Takreer, Neste Oil a OMV podepisují dohodu o výrobě olejů v Abú Dhabí

Zúčastněné strany podepsaly v Abú Dhabí podmínky dohody, které obsahují základní principy návrhu, výstavby a provozu závodu na výrobu oleje a obchodní podmínky projektu.

Rafinérská společnost Takreer z Abú Dhabí, finská Neste Oil a rakouská ropná a plynárenská skupina OMV pokračují v plánech na vytvoření společného podniku, který má v Ruwais (část Abú Dhabí) vybudovat závod na výrobu bezsiřičitého oleje skupiny tři s velmi vysokým indexem viskozity (Very High Viscosity Index – VHVI). Společný podnik bude z 60 % vlastnit společnost Takreer a po 20 % budou mít Neste Oil a OMV.

Plánovaný závod bude mít roční výrobní kapacitu 500 000 tun oleje s velmi vysokým indexem viskozity, z něhož se míchají maziva nejvyšší řady. Výchozí surovina se bude do závodu dodávat z hydrokrakovací jednotky společnosti Takreer v rafinérii v Ruwais. Neste Oil dodá technologii a výrobní know-how a bude zpočátku zodpovědná za produktový marketing. OMV přispěje know-how v oblasti míchání motorových olejů a zkušenostmi s marketingem. Do konce 2. čtvrtletí roku 2008 se rozhodne, kdy bude dokončena počáteční přípravná fáze projektu. Teprve poté chtějí zúčastněné strany učinit finální investiční rozhodnutí.

Poptávka po vysoce výkonných bezsiřičitých olejích celosvětově roste, protože splňují současné i budoucí výkonnostní nároky i přísnější ekologické standardy.

Takreer

Takreer je rafinérská společnost s výrobní kapacitou cca 500 000 barelů denně. Základem její činnosti je rafinace ropy, ale v současnosti se snaží rozšířit své aktivity i do jiných oblastí a identifikovat a rozvíjet produkty a výrobní technologie s konkurenčním potenciálem. Takreer se chce stát přední rafinérskou společností s širokou škálou produktů; v současné době se snaží rozšířit své produktové portfolio o výrobu vysoce kvalitních olejů.

Neste Oil

Společnost Neste Oil se sídlem ve finském Espoo je rafinérská a marketingová společnost vyrábějící pokročilá paliva co nejméně zatěžující životní prostředí. Její strategie spočívá v podpoře rafinace a výroby vysoce kvalitní bio nafty. Celková rafinační kapacita společnosti Neste Oil je cca 250 000 barelů denně. Neste oil má vedoucí postavení v oblasti výroby a marketingu olejů s velmi vysokým indexem viskozity (VHVI) značky Nexbase.

OMV Česká republika, s.r.o

Skupina OMV působí v České republice od roku 1991, kdy zde založila svoji 100% vlastněnou dceřinou společnost OMV Česká republika, s.r.o., s centrálou v Praze. Nejdůležitější událostí v historii firmy byla akvizice sítě čerpacích stanic Aral v říjnu 2005. Tím získala OMV 18% podíl na trhu, a stala se tak jedničkou českého trhu. OMV v České republice přímo zaměstnává 106 lidí, nepřímo pak 1 800. Společnost se zabývá především prodejem pohonných hmot prostřednictvím svých 220 čerpacích stanic po celé České republice.

Všechny stanice jsou efektivně rozmístěné na dálnicích, frekventovaných silnicích a ve větších městech. Kromě pohonných hmot nejvyšší kvality nabízejí svým zákazníkům další služby včetně provozu oblíbených VIVA Shopů, v nichž si je možno vybrat z široké nabídky pečiva, občerstvení a předmětů denní potřeby (momentálně je v České republice k dispozici 129 VIVA Shopů).

OMV Aktiengesellschaft

OMV Aktiengesellschaft je největší rakouskou průmyslovou firmou s volně obchodovatelnými akciemi. Její celkové tržby v roce 2006 činily 18,97 miliardy eur, počet zaměstnanců 40 993 a tržní kapitalizace cca 15 miliard eur. Co se týče rafinace a marketingu, je OMV aktivní ve 13 zemích. Průzkumné a těžební aktivity provádí OMV v 21 zemích pěti kontinentů. OMV podniká i v plynárenství. Ročně prodá více než 14 miliard kubických metrů zemního plynu. Předávací stanici v Baumgartenu projde ročně 47 miliard kubických metrů zemního plynu. Central European Gas Hub, dceřiná společnost OMV Gas International, patří mezi tři největší předávací stanice v Evropě.

Po odkupu většinového podílu v rumunském Petromu se společnost OMV stala největší ropnou a plynárenskou společností ve střední Evropě se zásobami ropy a zemního plynu přes 1,3 miliard barelů ropného ekvivalentu, denním objemem těžby kolem 320 000 barelů a roční kapacitou rafinérií 26,4 milionů tun. OMV v současné době provozuje více než 2 518 čerpacích stanic ve 13 zemích. Tržní podíl skupiny v oblasti rafinace a prodeje v Podunají dosahuje 20 %.

Svoji pozici v Evropě OMV dále posílila akvizicí 39,6 % přední turecké společnosti Petrol Ofisi.

V červnu 2006 OMV založila OMV Future Energy Fund, plně vlastněnou pobočku, která má podporovat projekty zaměřené na obnovitelné zdroje energie. S více než 100 miliony eur má přispět k zahájení přeměny z ryze ropné a plynárenské společnosti na energetickou skupinu, která ve svém portfoliu počítá i s obnovitelnými energiemi.

OMV: korporátní společenská odpovědnost

Společnost OMV se plně zavazuje, že bude plnit hodnoty stanovené ve vlastním kodexu. Jde především o spoluodpovědnost za sociální a životní prostředí ekonomicky slabých regionů. OMV si zakládá na tom, že se věnuje i záležitostem, které se k jejímu působení vztahují ekonomicky, sociálně a environmentálně. Všechny aktivity na podporu společenské odpovědnosti se zaznamenávají v půlročních zprávách vytvořených podle směrnic globální iniciativy k podávání zpráv (Global Reporting Initiative).

Související články

TEST: Honda Civic 4D 1.0 turbo 2017

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - TEST: Audi Q5 2.0 TDI QUATTRO 2017

TEST: Audi Q5 2.0 TDI QUATTRO 2017

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nové Volkswagen Polo vstupuje na český trh: Zákazníci již mohou objednávat novou generaci oblíbeného malého vozu s cenou od 292 900 Kč s motorem 1,0 litru o výkonu 55 kW (75 k)

Nové Volkswagen Polo vstupuje na český...

Nové Polo přichází s výrazným novým designem, ještě velkorysejší nabídkou místa pro cestující i zavazadla a s vyspělými asistenčními a komfortními systémy, které byly dosud vyhrazeny...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Premiéra: Nový Opel Vivaro Tourer a Opel Vivaro Combi+ se představí na autosalonu IAA ve Frankfurtu nad Mohanem (návštěvní dny pro veřejnost 14. – 24. září)

Premiéra: Nový Opel Vivaro Tourer a Opel...

Nové velké vany Opel Vivaro Tourer a Combi+ vynikají funkčností, komfortem a všestranností. Opel Vivaro je skutečný multitalent: Je to flexibilní a dostupný společník pro nejrůznější...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Ve dnech 18. až 20. srpna 2017 se na pobřeží v Travemünde setká největší komunita fanoušků modelu Beetle na světě

Ve dnech 18. až 20. srpna 2017 se na...

 Letos se uskuteční již 13. ročník akce Beetle Sunshinetour.  (Na fotografii zleva: Hebmüller Cabriolet z 50. let, poslední vyrobený exemplář Brouk 1303 Cabriolet z 80. let a New Beetle...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Ford GT bude  v omezeném množství nabízen v rámci nadcházejícího modelového roku v nové limitované edici ’67 Heritage

Ford GT bude v omezeném množství...

Ford Performance tak skládá poctu závodnímu vozu Ford GT40 Mk IV, s nímž Dan Gurney a A. J. Foyt v roce 1967 zvítězili v závodě 24 hodin Le Mans. Limitovaná edice se vyznačuje speciálním...