- Přístrojová deska se stává přehlednější, osobitější a také atraktivnější
- Modulární pracoviště používá digitální displeje a dotykové panely místo tlačítek
- Premiéra se odehrála na Mezinárodním veletrhu užitkových vozidel IAA, stánek B11/A06 v hale 17
Elektronický panel s digitálními přepínači místo mechanických tlačítek, přehledné displeje místo analogových číselníků, tak vypadá Modulární pracoviště řidiče mDWP (Modular Driver Workplace) od společnosti Continental. Německá společnost tak zpřístupňuje digitální éru i autobusům, a to jak pro městskou, tak meziměstskou dopravu. Díky mDWP mají řidiči mnohem ergonomičtější, pohodlnější a bezpečnější pracovní prostředí, provozovatelé těží z větší flexibility a výrobci autobusů si vystačí s menším počtem skladových dílů. „Koncepty založené na digitalizaci a systémovém propojení se řadí mezi klíčové kompetence společnosti Continental,“ říká Dr. Michael Ruf, šéf obchodní divize Užitková vozidla & Náhradní díly společnosti Continental. „Podařilo se nám proměnit tradiční pracoviště řidiče do zcela nového digitálního prostředí. Těží z toho jak řidiči, tak výrobci autobusů.“
Nové provedení přístrojové desky, která již stačila získat prestižní ocenění iF Design Award a German Design Award, lze snadno zakomponovat do nejnovější generace městských autobusů. Digitální displeje umožňují výrobcům zcela bez omezení navrhnout a naprogramovat různá zobrazení a ovládací panely a díky tomu upravit pracoviště řidiče podle požadavků přepravní společnosti. První exempláře již byly dodány výrobcům autobusů a sériová výroba se spustí zkraje roku 2019. Vedle producentů autobusů projevují o tuto technologii zájem také výrobci elektrických vozidel pro údržbu městských komunikací, zemědělských a stavebních strojů.
Řidič získává za každé situace jen nezbytné informace
Zvláštní funkcí modulárního pracoviště řidiče je kombinace až tří displejů se dvěma individuálně nastavitelnými ovládacími panely. V centru zorného pole se nachází plně programovatelný displej TFT s úhlopříčkou 12,3 palce (MultiViu Professional 12), který umožňuje zobrazit řadu funkcí a ovladačů, a to jak přístroje, tak záběry z kamer. Tato hlavní obrazovka je doplněna dvěma ovládacími panely po levé a pravé straně volantu a díky tomu jsou relevantní údaje a nejdůležitější ovladače dobře viditelné. Výhodou pro řidiče je skutečnost, že v danou chvíli jsou zobrazeny jen nezbytné funkce, a to s lokalizovanými názvy. Díky tomu odpadá zbytečné odvádění pozornosti a řidič se může plně soustředit na stále rostoucí provoz.
Zatímco během jízdy ukazuje displej rychlost, stav dobití akumulátoru nebo navigační údaje, v zastávce se může zobrazení přepnout na záběry z kamer u dveří. Při couvání lze nastavit displej na výstup z parkovacích kamer, čímž odpadá nutnost montáže dodatečného monitoru pro kamerový systém. V případě potřeby se zobrazí jak varovné kontrolky, tak dodatečné výstrahy, které řidiče upozorní na neobvyklé nebo rizikové situace. Stejně jako u předchozích řešení, je i v tomto případě pracoviště řidiče všestranně nastavitelné, upravit lze výšku i sklon. Vedle zajištění ergonomických podmínek pro šoféra to přináší další výhodu v podobě snazšího nalezení nových řidičů.
Systémové řešení usnadňuje výrobcům logistiku zásob náhradních dílů
„Náš koncept představuje zcela novou kapitolu ve vývoji pracoviště řidiče. V centru našeho zájmu byly od začátku potřeby profesionálů v této oblasti,“ říká Michael Glunk, produktový manažer společnosti Continental zodpovědný za Modulární pracoviště řidiče. „Modulární koncept představuje díky své všestrannosti a možnostem individuálního nastavení zásadní vylepšení jak pro řidiče, tak provozovatele a výrobce,“ doplňuje. Díky značné flexibilitě mohou výrobci podle svých představ upravovat ovladače a displeje, aby co nejlépe vyhověly potřebám jejich zákazníků a budoucím nárokům autobusové přepravy bez navyšování skladových zásob náhradních dílů.
Ovládací panely jsou spojeny prostřednictvím sběrnice CAN a lze je volně naprogramovat. Díky tomu je tento systém zcela univerzální. Všestrannost však není v rozporu s běžnými standardy, nové pracoviště řidiče vyhovuje normě EBSF (The European Bus System of the Future) od Mezinárodní asociace veřejné dopravy (UITP) a plní požadavky Německé asociace dopravních společností (VDV). Novinka mDWP a její komponenty jsou současně dostatečně robustní, takže vyhoví každodennímu náročnému provozu autobusů. „Společnost Continental je zaměřena na špičkové technologie z různých oborů, a tak dokážeme vyvinout komplexní systém složený z celé řady součástek a zajistit výrobcům vozidel značnou přidanou hodnotu,“ říká Dr. Michael Ruf.
Provozovatelé velkých flotil těží ze všestrannosti a individuálního nastavení
V případě, že jsou nezbytné další ovladače, displeje nebo jiná zařízení, lze nové pracoviště řidiče rozšířit o dva další displeje. Výrobce vozidla má možnost naprogramovat každý modul zvlášť podle požadavků svých zákazníků a také snadno zaměnit ovládání z levostranného na pravostranné. Pokud autobus vyráží na novou trasu se zcela jiným zaměřením, ovládací panely lze přeprogramovat a opatřit novými ikonami. To představuje zásadní výhodu, které s běžnými spínači nelze dosáhnout – i v tom spočívá další zlepšení pro provozovatele.
Žádný ovladač nelze omylem přesunout
Další výhodou Modulárního pracoviště řidiče je vnitřní paměť a funkce pro zapnutí a vypnutí. Když řidič příště spustí motor, najde displeje a ovladače buď ve stejném nastavení, jako když opouštěl autobus, nebo v základním nastavení. A to i v případě, že autobus mezitím prošel údržbou. Výrobci, kteří chtějí svým zákazníkům nabídnout různé možnosti zobrazení, mají k dispozici i podsvícení displeje a ovladačů v tlumeném a barevně sladěném provedení.
Další informace o Modulárním pracovišti řidiče včetně videa, které přehledně zobrazuje všechny možnosti nového systému, najdete na internetové adrese www.continental-automotive.com/mdwp.
Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.
SEAT – španělský temperament s německou technologií
Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií.
Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.