Takreer, Neste Oil a OMV podepisují dohodu o výrobě olejů v Abú Dhabí

Zúčastněné strany podepsaly v Abú Dhabí podmínky dohody, které obsahují základní principy návrhu, výstavby a provozu závodu na výrobu oleje a obchodní podmínky projektu.

Rafinérská společnost Takreer z Abú Dhabí, finská Neste Oil a rakouská ropná a plynárenská skupina OMV pokračují v plánech na vytvoření společného podniku, který má v Ruwais (část Abú Dhabí) vybudovat závod na výrobu bezsiřičitého oleje skupiny tři s velmi vysokým indexem viskozity (Very High Viscosity Index – VHVI). Společný podnik bude z 60 % vlastnit společnost Takreer a po 20 % budou mít Neste Oil a OMV.

Plánovaný závod bude mít roční výrobní kapacitu 500 000 tun oleje s velmi vysokým indexem viskozity, z něhož se míchají maziva nejvyšší řady. Výchozí surovina se bude do závodu dodávat z hydrokrakovací jednotky společnosti Takreer v rafinérii v Ruwais. Neste Oil dodá technologii a výrobní know-how a bude zpočátku zodpovědná za produktový marketing. OMV přispěje know-how v oblasti míchání motorových olejů a zkušenostmi s marketingem. Do konce 2. čtvrtletí roku 2008 se rozhodne, kdy bude dokončena počáteční přípravná fáze projektu. Teprve poté chtějí zúčastněné strany učinit finální investiční rozhodnutí.

Poptávka po vysoce výkonných bezsiřičitých olejích celosvětově roste, protože splňují současné i budoucí výkonnostní nároky i přísnější ekologické standardy.

Takreer

Takreer je rafinérská společnost s výrobní kapacitou cca 500 000 barelů denně. Základem její činnosti je rafinace ropy, ale v současnosti se snaží rozšířit své aktivity i do jiných oblastí a identifikovat a rozvíjet produkty a výrobní technologie s konkurenčním potenciálem. Takreer se chce stát přední rafinérskou společností s širokou škálou produktů; v současné době se snaží rozšířit své produktové portfolio o výrobu vysoce kvalitních olejů.

Neste Oil

Společnost Neste Oil se sídlem ve finském Espoo je rafinérská a marketingová společnost vyrábějící pokročilá paliva co nejméně zatěžující životní prostředí. Její strategie spočívá v podpoře rafinace a výroby vysoce kvalitní bio nafty. Celková rafinační kapacita společnosti Neste Oil je cca 250 000 barelů denně. Neste oil má vedoucí postavení v oblasti výroby a marketingu olejů s velmi vysokým indexem viskozity (VHVI) značky Nexbase.

OMV Česká republika, s.r.o

Skupina OMV působí v České republice od roku 1991, kdy zde založila svoji 100% vlastněnou dceřinou společnost OMV Česká republika, s.r.o., s centrálou v Praze. Nejdůležitější událostí v historii firmy byla akvizice sítě čerpacích stanic Aral v říjnu 2005. Tím získala OMV 18% podíl na trhu, a stala se tak jedničkou českého trhu. OMV v České republice přímo zaměstnává 106 lidí, nepřímo pak 1 800. Společnost se zabývá především prodejem pohonných hmot prostřednictvím svých 220 čerpacích stanic po celé České republice.

Všechny stanice jsou efektivně rozmístěné na dálnicích, frekventovaných silnicích a ve větších městech. Kromě pohonných hmot nejvyšší kvality nabízejí svým zákazníkům další služby včetně provozu oblíbených VIVA Shopů, v nichž si je možno vybrat z široké nabídky pečiva, občerstvení a předmětů denní potřeby (momentálně je v České republice k dispozici 129 VIVA Shopů).

OMV Aktiengesellschaft

OMV Aktiengesellschaft je největší rakouskou průmyslovou firmou s volně obchodovatelnými akciemi. Její celkové tržby v roce 2006 činily 18,97 miliardy eur, počet zaměstnanců 40 993 a tržní kapitalizace cca 15 miliard eur. Co se týče rafinace a marketingu, je OMV aktivní ve 13 zemích. Průzkumné a těžební aktivity provádí OMV v 21 zemích pěti kontinentů. OMV podniká i v plynárenství. Ročně prodá více než 14 miliard kubických metrů zemního plynu. Předávací stanici v Baumgartenu projde ročně 47 miliard kubických metrů zemního plynu. Central European Gas Hub, dceřiná společnost OMV Gas International, patří mezi tři největší předávací stanice v Evropě.

Po odkupu většinového podílu v rumunském Petromu se společnost OMV stala největší ropnou a plynárenskou společností ve střední Evropě se zásobami ropy a zemního plynu přes 1,3 miliard barelů ropného ekvivalentu, denním objemem těžby kolem 320 000 barelů a roční kapacitou rafinérií 26,4 milionů tun. OMV v současné době provozuje více než 2 518 čerpacích stanic ve 13 zemích. Tržní podíl skupiny v oblasti rafinace a prodeje v Podunají dosahuje 20 %.

Svoji pozici v Evropě OMV dále posílila akvizicí 39,6 % přední turecké společnosti Petrol Ofisi.

V červnu 2006 OMV založila OMV Future Energy Fund, plně vlastněnou pobočku, která má podporovat projekty zaměřené na obnovitelné zdroje energie. S více než 100 miliony eur má přispět k zahájení přeměny z ryze ropné a plynárenské společnosti na energetickou skupinu, která ve svém portfoliu počítá i s obnovitelnými energiemi.

OMV: korporátní společenská odpovědnost

Společnost OMV se plně zavazuje, že bude plnit hodnoty stanovené ve vlastním kodexu. Jde především o spoluodpovědnost za sociální a životní prostředí ekonomicky slabých regionů. OMV si zakládá na tom, že se věnuje i záležitostem, které se k jejímu působení vztahují ekonomicky, sociálně a environmentálně. Všechny aktivity na podporu společenské odpovědnosti se zaznamenávají v půlročních zprávách vytvořených podle směrnic globální iniciativy k podávání zpráv (Global Reporting Initiative).

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Bridgestone uvádí na český trh prémiovou cestovní pneumatiku Turanza T005

Bridgestone uvádí na český trh...

Bridgestone, největší společnost na světě pro výrobu pneumatik a gumárenských produktů, zahajuje na českém trhu prodej zcela nové prémiové cestovní pneumatiky Turanza T005. Pneumatiku...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Novým ředitelem společnosti Auto Palace Butovice s.r.o. se stal Jan Boháč

Novým ředitelem společnosti Auto Palace...

S účinností od 1. března 2018 zastává nově pozici Ředitele společnosti Auto Palace Butovice s.r.o. Jan Boháč. V této funkci nahrazuje dosavadního ředitele Jiřího Petáka. Jan Boháč má...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Společnost ŠKODA AUTO dosáhla v roce 2017 nových prodejních a finančních rekordů

Společnost ŠKODA AUTO dosáhla v roce...

Dodávky zákazníkům ve výši 1 200 500 vozů představují nové maximum (+ 6,6 %) S tržbami 16,6 miliardy eur (+ 20,8 %) dosáhla ŠKODA AUTO nového rekordu Provozní výsledek vzrostl o 34,6 % na 1,6...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - ŠKODA na výstavě Techno Classica 2018: Rarity i předchůdci dnešních SUV

ŠKODA na výstavě Techno Classica 2018:...

Expozice ŠKODA AUTO na jedné z největších přehlídek veteránů na světě Předchůdci aktuálních modelů SUV: TREKKA, ŠKODA BUGGY či ŠKODA YETI  CABRIO Roadster ŠKODA 450 připomene 60 let od...

Emov spouští v Lisabonu sdílení...

Služba nabízející sdílení automobilů emov, která vznikla jako společný podnik mezi značkou Free2Move a společností Eysa, začne od dubna fungovat v portugalské metropoli; Emov nabídne...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - ŠKODA AUTO investovala zhruba 22,5 milionů eur do rozšíření ŠKODA Parts Centra a vytvořila 40 nových pracovních míst

ŠKODA AUTO investovala zhruba 22,5...

Celková plocha ŠKODA Parts Centra vzrostla o 60 000 na 180 000 metrů čtverečních Díky rozšíření zajistí společnost ŠKODA AUTO efektivnější zásobování originálními náhradními díly...