prostřednictvím mobilu. Po úspěšném ukončení interní pilotní fáze je car2go se svojí flotilou 200 vozů smart fortwo cdi nyní k dispozici všem zaregistrovaným občanům a návštěvníkům města Ulm – každý den, nepřetržitě a s příznivými tarify.

Z Ulmu tato koncepce míří rovnou na mezinárodní scénu do USA. Na podzim hodlá Daimler svůj systém car2go odstartovat také v Austinu (Texas).

„Velice slibné výsledky první interní pilotní fáze v Ulmu ukázaly, že jsme projektem car2go nalezli další odpověď na aktuální a budoucí potřeby mobility v městských aglomeracích – zavedení našeho projektu v Austinu je příštím logickým krokem“, říká Dr.Thomas Weber, který je v představenstvu Daimler AG odpovědný za koncernový výzkum a vývoj u Mercedes-Benz Cars.

S car2go odstartoval Daimler AG 24.října 2008 v Ulmu pilotní projekt pro nový, flexibilní a k životnímu prostředí ohleduplný způsob individuální dopravy ve městě. car2go představuje další důležitý základní kámen strategie koncernu Daimler na cestě k udržení trvalé mobility.

Princip je přitom velice jednoduchý: vždy když se vyskytne potřeba jízdy automobilem, je možné si ho kdykoliv na ulici najmout nebo prostřednictvím mobilního telefonu popř. internetu objednat. Vůz může být využíván podle libosti a v oblasti působnosti na každém z volných veřejných parkovišť odevzdat. Struktura nákladů je přitom přehledná, využívání jednoduché: za minutu se účtuje 19 centů, které zahrnují daně, pojištění, kilometry pro návrat a dokonce také palivo. Pro hodinový nebo celodenní pronájem jsou stanoveny příznivé paušální poplatky: 9,90 euro na hodinu popř.49 euro na den. Předpokladem pro využití tohoto systému je jednorázová a bezplatná zákaznická registrace a platný řidičský průkaz, který má zákazník opatřený speciální značkou. Stačí tedy jedna registrace a je možné každý smart car2go jejím prostřednictvím odemknout pomocí čtečky umístěné za čelním sklem.

Projekt rychle narůstá

Pilotní fáze tohoto projektu, který začal s 50 vozy smart fortwo v říjnu minulého roku, se v roli testovacích řidičů zúčastnilo na 500 pracovníků výzkumného střediska Daimler AG a 200 jejich rodinných příslušníků. Cílem bylo vyzkoušet technické systémy a získat první zkušenosti s tím, jak bude projekt přijímán, jak se chovají jeho uživatelé a jaké servisní náklady přináší praxe.

„Úspěch této pilotní fáze nás samotné překvapil a ukázal, jak velký význam již dnes mají koncepty, které se týkají budoucí mobility“, shrnuje Robert Henrich, vedoucí projektu u Daimler AG. „Již během dvou týdnů se zaregistrovalo u car2go více než 500 zákazníků. To jsme ani neočekávali. Často jsem z mojí kanceláře mohl pozorovat, jak naši zaměstnanci po skončení pracovní doby sprintují na parkoviště, aby ještě nějaký car2go získali“. Toto nadšení a zájem obyvatel Ulmu neustávaly. V denních špičkách byla celá flotila 50 vozů smart fortwo plně vytížená a podle vyjádření účastníků by tehdy mohla být ještě rozšířená. Od počátku této akce bylo zaregistrováno přes 8000 výpůjček a během dne se na jednom voze vystřídalo šest až osm zákazníků.

Hodnocení projektu jejich uživateli bylo veskrze pozitivní. Ti byli velice překvapeni, jak je v praxi jednoduché tuto koncepci využívat. Také minutové účtování se ukázalo pro zákazníky jako velice příznivé. Projekt již od svého počátku vzbudil v nejen v celém Německu, ale i v dalších zemích nebývalý zájem. Mezitím již přišly poptávky z měst na celém světě, kde by svým občanům chtěli car2go také nabídnout.

K dalšímu posunu v tomto projektu došlo v únoru, kdy se okruh zákazníků rozšířil na zaměstnance Mercedes-Benz, pobočky Ulm/Neu-Ulm a tady sídlící firmy EvoBus. Aby bylo možné uspokojit více než 1000 zákazníků, byl počet car2go vozů zvýšen na 100 exemplářů. Úspěšný start povzbudil všechny zúčastněné k dalšímu kroku: 26. března začla v Ulmu veřejná testovací fáze, ve které je car2go k dispozici všem 120 000 obyvatelům a návštěvníkům města. Flotila vozů car2go byla proto zdvojnásobená na 200.

„Od samého počátku jsme vnímali car2go jako absolutní obohacení a velkou šanci pro Ulm – město vědy. To těží ze zájmu veřejnosti o car2go a my očekáváme, že odlehčí zvláště provozu ve vnitřním městě a zlepší situaci s parkováním“, říká primátor Ulmu Ivo Gönner.

Všichni zájemci o využití tohoto projektu se mohou přihlásit na internetu (www.car2go.com) nebo zaregistrovat přímo na radnici v Ulmu, kde získají speciální značku pro svůj řidičský průkaz.

Rozšíření do zahraničí – z Ulmu do Austinu

U pilotního projektu v jihoněmeckém Ulmu nezůstane, tato koncepce byla totiž již od samého počátku plánovaná i pro uplatnění v mezinárodním měřítku. Zatímco v Ulmu jde o testování všeobecného přijetí této koncepce a stabilizaci technických systémů, má druhý pilotní projekt vytvořit know-how pro mezinárodní použití car2go. K jeho požadavkům patří mimo jiné aplikovatelnost v jiných městech, v zemích s jiným jazykem a s jiným nasměrováním mobility a také přizpůsobení obchodních procesů odlišným zákonům.

Jérome Guillen, ředitel oddělení Business Innovation Daimler AG, který koncepci car2go vyvinul, říká: „My jsme se zcela záměrně rozhodli pro americké velkoměsto. V USA zaznamenává „carsharing“ (společné užívání vozidel) největší nárůst na světě. Z tohoto důvodu vidíme pro car2go velmi dobrou šanci na úspěch, zvláště proto, že car2go má v porovnání se známými carsharing nabídkami řadu předností.“ car2go se vyznačuje volnou dispozicí s automobily ve městě bez pevné vazby na odstavné plochy, spontánní a podle libosti trvající nájemní smlouvou a jednoduchou a přehlednou cenovou strukturou.

Texaské hlavní město je se svými 750 000 obyvateli výrazně větší než Ulm a vyznačuje se svojí přístupností a mimořádně angažovanými občany. „Jsme rádi, že můžeme být prvními zahraničními partnery car2go“, říká primátor Will Wynn. „Naše město je známé svým pozitivním vztahem k životnímu prostředí; k němu se výborně hodí car2go, protože jím můžeme občanům Austinu nabídnout inteligentní koncepci mobility s pozitivním činitelem ve vztahu k životnímu prostředí. Tento projekt má naší plnou podporu.“

Analogicky k první fázi pilotního projektu v Německu startuje car2go také v Austinu nejprve s definovaným okruhem jeho uživatelů, jako jsou například pracovníci městské správy. Ve druhém kroku by měl být car2go také v Austinu dostupný veřejnosti. Další faktory, které Austin jako první mezinárodní car2go město předurčují, je jeho velikost a moderní struktura hospodářství, kde mimo jiné sídlí čtvrtá největší universita v USA. Od podzimu 2009 tady bude pravděpodobně k dispozici flotila 200 vozů smart fortwo mhd s funkcí Start-Stop.

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
HAVEX-auto s.r.o.
Pražská 782/IV, 503 51 - Chlumec nad Cidlinou
495 221 256
ch.nv@havex.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Autocentrum Jan Šmucler
Borská 59, 301 00 - Plzeň-Karlov
800 900 701
plzen@smucler.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Stanislav Gálik se stal výkonným ředitelem inovací společnosti AAA AUTO

Stanislav Gálik se stal výkonným...

Praha, 2. února 2018 – Společnost AAA AUTO včera oficiálně uvedla novou značku AuresLab, pod kterou sjednotila veškeré inovace, na kterých pracuje. Inovační centrum povede Stanislav Gálik,...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Generátor dálkových autoovladačů KD-900 se čtečkou frekvencí

Generátor dálkových autoovladačů...

Zabýváte se výrobou autoklíčů a pracujete s dálkovými ovladači? Pak jistě víte, že vybavení kvalitními a moderními přístroji může značně ulehčit práci každému klíčaři. Takovým...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Autoklíče jedině z autoservisu? Nyní už ne!

Autoklíče jedině z autoservisu? Nyní...

Pokud jste majitelem automobilu, pak se i Vás týká problém pořizování autoklíčů a jejich duplikátů. Prodejem autoklíčů se v současnosti zabývají nejen autoservisy, ale také mnohé...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Opatrnost při pořizování autoklíče se vyplatí

Opatrnost při pořizování autoklíče...

Spolu s rozvojem automobilového průmyslu dochází i k růstu nabídky autoklíčů na trhu. Ve skutečnosti tato oblast patří k nejrychleji se rozvíjejícím v klíčařském odvětví. Na trhu se v...