Společnost Volvo Cars představuje nový systém Alcoguard, který má za cíl snížit počet nehod způsobených pod vlivem alkoholu

Alcoguard bude od počátku roku 2008 nabízen jako volitelná výbava pro Volvo S80, V70 a XC70 a příští léto jej bude možné objednat také pro menší modely.

Alcoguard je plně integrovaný „alkoholový zámek“, který využívá moderní technologie palivových článků – řešení, které je uživatelsky přívětivé a současně spolehlivé.

 Nástroj pro střízlivá rozhodnutí

„Alcoguard je nástroj, jehož účelem je pomáhat řidiči přijímat střízlivá rozhodnutí. Každá třetí smrtelná nehoda v Evropě totiž souvisí s požitím alkoholu. Naše tři největší výzvy související se zvýšením bezpečnosti silničního provozu jsou překračování rychlosti, nedostatečné používání bezpečnostních pásů a řízení pod vlivem alkoholu. Účelem našeho zařízení je přispět ke snížení počtu nehod způsobených vozidly s opilým řidičem za volantem,“ říká Ingrid Skogsmo, ředitelka bezpečnostního střediska Volvo Cars Safety Centre.

Očekávaný roční prodej Alcoguard se předpokládá ohybuje kolem 2000 kusů, přičemž tato hodnota bude do budoucna vzrůstat. Největším trhem pro alkoholové zámky je Švédsko, společnost Volvo Cars však bude tento systém nabízet i ve zbytku Evropy a v USA. Nejčastějšími zákazníky pravděpodobně budou firmy, taxislužby, státní a místní úřady, ačkoliv vzhledem k uživatelské přívětivosti systému si tento systém mohou zakoupit i soukromé osoby.

Palivové články pro jistější výsledky

Alcoguard využívá technologie palivových článků – stejné, jakou používá většina policejních sborů v Evropě. Aby bylo možné vozidlo nastartovat, musí řidič fouknout do bezdrátového přístroje. Tento přístroj velikosti malého dálkového ovladače je uložen v přihrádce za středovou konzolou, kde se současně nabíjí. Zařízení dech řidiče analyzuje a následně rádiovým signálem předá výsledky elektronické řídicí jednotce vozidla. Při překročení limitu alkoholu v krvi 0,2 g/l nebude možné motor nastartovat. Díky pokročilým čidlům není možné pro obejití systému používat externí zdroje, například vzduchovou pumpu.

„Technologie palivových článků je dražší, ale současně poskytuje výrazně lepší výsledky. Na rozdíl od polovodičových zařízení palivové články reagují výhradně na etanol – na nic jiného. Molekuly etanolu v palivových článcích procházejí citlivou membránou, čímž vzniká elektrický proud. Hodnota tohoto proudu je měřena. Vyšší proud znamená více alkoholu v krvi řidiče,“ říká David Nilsson, technický projektový manažer odpovědný ve společnosti Volvo Cars za systém Alcoguard.

Výsledek kontroly je na analyzátoru znázorněn za pomoci tří LED diod.

 • Zelená: 0,0 – 0,1 g/l alkoholu, motor nastartuje
 • Žlutá: 0,1 – 0,2 g/l alkoholu, automobil nastartuje, ale řidič by neměl řídit
 • Červená více než 0,2 g/l alkoholu – motor vozidla nenastartuje.

Snadné použití

Na informačním systému vozidla se zobrazují zprávy, které pomáhají řidiči při použití systému, například že kontrola proběhla v pořádku, nebo že musí řidič do bezdrátového zařízení foukat déle. Výsledky analyzátoru dechu jsou uloženy po dobu 30 minut od vypnutí motoru, takže řidič nemusí postup opakovat po každé krátké zastávce. Nastavený limit 0,2 g/l byl zvolen tak, aby splňoval legislativu platnou ve Švédsku. Pro trhy s jinými limity je možné příslušné parametry nastavit v servisu Volvo. Kalibrace a výměna baterie v bezdrátovém zařízení se provádí v rámci pravidelného servisu vozidla. Pokud nový majitel vozidla tento systém nechce používat, může jej dealer snadno vyjmout.

Vzhledem k tomu, že detektor je bezdrátový, může ho řidič kdykoliv odnést s sebou z vozidla. Přestože přenosné zařízení poskytne přesné výsledky měření obsahu alkoholu v krvi kdekoliv, pro jeho komunikaci s vozidlem je nutné, aby se nacházelo v okruhu 10 m od vozidla. Při pokojové teplotě se systém zahřeje za pět sekund a pro zkrácení doby čekání se ohřev aktivuje ihned po odemknutí automobilu. Pro zajištění funkčnosti i v extrémně chladném nebo horkém počasí je možné použít napájecí kabel, který je dodáván se zařízením.

„Naším cílem bylo vytvořit řešení, které bude co nejpohodlnější a uživatelsky přívětivé. Technologie by měla od řidiče vyžadovat minimum dodatečného úsilí. Čím snáze se systém obsluhuje, tím vyšší je počet osob, které jej budou používat,“ říká David Nilsson.

Pomáhá řidiči přijímat správná rozhodnutí

Alcoguard je zapotřebí vnímat jako pomocný systém. Vždy je na řidiči, aby se na základě aktuálních informací ze systému Alcoguard sám rozhodl. Pro nouzové situace nebo pro případ ztráty přenosného zařízení existuje funkce přemostění tohoto systému, kterou je možné aktivovat. Tuto funkci je možné aktivovat dvěma způsoby:

 • 1. přemostění je možné neomezeně, nebo
 • 2. přemostění je možné pouze jednou.

Změny těchto nastavení musí provést servis Volvo. Zde je rovněž možno systém znovu nastavit, pokud byla funkce přemostění aktivována. Při každé takové operaci je do systému vozidla zaznamenána příslušná informace, ke které má přístup pouze vlastník vozidla.

Vývoj pokračuje

Je to poprvé, kdy společnost Volvo Cars představuje svůj vlastní alkoholový zámek. Již dva roky společnost Volvo Cars nabízí dodatečnou montáž alkoholových zámků od externích výrobců. Vývoj nového systému Alcoguard byl umožněn zlevněním, zpřesněním a zmenšením rozměrů příslušných technologií. Vývoj systému navíc probíhal v těsné spolupráci s příslušnými veřejnými orgány, pojišťovnami a dalšími relevantními subjekty, aby bylo vytvořeno skutečně dobré řešení. Projekt byl částečně financován programem „Skyltfonden“ * (fond programu pro personalizované registrační značky) Švédské silniční správy.

„V budoucnu se snad podaří dopravním nehodám pod vlivem alkoholu zabránit. To však vyžaduje nejen dobré technologie, ale také celkovou změnu přístupu k řízení pod vlivem alkoholu. Za účelem podpory používání alkoholových zámků považujeme za vhodné různé iniciativy, jako je například nižší pořizovací cena systému nebo sleva na pojistném pro vozidla vybavená tímto systémem, který může pomoci zabránit řidičům, aby usedali za volant pod vlivem alkoholu,“ uzavírá Ingrid Skogsmo.

* Skyltfonden finančně podporuje vývoj v oblasti bezpečnosti silničního provozu. Prostředky fondu Skyltfonden pocházejí z poplatků, které majitelé vozidla hradí za personalizované registrační značky.

Autorizovaný dealer a opravce VOLVO

Člen koncernu TUkas

 

Kontakt:
AUTO-STAIGER CZ A.S.
Praha 10, Černokostelecká 621/122
+420 271 009 111
servis.volvo@auto-staiger.cz

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Nové Volvo XC40: Výjimečná premiéra již dnes v úterý 24.října v Praze a ve čtvrtek a pátek 26. a 27.října v Brně

Nové Volvo XC40: Výjimečná premiéra...

Pracovníci Volva se těší na vaši návštěvu v Praze a Brně!!!      Volvo XC40 je malé SUV plné velkých inovací Zaujme expresivním designem, důmyslně řešeným úložným prostorem a...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Rroadshow s novým modelem Volvo XC60 proběhne na dvoudenních akcích ve dnech od 25. srpna do 3.září v 5 městech: Zlín, Ostrava, Brno, Praha Velká Chuchle a Hradec Králové

Rroadshow s novým modelem Volvo XC60...

Připravte se na skandinávskou dokonalost! Volvo Car Czech Republic připravilo pro své klienty a fandy značky – atraktivní závěr prázdnin: koncem srpna vyrazí nové Volvo XC60 napříč...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Volvo S60 Polestar vítězí ve světovém šampionátu WTCC, úspěchy však slaví i V60 Polestar v českých závodech!

Volvo S60 Polestar vítězí ve světovém...

Mistrovství světa cestovních automobilů WTCC patří k nejprestižnějším motoristickým podnikům a závodní speciály S60 Polestar tam nelze přehlédnout. (na fotografii Andrej Procházka a Volvo...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - VIDEO – Volvo XC60 – Ženeva 2017

VIDEO – Volvo XC60 – Ženeva 2017

Moderátor Viktor Tamayo se svým štábem představuje novinky pořízené u automobilky VOLVO přímo z autosalonu v Ženevě.

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Společnost Volvo Cars, prémiová automobilka, včera na Ženevském autosalonu odhalila dlouho očekávané nové luxusní SUV Volvo XC60

Společnost Volvo Cars, prémiová...

Nově představený model nahradí původní vysoce úspěšné Volvo XC60, které se po devíti letech svého uvedení na trh stalo v Evropě nejlépe prodávaným středně velkým prémiovým SUV,...