Sochu Louise Chevroleta byla odhalena 5. října ve Švýcarsku

Velká kovová socha, pocta průkopníkovi automobilismu a spoluzakladateli značky Chevrolet, byla představena a odhalena ve švýcarském městě La Chaux-de-Fonds.

Sochu Louise Chevroleta byla odhalena 5. října ve Švýcarsku

Toto abstraktní dílo

– vybrala komise u příležitosti oslav 100. výročí založení značky v listopadu 2011. 5.října ho formálně předal rodnému městu Louise Chevroleta dr. Thomas Sedran, prezident a výkonný ředitel Chevrolet Europe.

Sochu tvoří invertovaná busta Louise Chevroleta. Je dílem Christiana Gonzenbacha, umělce působícího v Ženevě. Vytvořil ji z vyleštěné nerezavějící oceli a je s výškou přes pět metrů a hmotností osm tun největší svého druhu ve Švýcarsku.

„Chevrolet je všude na světě známý jako jedna z nejikoničtějších amerických značek. Muž, který ji před více než 100 lety založil, prožil první roky svého života tady, v La Chaux-de-Fonds. Jsme hrdi, že můžeme prokázat úctu našim švýcarským kořenům a našemu propojení s rodným městem Louise Chevroleta tím, že předáváme toto jedinečné umělecké dílo městu La Chaux-de-Fonds,“ řekl Sedran.

Odhalení a předání sochy se zúčastnili představitelé města a společnosti Chevrolet, jakož i obyvatelé okolí parku Parc de l‘ Ouest, kde před několika dny sochu vztyčili.

„Jsme tímto mimořádným uměleckým dílem nadšeni,“ řekl Théo Huguenin-Elie, člen městské rady a vedoucí oddělení urbanistického plánování La Chaux-de-Fond . „Socha Louise Chevroleta je významnou pozoruhodností, emocionálně přispívající ke kulturnímu dědictví regionu. Poskytne nám vynikající možnost komunikace o významném synovi našeho města a také o kreativních silách, které La Chaux-de-Fond uvedlo do pohybu a které mají celosvětový význam,“ řekl Huguenin-Elie.

Umělecká soutěž byla vypsána v roce 100. výročí značky Chevrolet

Sochu navrhl Christian Gonzenbach, který se stal vítězem umělecké soutěže, zahájené 3. listopadu 2011, v roce 100. výročí založení americké značky. Mezinárodní porota, složená z představitelů značky Chevrolet, města La Chaux – de – Fonds a umělců, vyhodnotila Gonzenbachov projekt jako nejlepší z dalších z vvelmi kreativních návrhů.

„Jsem vděčný za důvěru, kterou Chevrolet a město La Chaux-de-Fonds projevili mému projektu,” řekl Gonzenbach. „Jsem nadšený, že jsem měl možnost pracovat v takovém měřítku a průkopnický duch Louise Chevroleta mě skutečně motivoval. Louis Chevrolet navrhoval inovativní vozy i motory a zvítězil v mnoha závodech. Nemožné měnil na možné. A totéž jsem dokázal díky tomuto projektu,“ dodal umělec ze Ženevy.

Umělecká vynalézavost

Socha Louise Chevroleta s povrchem ze zářivého kovu, byla v průběhu dvanácti měsíců odlita a svařena ve specializované slévárně Taipei, hlavním městě Taiwanu. „Socha Louise Chevroleta je nejvýznamnější veřejně přístupné umělecké dílo, které jsem dosud vytvořil. Když jsem si uvědomil rozsah a složitost projektu, bylo mi jasné, že musím myslet jinak, než je obvyklé a vytvořit tým velmi schopných lidí: 3D expertů, konstruktérů, slévačů, svářečů, leštičů apod. A podařilo se,“ řekl Christian Gonzenbach .

„Přestože je socha těžká, vypadá velmi lehce. Ve skutečnosti kov nevnímáte; zrcadlově lesklý povrch sochy odráží obraz okolí. Barvy se neustále mění s každým mrakem, který se objeví na obloze. Je to opravdu fascinující.“

Povrch 8tunové sochy tvoří 71 plátů vysoce ušlechtilé, nerezavějící oceli. V jejím nitru zabezpečují strukturální stabilitu kovové nosníky a výztuhy. Dolní část nosníků slouží současně k fixaci a je ukotvena v základech sochy.

Socha Louise Chevroleta

– spočívá na 28 cm vysokém piedestalu vytvořeném z černého betonu. Její fixační prvky procházejí podstavcem do základů a bezpečně tak sochu spojují s podložím. Dílo je umístěno v parku Parc de l‘ Ouest města La Chaux-de-Fond. Akci řídila Friederike Schmid, zkušená manažerka uměleckých projektů určených pro konkrétní místa.

La Chaux-de-Fonds

– je důležitým centrem švýcarského hodinářství a je zahrnuto do světového kulturního dědictví UNESCO. Narodil se zde také například světoznámý architekt Le Corbusier a spisovatel z 19. století Blaise Cendrars.

Socha Louise Chevroleta – časová posloupnost realizace

 • Říjen 2011 Parc de l’Ouest vybrán jako místo, kde bude socha stát
 • 3. listopad 2011 Vyhlášení soutěže na tiskové konferenci k 100. výročí značky Chevrolet v La Chaux-de-Fonds
 • Březen 2012 Vyhlášení vítěze soutěže
 • Červen 2012 V taiwanské slévárně začíná výroba
 • Duben 2013 Start přípravných prací v Parc de l’Ouest
 • 6. srpna 2013 Socha opustila Taiwan
 • Září 2013 Příjezd sochy Louise Chevroleta do Rotterdamu
 • 3. října 2013 Odhalení a předání v La Chaux-de-Fonds

Společnost Chevrolet

– založená v roce 1911 v Detroitu, je čtvrtou největší automobilovou značkou na světě s ročním prodejem téměř 5 milionů osobních a užitkových vozů ve více než 140 zemích. Chevrolet poskytuje zákazníkům hospodárné automobily s energickým výkonem, expresivním designem, vysokou kvalitou a inteligentní konektivitou Chevrolet MyLink. Nabídka v Evropě obsahuje městské modely Spark a Aveo, malé SUV Trax, kompaktní Cruze, rodinný van Orlando, kompaktní SUV Captiva, sedan střední třídy Malibu, legendární sportovní automobily Camaro, Corvette a elektrický automobil s prodlouženým dojezdem Volt. Pro více informací navštivte chevroleteurope.com.

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Manfred Schöner
Jáchymovská 53, 360 04 - Karlovy Vary - Bohatice
355 329 821
autoschoner.ch@volny.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Autodružstvo Frýdek Místek
Beskydská 704, 738 02 - Frýdek Místek
730 588 237
seat@autodruzstvo-fm.cz

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Stanislav Gálik se stal výkonným ředitelem inovací společnosti AAA AUTO

Stanislav Gálik se stal výkonným...

Praha, 2. února 2018 – Společnost AAA AUTO včera oficiálně uvedla novou značku AuresLab, pod kterou sjednotila veškeré inovace, na kterých pracuje. Inovační centrum povede Stanislav Gálik,...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Generátor dálkových autoovladačů KD-900 se čtečkou frekvencí

Generátor dálkových autoovladačů...

Zabýváte se výrobou autoklíčů a pracujete s dálkovými ovladači? Pak jistě víte, že vybavení kvalitními a moderními přístroji může značně ulehčit práci každému klíčaři. Takovým...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Autosalon Ženeva 2015 – to nejzajímavější a nejhezčí včetně krásných dívek

Autosalon Ženeva 2015 – to...

Viktor Tamayo pro vás vybral skutečné novinky, které stojí za povšimnutí. Podívejte se v následujícím videu na zajímavé momenty ze světové akce vonící benzínem ve Švýcarsku. Nechybět...