Baterie, která za jízdy ukládá energii získanou při brzdění a která rovněž ukládá energii poté, co automobil na noc připojíte do elektrické zásuvky na dobití.
Dnes se to jeví jako fascinující myšlenka, ale již probíhají testy, které mají za cíl stanovit, zda lze tuto vizi přeměnit v realitu. Společnost Volvo Cars je jedním z devíti účastníků mezinárodního projektu vývoje nových materiálů a současně jedinou automobilkou, která se na projektu podílí.
Rozměry, hmotnost a cena současných typů baterií představují jeden z hlavních problémů při vývoji hybridních vozidel a elektromobilů. Aby bylo s pomocí současných technologií možné zajistit dostatečnou kapacitu, je nezbytné instalovat velké baterie, které však zvyšují hmotnost celého vozidla.
V průběhu letošního roku vyhlásila londýnská Imperial College projekt zaměřený na vývoj nových materiálů, na kterém spolupracuje devět evropských firem a institucí. Díky finanční podpoře Evropské unie ve výši 3,5 miliónu EUR je vyvíjena kompozitní struktura z uhlíkových vláken a polymerové pryskyřice, jež dokáže velmi rychle uložit více energie než konvenční baterie. Tento materiál je navíc extrémně pevný a ohebný, takže může být vytvarován pro použití při výrobě panelů automobilových karoserií. Podle výpočtů by náhrada ocelových karosářských dílů tímto novým materiálem umožnila snížit hmotnost vozidla až o plných 15 %.
Společnost Volvo Cars přispívá svými odbornými znalostmi
Projekt by měl trvat tři roky. V první fázi se práce zaměřují na vývoj kompozitního materiálu schopného uložit co nejvíce energie a na studium způsobů jeho výroby v průmyslovém měřítku. Teprve v závěrečné fázi se bude řešit možnost instalace těchto baterií do vozidel.
„Naším úkolem je přispět odbornými znalostmi z hlediska možné budoucí integrace této technologie a nabídnout myšlenky týkající se výhod a nevýhod, pokud jde o cenu a snadné použití,“ říká Per-Ivar Sellergren, vývojový inženýr z materiálového střediska společnosti Volvo Cars.
Nejprve bude kompozitní baterie vytvarována tak, aby nahradila prostor určený pro rezervní kolo.
„Toto je relativně velký díl, který se dá snadno zaměnit. Kapacita takové baterie by nebyla dostatečná pro pohon celého vozidla, postačovala by však pro vypínání a startování motoru při zastavení vozidla – například na semaforech,“ vysvětluje Per-Ivar Sellergren.
Okamžitý zájem o projekt
Mnoho lidí navštívilo internetové stránky Imperial College, na kterých jsou informace o projektu k dispozici. Řada jich také shlédla video na YouTube. Per-Ivar sleduje komentáře návštěvníků s velkým zájmem. „Prakticky denně si čtu nové nápady, jak by bylo možné tuto technologii použít nebo dále rozvinout. Její potenciál je enormní a těší mne, kolik lidí se o ni zajímá,“ dodává.
Pokud bude projekt úspěšný, otevře se pro nový materiál mnoho oblastí použití. Například mobilní telefony budou moci mít tloušťku kreditních karet, přenosné počítače získají delší výdrž bez nutnosti nabíjení.
Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií.
Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.
Autorizovaný dealer a opravce VOLVO
Člen koncernu TUkas