Prototyp automobilky Opel poháněný palivovými články – Hydrogen 1

HydroGen 1, palivovými články poháněný prototyp vychází z velkoprostorového modelu Opel Zafira.

Za vývojem prototypu HydroGen 1 i jeho nástupce HydroGen 3 stojí Globální centrum alternativních pohonů GAPC, společná výzkumná a vývojová platforma automobilky Opel a společnosti GM. Na fotografiích z letošního autosalonu v Ženevě HydroGen 3.

Prototyp automobilky Opel poháněný palivovými články – Hydrogen 1
Prototyp automobilky Opel poháněný palivovými články – Hydrogen 1
Prototyp automobilky Opel poháněný palivovými články – Hydrogen 1


HydroGen 1, který společně vyvinuly automobilka Opel a společnost General Motors, se přesunul do Kalifornie. Tam se začlení do zajímavého vládou podporovaného projektu, v jehož rámci se během tohoto roku v Kalifornii představí celá řada technicky vysoce vyspělých automobilů koncernu GM.


Palivovými články poháněný prototyp HydroGen 1, držitel celé řady rekordů, bude významným členem této flotily předváděcích vozidel. Projekt prezentace ekologických vozidel poháněných palivovými články organizuje společnost California Fuel Cell Partnership, kterou v roce 1999 založil guvernér státu Kalifornie Grey Davis spolu s několika výrobci automobilů a energetickými společnostmi.


Prototyp HydroGen 1 má za sebou náročné testy po celém světě, během nichž najel více než 32 000 km. Součástí těchto zkoušek bylo i loňské ověřování jeho provozní spolehlivosti a jízdních výkonů ve výhni arizonské pouště.

Milníky prototypu HydroGen 1

  • HydroGen 1 ustavil vloni v létě během testů v arizonské poušti celkem patnáct mezinárodních rychlostních a vytrvalostních rekordů. Vůbec poprvé např. ujel palivovými články poháněný automobil během jediného dne více než 1000 km a jako první vůz své kategorie také demonstroval své schopnosti při teplotě přes 40 stupňů Celsia.
  • U nejširší veřejnosti se HydroGen 1 výborně uvedl v roce 2000, když na letních olympijských hrách v australském Sydney fungoval jako zaváděcí vůz při mužském i ženském maratónu.
  • Prototyp HydroGen 1 jako jediný osobní automobil poháněný palivovými články dokázal ujet celou 350 km dlouhou trasu z Los Angeles do Las Vegas během loňského mezinárodního setkání ekologických vozidel Michelin Challenge Bibendum, které je zároveň jakousi „výkladní skříní“ firem, zabývajících se vývojem alternativních pohonů.
  • Na loňském setkání Michelin Challenge Bibendum získal prototyp HydroGen 1 také zvláštní cenu za výborné začlenění technologie pohonu palivovými články do automobilu, který je konstrukčně prakticky naprosto identický se sériově vyráběným modelem.
  • Až dosud si schopnosti a jízdní vlastnosti prototypu HydroGen 1 vyzkoušelo více než šest stovek novinářů, vědců a politiků z celého světa.

Opel a General Motors už investovaly stovky milionů dolarů do výzkumu, vývoje a komercionalizace palivových článků. Obě společnosti udělaly v nedávném období mimořádný pokrok na cestě praktického využití palivových článků jak pro pohon automobilů, tak i pro jejich použití jako stacionárních zdrojů energie. Specialisté společnosti GM sestavili jako první na světě prakticky využitelné zařízení na získávání vodíku z benzinu a také jejich palivové články patří k těm světově nejúčinnějším.


Začátkem tohoto roku společnost GM na mezinárodním autosalonu v Ženevě představila revoluční koncept AUTOnomy. Jde o první automobil konstruovaný už od počátku jako vůz poháněný palivovými články. Prototyp AUTOnomy také jako první kombinuje pohon s palivovými články s kompletním elektronickým ovládáním („drive-by-wire“) všech zásadních funkcí, jako jsou např. řízení, brzdy atd.

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

Autorizovaný dealer a opravce OPEL

Člen koncernu TUkas

Kontakt:
AUTO-STAIGER CZ A.S.
Praha 10, Černokostelecká 621/122
+420 271 009 111
servis.opel@auto-staiger.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Vyvrcholením letošní soutěžní sezony bude určitě blížící se Barum Czech Rally Zlín 2017, která se jede od pátku 25. do neděle 27. srpna 2017

Vyvrcholením letošní soutěžní sezony...

Opel CS se se svým projektem LENZ Opel ADAM Cup velmi úspěšně etabloval v domácím rallyovém šampionátu. V letošní třetí sezoně už tento pohár v ČR – jezdí osm posádek...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Premiéra: Nový Opel Vivaro Tourer a Opel Vivaro Combi+ se představí na autosalonu IAA ve Frankfurtu nad Mohanem (návštěvní dny pro veřejnost 14. – 24. září)

Premiéra: Nový Opel Vivaro Tourer a Opel...

Nové velké vany Opel Vivaro Tourer a Combi+ vynikají funkčností, komfortem a všestranností. Opel Vivaro je skutečný multitalent: Je to flexibilní a dostupný společník pro nejrůznější...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Automobilka Opel a fotbalový klub Borussia Dortmund BVB pokračují v úspěšném partnerství – dosavadní smlouva o spolupráci byla 3.srpna 2017 prodloužena o dalších 5 let

Automobilka Opel a fotbalový klub...

Logo automobilky Opel tak bude  na rukávech dresů hráčů Borussia Dortmund i v sezoně 2017/18. Opel je členem skupiny strategických partnerů vítěze německého poháru – na rozdíl od...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Opel Grandland X bude mít světovou premiéru na 67. mezinárodním autosalonu IAA ve Frankfurtu nad Mohanem (dny pro veřejnost: 14. – 24. září)

Nový Opel Grandland X bude mít světovou...

Nový model se krátce nato objeví i v showroomech prodejců automobilů Opel. Grandland X si přiváží celou řadu nejmodernějších asistenčních systémů, mezi které patří například: Systém...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Sportovní verze pro labužníky volantu: nový Opel Insignia GSi – Světová premiéra 14.-24. září 2017 na mezinárodním autosalonu IAA ve Frankfurtu nad Mohanem

Sportovní verze pro labužníky volantu:...

Nový Opel Insignia GSi bude možné objednávat od druhé poloviny října 2017. Nový Opel Insignia GSi je lákavou sportovní limuzínou pro zákazníky – kteří hledají něco mimořádného....