Volvo S80 nyní také s pohonem všech kol

Společnost Volvo Car Corporation systém AWD uvádí nově ve svém prestižním modelu.

Volvo S80 nyní také s pohonem všech kol

Volvo S80 AWD je vybaveno stejným elektronicky řízeným systémem pohonu všech kol, jaký je používán i u modelů Volvo S60, V70 a XC. Volvo S80 AWD má pětiválcový motor 2.5 T s nízkotlakým přeplňováním a automatickou převodovkou. Podvozek má dynamické nastavení, aby byly zajištěny stabilní a konzistentní jízdní vlastnosti.

Součástí standardní výbavy je systém automatického vyrovnávání světlé výšky, který brání ztrátě jízdní stability, pokud je vozidlo plně naloženo. Jako volitelná výbava je nabízen systém dynamické stability a řízení trakce DSTC (Dynamic Stability and Traction Control).


Systém AWD ve vozech Volvo je založen na stálém pohonu všech kol. Točivý moment je v závislosti na povrchu vozovky a na stylu jízdy automaticky rozdělován mezi kola přední a zadní nápravy. Toto rozdělování probíhá elektronicky a zcela plynule. Při normální jízdě na suché vozovce je vozidlo téměř výhradně poháněno předními koly. Pokud se podmínky zhorší a přední kola mají tendenci prokluzovat, je více výkonu automaticky přenášeno na zadní kola. Tato změna rozdělení výkonu probíhá velmi rychle a řidič ji ani nezaznamená.


Při zrychlování systém AWD bleskově určí optimální distribuci, která nejlépe odpovídá stavu vozovky – díky tomu může být výkon motoru plně využit pro rozjezd. Při zatáčení je točivý moment poměrně rozdělován mezi kola přední a zadní nápravy tak, aby byly zachovány neutrální jízdní vlastnosti. Pokud řidič při průjezdu zatáčkou začne zrychlovat, je točivý moment rozdělen tak, aby vůz zůstal stabilní a choval se neutrálně.


Volvo S80 je vybaveno stejným typem elektronicky řízené hydraulické spojky, jako ostatní modely AWD značky Volvo. Tato hydraulická spojka byla vyvinuta ve spolupráci se švédskou společností Haldex AB. Hydraulická spojka může být aktivována a deaktivována za méně než 100 milisekund, změnu rozdělení hnací síly řidič tedy ani nezaznamená. Stačí, aby se přední kola otočila o čtvrtinu otáčky více než zadní kola a maximum točivého momentu je ihned přeneseno na zadní nápravu. Maximální podíl točivého momentu přenášený na zadní kola je přibližně 70 %. Při akceleraci se zadní kola nikdy nemohou otáčet rychleji než přední.


Elektronická řídící jednotka spojky systému AWD přijímá informace z různých míst vozu. Otáčení kol registrují senzory systému ABS, které neustále měří rychlost otáčení každého kola. Je sledována též úroveň sešlápnutí plynového pedálu. Řídící systém dále sleduje točivý moment a otáčky motoru, případně úroveň brždění. Tyto informace jsou zkombinovány a výsledkem je nejefektivnější možné rozdělování točivého momentu v každé situaci.


Hydraulická spojka rozděluje točivý moment mezi nápravy, avšak ne mezi pravou a levou polovinu vozu. Z tohoto důvodu jsou modely Volvo AWD vybaveny také trakčním systémem TRACS – a to na přední i na zadní nápravě. Systém TRACS plynule rozděluje trakční sílu mezi jednotlivé strany tím, že přibrzdí prokluzující kolo a tím se více výkonu přenese na druhé kolo na stejné nápravě. Funkce systému TRACS je založena na informacích přicházejících ze senzorů ABS, umístěných na jednotlivých kolech.


Systém AWD ve voze Volvo S80 nemůže být kombinován s technologií aktivního podvozku FOUR-C (Continuously Controlled Chassis Concept).

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

Autorizovaný dealer a opravce VOLVO

Člen koncernu TUkas

 

Kontakt:
AUTO-STAIGER CZ A.S.
Praha 10, Černokostelecká 621/122
+420 271 009 111
servis.volvo@auto-staiger.cz

Související články

VIDEO – Volvo V60 – Ženeva 2018

Petra Doležalová, PR managerka Volvo ČR, představila moderátorovi Viktorovi Tamayo na ženevském autosalonu to nejdůležitější ze stáje Volvo.

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Volvo V60: ceníky a technické specifikace

Volvo V60: ceníky a technické specifikace

Ceník Volvo V60 Technické specifikace Automobily Volvo V60 bude možné objednávat objednávat od 20.března. První zákaznické vozy dorazí na český trh na přelomu srpna a září.

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Automobilka Volvo Cars bude na výstavě klasických automobilů Techno Classica reprezentovat svou značku Volvem P1800 S Sira Rogera Moora

Automobilka Volvo Cars bude na výstavě...

Automobilka Volvo Cars předvede ve svém stánku Volvo Cars Heritage na výstavě Techno Classica, která se koná ve dnech 21. až 25. března v německém Essenu, Volvo P1800 S z roku 1967, které v...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Automobilka Volvo Cars představila investiční fond, jehož smyslem je podpořit začínající společnosti

Automobilka Volvo Cars představila...

Prémiová automobilka Volvo Cars představila nový investiční fond, jehož smyslem je finančně podpořit začínající technologické společnosti s vysokým potenciálem bez ohledu na to, v jaké...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Automobilka Volvo představuje nové všestranně talentované rodinné kombi Volvo V60

Automobilka Volvo představuje nové...

Společnost Volvo Cars dnes odhalila nové pětidvéřové středně velké prémiové kombi Volvo V60, které upevní pozici švédské společnosti coby výrobce automobilů, v nichž se snoubí pěkný...