Společnost Volvo představuje koncept Volvo ReCharge

Dobíjecí hybridní automobil se samostatnými elektromotory v kolech a s bateriemi, které lze dobíjet z běžné elektrické zásuvky.

Po dobití je automobil schopen ujet 100 kilometrů pouze na baterie. Teprve poté je pro pohon vozidla a pro dobití baterií zapotřebí čtyřválcový motor Flexifuel.

Společnost Volvo představuje koncept Volvo ReCharge
Společnost Volvo představuje koncept Volvo ReCharge
Společnost Volvo představuje koncept Volvo ReCharge

Volvo ReCharge Concept je poprvé představen v podobě speciálně upraveného Volva C30 na autosalónu ve Frankfurtu.

 „Pro splnění požadavků na snižování emisí CO2 bude v budoucnu zapotřebí, aby určitá část vozidel byla vybavena elektrickým pohonem. Vzhledem k tomu, že Volvo ReCharge Koncept nabízí vynikající dojezd na baterie a navíc záložní spalovací motor, jedná se o velmi zajímavý koncept,“ říká Magnus Jonsson, vrchní viceprezident pro výzkum a vývoj ve společnosti Volvo Cars.

„Jedná se o průlomovou inovaci na cestě k trvale udržitelné dopravě. Osoba, která za den ujede méně než 100 km, bude muset čerpací stanici navštívit opravdu málokdy. V USA to platí pro téměř 80 % řidičů,“ vysvětluje Magnus Jonsson.

Díky vynikajícímu dojezdu na baterie je Volvo ReCharge Concept z hlediska spotřeby paliva výjimečně ohleduplný k peněžence svého majitele. Při jízdě výhradně na elektřinu jsou provozní náklady o 80 % nižší než u srovnatelného vozidla poháněného benzínovým motorem. Při překročení hranice 100 km se spotřeba paliva v závislosti na vzdálenosti ujeté za pomoci benzínového motoru pohybuje od 0 do 5,5 litru na 100 km.

„Tento dobíjecí hybridní automobil by měl při správném používání vytvářet přibližně o 66 % méně emisí oxidu uhličitého v porovnání s nejlepšími hybridními vozy, které jsou dnes na trhu k dispozici. Další snížení emisí je možné v případě, že elektřina použitá k dobíjení vozidla pochází ze zdrojů s nízkými emisemi CO2, jako jsou bioplyn, vodní nebo jaderná energie,“ říká Magnus Jonsson.

 Elektromotor v každém kole

Volvo ReCharge Concept v sobě spojuje celou řadu nejnovějších technických inovací do takzvaného „sériového hybridu“, u kterého neexistuje žádné mechanické spojení mezi motorem a koly.

Lithium-polymerové baterie jsou integrovány v zavazadlovém prostoru. Celková životnost baterií přesahuje životnost vozidla.

Trakční sílu vytvářejí čtyři nezávislé elektromotory umístěné v jednotlivých kolech.

Čtyřválcový motor Flexifuel se zdvihovým objemem 1,6 litru pohání pokročilý generátor, který zajišťuje pohon motorů v kolech tehdy, pokud jsou baterie vybité.

 Elektromobil se záložním spalovacím motorem

Volvo ReCharge Concept je v zásadě elektromobil s výkonným generátorem (pomocným zdrojem energie označovaným jako Auxiliary Power Unit (APU)), který je aktivován v okamžiku, kdy se úroveň nabití baterií stane nedostatečnou pro adekvátní jízdní výkony.

Jednotka APU má za úkol zajistit přísun elektrické energie do motorů v jednotlivých kolech. Vzhledem k tomu, že spalovací motor je určen výhradně k pohonu APU, může být jeho provoz optimalizován z hlediska snižování emisí a tvorby CO2.

Jednotka APU má dostatečný výkon, aby mohla energií zásobovat rodinný dům. S menšími úpravami by mohl vůz svému majiteli sloužit jako elektrický generátor pro případ výpadku dodávky elektrické energie do jeho domu.

 Řidič si může zvolit zdroj energie

Spalovací motor je automaticky spuštěn v okamžiku, kdy je 70 % kapacity baterie vyčerpáno. Současně má řidič možnost spustit motor Flexifuel manuálně pomocí tlačítka na přístrojovém panelu. To řidiči umožňuje spustit motor dříve, například při jízdě po dálnici, aby se baterie dobily předtím, než řidič s vozidlem vjede do města.

„Mezi naším dobíjecím hybridem a současnými hybridními automobily existuje významný rozdíl. Dnešní hybridy používají baterie pouze krátkodobě, jako dodatečný zdroj ke spalovacímu motoru. Naše řešení je navrženo tak, aby většina řidičů mohla využívat pouze elektrický pohon. Současně však získávají jistotu v podobě spalovacího motoru, který slouží jako sekundární zdroj elektrické energie,“ říká Ichiro Sugioka, vedoucí projektu Volvo ReCharge Concept. Dodává: „Naše C30 s dobíjecí hybridní technologií si navíc zachovává velmi živé a sportovní jízdní vlastnosti. Zrychlení z 0-100 km/h trvá 9 sekund a maximální rychlost je 160 km/h.“

 Speciálně vyvinuté elektromotory

Centrální elektrické komponenty ukázkového prototypu Volvo ReCharge Concept – generátor pro APU a motory v kolech – byly vyvinuty ve spolupráci s britským specializovaným výrobcem elektromagnetických zařízení, firmou PML Flightlink.

Díky samostatnému elektromotoru v každém kole je zajištěno maximálně efektivní rozložení hmotnosti, mechanická účinnost i trakce. Tření mechanických převodů je zcela eliminováno. Protože automobil nemá převodovku, která je nezbytná u běžných automobilů, není zapotřebí ani řadicí páka.

Pro maximální ohleduplnost k životnímu prostředí je prototyp Volvo ReCharge Concept vybaven vysoce účinnými pneumatikami vyvinutými firmou Michelin. Tyto pneumatiky byly speciálně zkonstruované s ohledem na motory umístěné v kolech.

Vozidlo navíc disponuje v pravém slova smyslu pohonem všech kol. Přenos síly na každé kolo je řízen samostatně. Energie generovaná při brzdění je ukládána zpět do baterií. Po dokončení vývoje systému budou tradiční brzdy zcela nahrazeny elektrickými brzdami s minimálními ztrátami energie v důsledku tření.

Aby byla zajištěna spolehlivá funkce hnacího ústrojí a brzdového systému, jsou pokyny řidiče předávány do čtyřikrát zálohovaného elektronického řídicího systému.

 Ekologické řešení pro osoby pravidelně dojíždějící do zaměstnání

Volvo ReCharge Concept je nejvhodnějším řešením pro řidiče, kteří každý den dojíždějí na kratší vzdálenost. Například ten, kdo na cestě do zaměstnání denně ujede méně než 100 kilometrů, může celou trasu ujet na elektrický pohon a jeho denní spotřeba paliva bude nula litrů na 100 km.

Dokonce i řidiči, kteří ujedou delší vzdálenost, mohou ReCharge Concept s výhodou použít. Na trasu o délce 150 km je možné vyjet s plně nabitými bateriemi. Po aktivaci spalovacího motoru si vůz vyžádá necelé 2,8 litru paliva, což představuje průměrnou spotřebu 1,9 l/100km.

„Jediným požadavkem je, aby měl majitel vozidla doma nebo v zaměstnání pohodlný přístup k elektrické zásuvce. Plné nabití baterií vozidla trvá 3 hodiny. I rychlé hodinové nabití však umožní ujetí přibližně 50 kilometrů,“ dodává Magnus Jonsson.

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

Autorizovaný dealer a opravce VOLVO

Člen koncernu TUkas

 

Kontakt:
AUTO-STAIGER CZ A.S.
Praha 10, Černokostelecká 621/122
+420 271 009 111
servis.volvo@auto-staiger.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nové Volvo XC40: Výjimečná premiéra již dnes v úterý 24.října v Praze a ve čtvrtek a pátek 26. a 27.října v Brně

Nové Volvo XC40: Výjimečná premiéra...

Pracovníci Volva se těší na vaši návštěvu v Praze a Brně!!!      Volvo XC40 je malé SUV plné velkých inovací Zaujme expresivním designem, důmyslně řešeným úložným prostorem a...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Rroadshow s novým modelem Volvo XC60 proběhne  na dvoudenních akcích ve dnech od 25. srpna do 3.září v 5 městech: Zlín, Ostrava, Brno, Praha Velká Chuchle a Hradec Králové

Rroadshow s novým modelem Volvo XC60...

Připravte se na skandinávskou dokonalost! Volvo Car Czech Republic připravilo pro své klienty a fandy značky – atraktivní závěr prázdnin: koncem srpna vyrazí nové Volvo XC60 napříč...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Volvo S60 Polestar vítězí ve světovém šampionátu WTCC, úspěchy však slaví i V60 Polestar v českých závodech!

Volvo S60 Polestar vítězí ve světovém...

Mistrovství světa cestovních automobilů WTCC patří k nejprestižnějším motoristickým podnikům a závodní speciály S60 Polestar tam nelze přehlédnout. (na fotografii Andrej Procházka a Volvo...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - VIDEO – Volvo XC60 – Ženeva 2017

VIDEO – Volvo XC60 – Ženeva 2017

Moderátor Viktor Tamayo se svým štábem představuje novinky pořízené u automobilky VOLVO přímo z autosalonu v Ženevě.

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Společnost Volvo Cars, prémiová automobilka, včera na Ženevském autosalonu odhalila dlouho očekávané nové luxusní SUV Volvo XC60

Společnost Volvo Cars, prémiová...

Nově představený model nahradí původní vysoce úspěšné Volvo XC60, které se po devíti letech svého uvedení na trh stalo v Evropě nejlépe prodávaným středně velkým prémiovým SUV,...