S novým systémem jsou vozy Volvo v městském provozu bezpečnější

Unikátní systém Volvo dokáže řidiči pomoci vyhnout se určitému druhu nehod, k nimž dochází v malé rychlosti a jež jsou v městském provozu a v pomalu jedoucích kolonách tak časté.

Pokud se řidič blíží k vozidlu před sebou a včas na tuto situaci nereaguje, automobil dokáže sám zabrzdit. Systém se nazývá City Safety a záměrem společnosti Volvo je předejít pomocí tohoto systému polovině nehod, při kterých automobil narazí do vozidla vpředu.

Společnost Volvo Cars plánuje uvedení systému City Safety na trh v nadcházejících dvou letech.

„Systém přináší prospěch všem. Posádka vozidla vpředu je chráněna před nebezpečím poranění krční páteře, případně je toto nebezpečí výrazně sníženo. Systém může navíc pomoci snížit (a v některých případech zcela odstranit) náklady na opravy obou vozidel,“ říká Ingrid Skogsmo, ředitelka Bezpečnostního centra společnosti Volvo.

Začne-li vozidlo vpředu náhle brzdit a systém City Safety rozpozná hrozící nebezpečí srážky, zvýší tlak v brzdovém systému a umožní tak řidiči buď včas zastavit, nebo se potenciální kolizi vyhnout změnou směru jízdy. Pokud však systém zjistí, že srážka je nevyhnutelná, dojde k aktivaci hydraulického čerpadla a vůz začne automaticky brzdit.

Statistiky ukazují, že k 75 procentům všech hlášených nehod dochází při rychlostech do 30 km/h. Následky slabých nárazů jsou často tak malé, že ne všechny tyto nehody jsou pojišťovnám hlášeny. I ta nejmenší kolize však stojí čas a peníze potřebné na opravu. Systém City Safety je aktivní při rychlostech do 30 km/h. Pokud je relativní rozdíl rychlostí obou vozidel menší než 15 km/h, může systém pomoci řidiči nehodě zcela předejít. Při rychlostech od 15 do 30 km/h je hlavní pozornost zaměřena na maximální možné snížení rychlosti před nárazem.

Optický radar sleduje provoz před vozidlem

Systém bedlivě sleduje provoz před vozidlem pomocí optického radarového systému integrovaného do horní části čelního skla ve výšce vnitřního zpětného zrcátka. Dokáže monitorovat vozidla nacházející se ve vzdálenosti do 6 metrů před automobilem. Systém City Safety funguje při rychlostech do 30 km/h a je naprogramován tak, aby dokázal reagovat na stojící vozidla a na vozidla pohybující se ve stejném směru.

Na základě vzdálenosti od objektu vpředu a rychlosti samotného vozidla systém padesátkrát za sekundu vypočítává rychlost brzdění potřebnou k zabránění nehodě. Pokud vypočítaná brzdná síla překročí určenou úroveň a řidič přesto nereaguje, je riziko nehody vyhodnoceno jako bezprostřední. V takovém případě systém City Safety pomůže eliminovat, nebo alespoň snížit důsledky nehody automatickou aktivací brzd vozidla nebo automatickým brzděním a uzavřením škrticí klapky.

Určitá omezení

Systém City Safety má stejná omezení jako všechny konvenční radarové systémy, tj. schopnost senzoru může být snížena mlhou, mrholením, sněžením nebo hustým deštěm.

Proto je důležité, aby na čelním skle nezůstávaly nečistoty, sníh ani led. Pokud dojde ke zhoršení funkce senzoru, je řidič prostřednictvím informačního systému vozidla vyzván, aby čelní sklo očistil. Systém funguje stejně dobře ve dne i v noci.

„Je třeba zdůraznit, že systém nezprošťuje řidiče povinnosti dodržovat bezpečnou vzdálenost nezbytnou pro prevenci nehod. Automatické brzdění je aktivováno pouze tehdy, pokud systém vyhodnotí nehodu jako nevyhnutelnou. V takovém případě systém zasáhne s cílem omezit důsledky hrozící nehody, nebo jí v některých případech zcela zabránit,“ dodává Skogsmo.

Zaměření na preventivní systémy

Společnost Volvo Cars již v minulosti představila aktivní bezpečnostní systémy, které řidiči pomáhají předcházet škodám a zraněním při nehodách, případně alespoň snižovat jejich důsledky. Systém upozornění na nebezpečí kolize s podporou brzdění varuje řidiče zvukovými a vizuálními signály tehdy, pokud se vzdálenost od automobilu vpředu začne zkracovat tak rychle, že hrozí nebezpečí srážky.

Ve stejném okamžiku je připraven brzdový systém, aby brzdění v nouzové situaci bylo pokud možná co nejúčinnější.

Tento systém byl poprvé představen u Volva S80 na počátku roku 2006.

Autorizovaný dealer a opravce VOLVO

Člen koncernu TUkas

 

Kontakt:
AUTO-STAIGER CZ A.S.
Praha 10, Černokostelecká 621/122
+420 271 009 111
servis.volvo@auto-staiger.cz

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nové Volvo XC40: Výjimečná premiéra již dnes v úterý 24.října v Praze a ve čtvrtek a pátek 26. a 27.října v Brně

Nové Volvo XC40: Výjimečná premiéra...

Pracovníci Volva se těší na vaši návštěvu v Praze a Brně!!!      Volvo XC40 je malé SUV plné velkých inovací Zaujme expresivním designem, důmyslně řešeným úložným prostorem a...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Rroadshow s novým modelem Volvo XC60 proběhne  na dvoudenních akcích ve dnech od 25. srpna do 3.září v 5 městech: Zlín, Ostrava, Brno, Praha Velká Chuchle a Hradec Králové

Rroadshow s novým modelem Volvo XC60...

Připravte se na skandinávskou dokonalost! Volvo Car Czech Republic připravilo pro své klienty a fandy značky – atraktivní závěr prázdnin: koncem srpna vyrazí nové Volvo XC60 napříč...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Volvo S60 Polestar vítězí ve světovém šampionátu WTCC, úspěchy však slaví i V60 Polestar v českých závodech!

Volvo S60 Polestar vítězí ve světovém...

Mistrovství světa cestovních automobilů WTCC patří k nejprestižnějším motoristickým podnikům a závodní speciály S60 Polestar tam nelze přehlédnout. (na fotografii Andrej Procházka a Volvo...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - VIDEO – Volvo XC60 – Ženeva 2017

VIDEO – Volvo XC60 – Ženeva 2017

Moderátor Viktor Tamayo se svým štábem představuje novinky pořízené u automobilky VOLVO přímo z autosalonu v Ženevě.

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Společnost Volvo Cars, prémiová automobilka, včera na Ženevském autosalonu odhalila dlouho očekávané nové luxusní SUV Volvo XC60

Společnost Volvo Cars, prémiová...

Nově představený model nahradí původní vysoce úspěšné Volvo XC60, které se po devíti letech svého uvedení na trh stalo v Evropě nejlépe prodávaným středně velkým prémiovým SUV,...