Synergie přináší výhody

Thomas Owsianski je regionálním ředitelem Ford Motor Company pro zónu tvořenou Českou republikou a Maďarskem. Téma rozhovoru tedy bylo zřejmé: trhy ve střední Evropě a jejich specifika.

Synergie přináší výhody

SF: Vytvoření regionální skupiny zemí není v našich končinách u výrobců automobilů příliš častým počinem. Co k takovému kroku vedlo Ford?

TO: Ford se pro takový krok rozhodl proto, že český a maďarský trh mají celou řadu společných nebo podobných rysů a charakteristik, jsou si v mnohém podobné. I zákazníci v obou zemích se často rozhodují velmi podobně. Centrála Ford Motor Company se proto rozhodla vyzkoušet, jaké synergie by mohlo sjednocení určitých aktivit obou zemí přinést.


SF: Jak vypadá v praxi volba strategických rozhodnutí? Obě země mají přece jenom i svá jasná specifika…


TO: Samozřejmě, a to respektujeme. Spíše se snažíme z obou trhů čerpat to nejlepší a podobně i z fungování obou importérů, kteří jsou samozřejmě plně nezávislí.


SF: Kde vidíte největší odlišnosti českého a maďarského automobilového trhu?


Synergie přináší výhody

TO: Hlavním rozdílem je odlišné konkurenční prostředí. V Česé republice je zásadně ovlivněno Škodou-Auto, v Maďarsku má zase silný vliv tamní filiálka Suzuki. A zapomenout nesmíme ani na životní filozofii a kulturu obou národů, které se poměrně výrazně liší. Podí1 Fordu je přitom na obou trzích srovnatelný, v ČR vykazuje stoupající trend a dnes dosahuje zhruba 4,5 %, v Maďarsku držíme 5,5 % trhu. To nejsou velké rozdi1y, pro nás je přitom mimořádně důležitý trend růstu, který je oběma trhům společný.

SF: Nabízí se tedy otázka, jaké cíle si Ford v tomto regionu klade?


TO: V České republice se chceme dostat mezi tři největší importéry s podílem 7 až 8 % na trhu, v Maďarsku mezi prvních pět dovozců.


SF: Plánuje Ford začlenění dalších zemí do současné regionální skupiny – a funguje podobný princip i jinde?


TO: Principialně má tato nová koncepce velký potenciál a záleží jen na tom, jak se osvědčí, jaké přinese výsledky. Ford si nejprve vybral Českou republiku a Maďarsko vzhledem k jejich stabilitě, ekonomickému potenciálu a již zmíněné podobnosti. Není ale vyloučeno, že později dojde k rozšíření o další trhy, musíme ale postupovat rozvážně. Polsko má ku příkladu větší automobilový trh, ale citelně menší příjmy obyvatelstva, a proto tamní importér vozů Ford pracuje s jinou strategií, než třeba český. Slovensko je rovněž více odlišné. Existují však oblasti, kde je regionální systém řízení běžnou praxí – jmenujme například země Skandinávie nebo Španělsko a Portugalsko.


SF: Český zákazník je ovšem i přes relativně vyšší příjem poměrně citlivý v otázce ceny…


TO: …Samozřejmě, a Ford to plně respektuje. Na českém trhu nabízíme atraktivní modely za ceny, které jsou podle našeho názoru velmi zajímavé. Posledním příkladem může být nová Fiesta, která zákazníky vedle své kvality určitě oslovuje i příznivou cenou. Pozorně sledujeme konkurenční výrobce a držíme se naší strategie nabízet největší hodnotu za nejpříznivější cenu. Myslím, že produktově, ale i cenově dokážeme výrazně překonat své francouzské nebo korejské konkurenty. Přitom ale dbáme na to, abychom si podíl na trhu „nekupovali“, abychom umožnili našim dealerům zdravý vývoj, z čehož ve finále vždycky získá nejvíce zákazník.


SF: Budou dealeři Fordu v našem regionu v blízké budoucnosti nabízet i další značky z portfolia koncernu Ford?


TO: Tato otázka vždy záleží na individuálním posouzení, zda v tom kterém prostředí je takový krok přínosem. Podobní dealeři již fungují i v České republice, prodávají zároveň vozy Ford a Mazda nebo Volvo, samozřejmě podle poměrně striktně daných podmínek, pokud jde o prezentaci a uspořádání prodejního a poprodejního zázemí.


SF: Na českém trhu je mezi užitkovými vozy z dlouhodobého hlediska bezkonkurenčním bestsellerem Ford Transit. Jak si vede v Maďarsku?


TO: Transit je pro nás enormně důležitým modelem na obou trzích a na tom českém si vede obdivuhodně. Zde přesně je možnost synergie, která přináší výhody všem – od českých kolegů se my ostatní můžeme přiučit, jak s Transitem dosahovat tak skvělých výsledků. Vždyť podíl Transitu v jeho segmentu na českém trhu je v evropském měřítku vůbec nejvyšší!


SF: Plánujete další rozšíření počtu nabízených modelů na českém trhu?


TO: Když se podíváme na období před dvěma či třemi roky, zjistíme, že současná nabídka Fordu je nesrovnatelně bohatší a pestřejší. Samozřejmě máme ještě určité rezervy a místa, která zatím nepokrýváme. Jde například o nabídku terénních automobilů, kam ale částečně – a úspěšně – zasahuje náš pick-up Ranger. V případě Exploreru se domnívám, že jde o model konstrukčně zrozený pro severoamerický trh, zatímco evropské zákazníky oslovuje jen částečně. Na druhou stranu nyní nabízíme například sportovní verze Mondea a Focusu ST a RS, prostřednictvím nichž získáváme zcela nové zákazníky. V principu ale rozšíření palety nabízených modelů vždy závisí na zvážení situace příslušným importérem.


SF: Kdy se můžeme těšit na nové modely Ford, představené v rámci Pařížškého autosalonu?


Synergie přináší výhody

TO: V České republice i v Maďarsku jsme úspěšně zahájili prodej pětidveřové Fiesty, třídveřová verze ji doplní během několika týdnů. Fusion, kterému předpovídáme v regionu střední Evropy velkou budoucnost, se objeví v podobném časovém horizontu. Na počátku roku 2003 můžeme počítat se zahájením prodeje atraktivního Fordu Streetka a zároveň i Transitu Connect a Tournea Connect. Na podzim se pak našim zákazníkům představí velkoprostorový Focus C-Max. Jak vidíte, paleta nabízených modelů se ještě výrazně rozšíří a náš podi1 na českém trhu bude růst.

Děkujeme za rozhovor


Svět Fordu podzim 2002
Aktuální informace najdete na .

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - VIDEO – Ford Edge, Mustang Bullitt, Mustang – Ženeva 2018

VIDEO – Ford Edge, Mustang Bullitt,...

Moderátor Viktor Tamayo vyzpovídal přímo na ženevském autosalonu ředitele vnější komunikace Ford Motor Company, pana Martina Linharta.

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Stylové SUV Ford Edge přijíždí v modernizovaném provedení s novým bi-turbo motorem EcoBlue 175 kW a inovativními asistenčními technologiemi

Stylové SUV Ford Edge přijíždí v...

Nový Ford Edge se představuje v evropské premiéře, nejprve ve sportovně stylizované variantě ST-Line. Hlavními novinkami jsou inovativní asistenční technologie, nové výkonné motory a luxusní...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - 300 000 prodaných Fordů = 300 000 příběhů

300 000 prodaných Fordů = 300 000...

Český Ford vyhlásil u příležitosti třísettisícího vozu prodaného v České Republice unikátní soutěž pro své příznivce na Facebooku Cílem bylo najít příběh za každým z 300 000...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Mustang, Edge i Fiesta ST – novinky v roce 2018, které Vás budou zajímat

Nový Mustang, Edge i Fiesta ST –...

Tento rok se novinkami u Fordu jen hemží a jedna je zajímavější než druhá. Nový Mustang – právě jsme ho vystavili na showroom a je úžasný! Tento model se bude nabízet i s klasickým...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Exkluzivní řada LEGO® Speed Champions se rozrůstá o Ford Fiesta WRC, s nímž tým M-Sport vyhrál mistrovství světa

Exkluzivní řada LEGO® Speed Champions...

Ford, LEGO® Group a tým M-Sport představují stavebnici soutěžního vozu M-Sport Ford Fiesta WRC Nový přírůstek řady LEGO® Speed Champions je oslavou úspěchů v loňském mistrovství světa v...