Hlavní součásti projektu firmy A-hus, Vattenfall a Volvo Cars „One Tonne Life“:

Ekologicky šetrný dřevěný dům, elektromobil a nejmodernější energetická řešení

Pomocí projektu „One Tonne Life“ chtějí prokázat, co v praxi znamená, pokud má konkrétní rodina žít ohleduplně vůči životnímu prostředí. Řešení a technologie použité v projektu jsou již dostupné, nebo se dostupnými stanou v blízké budoucnosti.

Peter Mossbrant, generální ředitel společnosti A-hus, vysvětluje: „Naším cílem je vyrobit nízkoenergetický dřevěný dům, který by byl dostupný pro širší trh. Více lidí by mělo mít možnost žít ohleduplně k životnímu prostředí, aniž by museli přistupovat na kompromisy v oblastech komfortu, funkčnosti nebo designu. Těmto lidem nabízíme vše potřebné pod jednou dobře izolovanou střechou. Tento typ domu chceme brzy uvést do prodeje.“

Termoska s atraktivním vzhledem

Pro architekta Gerta Wingardha dům představoval vzrušující výzvu. Vysvětluje: „Plášť našeho domu funguje jako termoska. Jediným slabým místem tohoto řešení jsou okna. Abychom vytvořili atraktivní interiér s lehkou a vzdušnou atmosférou, musíme proto hledat alternativy k velkým oknům. Toho jsme dosáhli za pomoci řady různých řešení, která zvyšují energetickou účinnost a zároveň zvyšují estetickou hodnotu tohoto bílého dřevěného domu.“

Gert Wingardh odkazuje na vyčnívající rámy kolem všech oken, vstupní halu a velkou integrovanou verandu podél obývacího pokoje. Společně s černou střechou a solárními panely na jižní straně tyto prvky pomáhají vytvářet unikátní charakter domu.

„Problémem u tohoto typu domu není to, že by v něm v zimě bylo chladno, ale spíše ochrana před horkem v létě. Proto byly vyčnívající rámy navrženy tak, aby interiér chránily před ostrým letním sluncem, ale aby zároveň pouštěly dovnitř dostatek světla v zimě, kdy je slunce nízko nad horizontem. Klasický vzduchový uzávěr ve vstupní hale je tvořen dvojicí dveří, která zabraňuje úniku tepla z obytných prostor při každém otevření dveří,“ vysvětluje Peter Mossbrant.

Solární kolektory i fotovoltaické články

Stěny domu jsou tvořeny třemi vrstvami izolace s mimořádně vysokou izolační schopností a s minimálními úniky vzduchu.

V porovnání s tradičními okny, která mají faktor U (hodnotu vyjadřující jejich tepelně izolační vlastnosti) kolem 1,2, je u této stavby faktor U pouhých 0,6 u pevných oken a 0,8 u otevíracích oken.

Aby byla i v tomto důkladně izolovaném domě zajištěna dodávka čerstvého a kvalitního vzduchu pro všechny obyvatele, je stavba vybavena větrací jednotkou, která odebírá méně kvalitní vzduch z koupelny/toalet, prádelny a z kuchyně, a nahrazuje ho dodávkou čerstvého temperovaného vzduchu do ložnic, obývacího pokoje a dalších společenských místností.

Teplo obsažené v odpadním vzduchu je recyklováno a využito pro temperování přiváděného čerstvého vzduchu. Energetická účinnost dosahuje přibližně 80 %.

Nároky na vytápění budovy uspokojí přiváděný vzduch, tělesné teplo obyvatel a teplo uvolňující se ze zařízení, jako jsou bílé zboží či kuchyňské přístroje. V přízemí je instalováno podlahové topení.

Budova je vybavena solárními kolektory a fotovoltaickými panely.

  • Solární kolektory na střeše parkovacího stání zajišťují dodávku teplé vody a případné přitápění, pokud je zapotřebí.
  • Fotovoltaické panely na střeše budovy vyrábějí elektrickou energii, která se využívá pro napájení zařízení, jako je pomocné vytápění, větrání, chladnička s mrazničkou atd. Nadprodukce elektrické energie slouží k dobíjení baterií rodinného elektromobilu Volvo.

Volvo C30 DRIVe Electric v garáži

Rodinné Volvo C30 DRIVe Electric je tiché a nevypouští žádný oxid uhličitý, neboť je dobíjeno elektřinou z obnovitelného zdroje. Elektromobil je součástí úsilí společnosti Volvo Cars o podporu elektrifikace.

Tento vůz nabízí stejnou úroveň bezpečnosti, komfortu a prostoru v interiéru, jako běžný automobil. Rozdíl spočívá v tom, že Volvo C30 DRIVe Electric je poháněno výhradně elektřinou. Účastí v projektu „One Tonne Life“ získává společnost Volvo Cars příležitost studovat, jak elektromobil zapadá do životního stylu moderní rodiny.

„Tento projekt je pro probíhající vývoj našich elektromobilů nesmírně důležitý. Zde můžeme získat jasné informace o tom, co musíme zákazníkům nabídnout, aby elektromobily začali považovat za atraktivní a finančně efektivní řešení,“ vysvětluje Paul Gustavsson, manažer pro strategii elektrifikace ve společnosti Volvo Cars.

Volvo C30 DRIVe Electric je napájeno z lithium-iontových baterií, které lze nabíjet z běžné domácí zásuvky.

Jejich plné nabití trvá přibližně osm hodin. Dojezd na plně nabité baterie dosahuje až 150 kilometrů. „150 kilometrů je více, než kolik v Evropě ujede za den většina lidí, kteří denně dojíždějí do zaměstnání. V projektu „One Tonne Life“ bude automobil zajišťovat většinu přepravních potřeb celé rodiny,“ říká Paul Gustavsson.

Důmyslná energetická řešení

Ekologicky šetrné domy, které samy vyrábějí elektrickou energii, jsou důležitou součástí procesu vývoje inteligentních elektrických sítí, které jsou naopak významným faktorem pro zajištění trvale udržitelného rozvoje lidské společnosti. Společnost Vattenfall v současnosti pracuje na několika projektech zaměřených na vývoj inteligentních elektrických sítí a energetických řešení pro domácnosti, jež mají zajišťovat monitorování spotřeby elektrické energie a přispívat ke zvyšování její efektivity. V důsledku toho mohou některé domácnosti vystupovat jako odběratelé elektřiny a zároveň jako její malí výrobci – pokud využívají například fotovoltaické panely.

Příspěvek společnost Vattenfall k projektu „One Tonne Life“ zahrnuje nové technologie pro měření spotřeby elektrické energie v reálném čase. „Vattenfall se chce stát partnerem, který bude využívat inteligentní a individuálně upravené technologie, a který bude svým zákazníkům poskytovat poradenské služby zaměřené na snižování spotřeby elektrické energie a na její co nejefektivnější využívání. Součástí tohoto přístupu je i snaha o další rozvoj elektrické sítě, aby rodiny, jejichž domy budou vybaveny fotovoltaickými panely, mohly přebytečnou energii prodávat naší společnosti. Navíc, pokud slunce právě nesvítí, získají bezpečný přístup k elektrické energii z obnovitelných zdrojů, jako jsou větrné či vodní elektrárny,“ říká Torbjörn Wahlborg ze společnosti Vattenfall.

Autorizovaný dealer a opravce VOLVO

Člen koncernu TUkas

 

Kontakt:
AUTO-STAIGER CZ A.S.
Praha 10, Černokostelecká 621/122
+420 271 009 111
servis.volvo@auto-staiger.cz

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

Související články

Volvo bude mít díky bioplynu první...

Volvácký výrobní závod v čínském Tchaj-čou přechází na bioplyn, díky čemuž se stává první klimaticky neutrální továrnou v Číně značky. Využívání bioplynu namísto zemního plynu...

Plně elektrické Volvo EX30 si...

Malé, ale skutečně schopné. Volvo slaví úspěch svým malým plně elektrickým SUV EX30, které bylo oceněno na udílení prestižních cen World Car Awards! Volvo EX30 při udílení cen v rámci...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Volvo přechází u námořní dopravy na obnovitelná paliva, sníží své fosilní emise o 84 %

Volvo přechází u námořní dopravy na...

Každoročně přepraví nákladní lodě napříč světovými oceány desítky tisíc kontejnerů s materiálem určeným pro výrobu v továrnách společnosti Volvo Cars. Odteď bude většina těchto...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Malý vůz s velkým potenciálem. Zcela nové, plně elektrické SUV Volvo EX30

Malý vůz s velkým potenciálem. Zcela...

Někdy může být první dojem zavádějící. Volvo dnes představilo zcela nové a dosud nejmenší SUV EX30. Neuhádnete kolik stojí… Volvo EX30, které bylo představeno světu dnes v italském...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nové malé Volvo EX30 vyniká dosud nejnižší uhlíkovou stopou

Nové malé Volvo EX30 vyniká dosud...

V novém modelu Volvo EX30 je destilováno to nejlepší, co automobilka Volvo Cars nabízí, včetně mimořádné bezpečnosti a vůbec nejnižší emise CO2 ze všech dosavadních vozů Volvo. Protože se...