Přítomným zástupcům podniků ministryně předala děkovné dopisy a malé plastiky nazvané příznačně „Mokrý Ámos“.



Mokrý Ámos je i označení projektu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), který byl vyhlášen počátkem října 2002.
Projekt Mokrý Ámos je zaměřen na získávání pomoci sloužící k obnově škol, které poškodily letošní katastrofální povodně. JUDr. Buzková ocenila značný a především rychlý přínos Sdružení AP, které zorganizovalo soustředění částky přesahující 15,5 mil. Kč a firmy zapojené do jeho činnosti tak poskytly školám v rámci daného projektu prozatím největší částku. Za tuto aktivitu obdrželo Sdružení AP velkou plastiku „Mokrého Ámose“. Toto ocenění Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy převzal Ing. Vratislav Kulhánek, prezident Sdružení AP.
Sdružení AP, jehož členy jsou domácí výrobci vozidel, jejich skupin, dílů a příslušenství, se do poskytování pomoci postiženým oblastem, organizacím, firmám i jednotlivým občanům zapojilo bezprostředně po povodních. V rámci firem Sdružení AP byly zorganizovány tři konkrétní akce, z nichž dvě se bezprostředně týkaly pomoci postiženým školám:
První akce se týkala nabídky ubytovacích kapacit firem Sdružení AP pro možné zřízení škol v přírodě. Akce proběhla již 13. a 14. srpna 2002. Celkově byla takto MŠMT nabídnuta možnost ubytování pro téměř 1000 dětí z oblastí postižených povodněmi.
Druhou akcí bylo právě poskytnutí přímé finanční pomoci konkrétním školám postiženým povodněmi v rámci zmíněného projektu „Mokrý Ámos“. Na základě ministerstvem předaného seznamu postižených škol a uvedené výše škod bylo vybráno několik základních a středních škol či odborných učilišť, mezi něž bylo na základě darovacích smluv rozděleno již výše zmíněných více než 15,5 miliónu Kč.
Do akce se zapojilo celkem 13 firem Sdružení AP, některé pak v rámci celé skupiny či sesterských společností. Významnou měrou se na dosažené částce podílely firmy Robert Bosch České Budějovice a Federal Mogul, značnou částku věnovaly také firmy Škoda Auto a Škofin, Autopal, Hella Autotechnik, Barum Continental, Hayes Lemmerz Autokola a Lucas Varity. Nutno však jmenovat i další firmy – TRW Volant, SOR Libchavy, KES Vratimov a Leoni Czechia. Ty sice přispěly relativně nižšími částkami, ale z hlediska celkového efektu je jejich přístup rovněž nutno ocenit.
Mnoho ostatních firem Sdružení AP, včetně některých z výše uvedených, poskytlo další pomoc nezávisle na této akci ve svých regiónech a to formou finanční nebo materiální podle konkrétních místních potřeb. Celková pomoc podniků Sdružení AP – v rámci projektu „Mokrý Ámos“ i nad jeho rámec – dosáhla takřka 22 miliónů Kč. Finanční částka však asi není to nejpodstatnější – firmy českého automobilového průmyslu ukázaly nejen solidaritu s postiženými, ale také to, že pokud jsou pro daný průmyslový obor vytvořeny standardní podmínky a dosahuje se dobrých výsledků, je schopen v případě nouze pomoci ostatním firmám, regiónům i orgánům státní správy.
Seznam škol, kterým byly poskytnuty finanční dary od firem automobilového průmyslu v rámci projektu Mokrý Ámos: MŠ Terezín, SOŠ a SOU Neratovice, SOŠ a VOŠ obalové techniky Štětí, SOU zemědělské Lovosice, Speciální MŠ Beroun, Zdravotní škola Beroun, Zdravotní škola Písek, Zdravotní škola Český Krumlov, ZŠ Čéčova, České Budějovice, ZŠ Dobkovice, ZŠ Křešice, ZŠ Kubatova, České Budějovice, ZŠ Molákova, Praha – Karlín, ZŠ Nerudova, České Budějovice, ZŠ Terezín, ZUŠ Kralupy nad Vltavou.