Světová premiéra Opel Astra nové generace na autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem (13. až 21. září 2003)

Pětidveřové modely Opel Astra se na trhu objeví na jaře roku 2004. O něco později vyjedou verze kombi a sportovně laděný třídveřový model.

Světová premiéra Opel Astra nové generace na autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem (13. až 21. září 2003)
Světová premiéra Opel Astra nové generace na autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem (13. až 21. září 2003)
Světová premiéra Opel Astra nové generace na autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem (13. až 21. září 2003)

K nejdůležitějším technickým inovacím nové Astry patří především interaktivní zavěšení kol IDSPlus (Interactive Driving System) se systémem průběžného řízení útlumu CDC (Continuous Damping Control). Na přání dodávaný systém IDSPlus umožňuje pouhým stiskem tlačítka výrazně měnit charakteristiku podvozku směrem ke sportovním vlastnostem.

K dalším technickým lahůdkám nové Astry patří adaptivní světlomety AFL (Adaptive Forward Lighting). Světlomety jsou vybaveny zařízením pro samočinnou aktivaci při snížení viditelnosti. Odborníci vysoce hodnotí i technickou úroveň nových zážehových motorů TWINPORT a turbodieselů se systémem přímého vstřikování nafty do válců „common-rail“.


Zákazníci budou moci volit z pěti zážehových motorů a třech turbodieselů. Tyto pohonné agregáty o objemech od 1,4 l do 2,0 l pokrývají výkonovou škálu od 80 k do 200 k. Všechny tyto motory, patřící do rodiny špičkových agregátů ECOTEC se čtyřventilovou technikou rozvodu, plní emisní limity normy Euro 4.


Novinkou mezi pohonnými jednotkami je turbodiesel 1.9 CDTI o výkonu 150 k a přeplňovaný zážehový čtyřválec 2.0 o výkonu 170 k. Tento motor je – stejně jako dvoulitrový zážehový turbomotor o výkonu 200 k – propojený s novou šestistupňovou manuální převodovkou. Ostatní agregáty jsou propojeny s manuálními pětistupňovými převodovkami, v nabídce jsou však i automatické převodovky a modernizovaná automatizovaná manuální převodovka Easytronic.


Pro design nové Astry jsou charakteristické pečlivě vyvážené proporce. Vysoko posazená linie boků, zřetelně klínovitý profil, výrazné lemy podběhů kol a jednoduchá grafika oken jsou základními prvky nového designerského jazyka automobilky Opel. Při pohledu zepředu okamžitě zaujme široká maska chladiče s horizontálním dělicím žebrem a třírozměrné světlomety s čirou optikou.


Smysl pro detail je dobře patrný z provedení velkoplošných koncových světel se speciálně řešenou technologií rozptylu světla. Vyklenutá linie střechy, originálně řešené převisy karoserie vpředu i vzadu, dlouhý rozvor (261 cm) a široký rozchod kol dělají z nové Astry stylisticky mimořádně čistě řešený automobil. Astra nové generace bude vůbec poprvé přímo ve výrobě vybavována i osmnáctipalcovými koly z lehkých slitin.


K základním rysům propracovaného designu interiéru patří vysoká kvalita všech používaných materiálů a precizní zpracování i těch nejjemnějších detailů. Působivé je především optické propojení prolisu na kapotě motoru s masivní středovou konzolí mezi řidičem a spolujezdcem. Prostorný interiér nové Astry nabízí ještě více místa pro cestující než předchozí model. To je dáno především poněkud většími vnějšími rozměry – Astra nové generace je o 14 cm delší, o 2 cm širší a o 4 cm vyšší.


Konstruktéři šasí nové Astry se snažili, aby její interaktivní podvozek IDS zaručoval bezproblémovou ovladatelnost a špičkové jízdní vlastnosti se stálou rezervou aktivní bezpečnosti. Astra nové generace má vpředu vzpěry McPherson přichycené k pomocnému rámu, vzadu je kompaktní náprava s torzní příčkou tvořenou dvojitým U-profilem. Propracovaná konstrukce zadní nápravy přináší nejenom všechny obvyklé výhody této koncepce, tedy především malé nároky na obestavěný prostor, nízkou hmotnost a precizní vedení stopy, ale dovoluje i přesné specifické naladění zavěšení podle požadavků na tu kterou verzi dané modelové řady.


Významnou technickou novinkou nové Astry je na přání dodávané adaptivní zavěšení kol IDSPlus se systémem průběžného řízení útlumu CDC (Continuous Damping Control). CDC řídí prostřednictvím třech okruhů datových sběrnic CANBUS činnost tlumičů podle okamžitých jízdních podmínek. Tlumení se tak dokáže bleskově přizpůsobit změně povrchu silnice nebo osobitému jízdnímu stylu každého řidiče. U modelů se zavěšením kol IDSPlus může řidič pouhým stisknutím tlačítka nastavit sportovní charakteristiku zavěšení kol, přičemž se zároveň adekvátně změní charakteristika posilového účinku elektro-hydraulického posilovače řízení a citlivost elektronického pedálu plynu. U modelů, které jsou vybaveny automatickou převodovkou nebo automatizovanou manuální převodovkou Easytronic, se při volbě sportovního modu motor před přeřazením na vyšší rychlostní stupeň vytáčí motor do vyšších otáček.

Autorizovaný dealer a opravce OPEL

Člen koncernu TUkas

Kontakt:
AUTO-STAIGER CZ A.S.
Praha 10, Černokostelecká 621/122
+420 271 009 111
servis.opel@auto-staiger.cz

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Premiéra: Nový Opel Vivaro Tourer a Opel Vivaro Combi+ se představí na autosalonu IAA ve Frankfurtu nad Mohanem (návštěvní dny pro veřejnost 14. – 24. září)

Premiéra: Nový Opel Vivaro Tourer a Opel...

Nové velké vany Opel Vivaro Tourer a Combi+ vynikají funkčností, komfortem a všestranností. Opel Vivaro je skutečný multitalent: Je to flexibilní a dostupný společník pro nejrůznější...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Automobilka Opel a fotbalový klub Borussia Dortmund BVB pokračují v úspěšném partnerství – dosavadní smlouva o spolupráci byla 3.srpna 2017 prodloužena o dalších 5 let

Automobilka Opel a fotbalový klub...

Logo automobilky Opel tak bude  na rukávech dresů hráčů Borussia Dortmund i v sezoně 2017/18. Opel je členem skupiny strategických partnerů vítěze německého poháru – na rozdíl od...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Opel Grandland X bude mít světovou premiéru na 67. mezinárodním autosalonu IAA ve Frankfurtu nad Mohanem (dny pro veřejnost: 14. – 24. září)

Nový Opel Grandland X bude mít světovou...

Nový model se krátce nato objeví i v showroomech prodejců automobilů Opel. Grandland X si přiváží celou řadu nejmodernějších asistenčních systémů, mezi které patří například: Systém...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Sportovní verze pro labužníky volantu: nový Opel Insignia GSi – Světová premiéra 14.-24. září 2017 na mezinárodním autosalonu IAA ve Frankfurtu nad Mohanem

Sportovní verze pro labužníky volantu:...

Nový Opel Insignia GSi bude možné objednávat od druhé poloviny října 2017. Nový Opel Insignia GSi je lákavou sportovní limuzínou pro zákazníky – kteří hledají něco mimořádného....

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Opel představuje nové motto značky, nové logo a novou kampaň na model Insignia s Jürgenem Kloppem

Opel představuje nové motto značky,...

„Budoucnost patří všem“ – to tvrdí nové motto automobilky Opel. Nové logo Opel: Opel systematicky demokratizuje technologie budoucnosti a zpřístupňuje je každému Tento přístup je...