Prototyp automobilky Opel poháněný palivovými články – Hydrogen 1

HydroGen 1, palivovými články poháněný prototyp vychází z velkoprostorového modelu Opel Zafira.

Za vývojem prototypu HydroGen 1 i jeho nástupce HydroGen 3 stojí Globální centrum alternativních pohonů GAPC, společná výzkumná a vývojová platforma automobilky Opel a společnosti GM. Na fotografiích z letošního autosalonu v Ženevě HydroGen 3.

Prototyp automobilky Opel poháněný palivovými články – Hydrogen 1
Prototyp automobilky Opel poháněný palivovými články – Hydrogen 1
Prototyp automobilky Opel poháněný palivovými články – Hydrogen 1


HydroGen 1, který společně vyvinuly automobilka Opel a společnost General Motors, se přesunul do Kalifornie. Tam se začlení do zajímavého vládou podporovaného projektu, v jehož rámci se během tohoto roku v Kalifornii představí celá řada technicky vysoce vyspělých automobilů koncernu GM.


Palivovými články poháněný prototyp HydroGen 1, držitel celé řady rekordů, bude významným členem této flotily předváděcích vozidel. Projekt prezentace ekologických vozidel poháněných palivovými články organizuje společnost California Fuel Cell Partnership, kterou v roce 1999 založil guvernér státu Kalifornie Grey Davis spolu s několika výrobci automobilů a energetickými společnostmi.


Prototyp HydroGen 1 má za sebou náročné testy po celém světě, během nichž najel více než 32 000 km. Součástí těchto zkoušek bylo i loňské ověřování jeho provozní spolehlivosti a jízdních výkonů ve výhni arizonské pouště.

Milníky prototypu HydroGen 1

  • HydroGen 1 ustavil vloni v létě během testů v arizonské poušti celkem patnáct mezinárodních rychlostních a vytrvalostních rekordů. Vůbec poprvé např. ujel palivovými články poháněný automobil během jediného dne více než 1000 km a jako první vůz své kategorie také demonstroval své schopnosti při teplotě přes 40 stupňů Celsia.
  • U nejširší veřejnosti se HydroGen 1 výborně uvedl v roce 2000, když na letních olympijských hrách v australském Sydney fungoval jako zaváděcí vůz při mužském i ženském maratónu.
  • Prototyp HydroGen 1 jako jediný osobní automobil poháněný palivovými články dokázal ujet celou 350 km dlouhou trasu z Los Angeles do Las Vegas během loňského mezinárodního setkání ekologických vozidel Michelin Challenge Bibendum, které je zároveň jakousi „výkladní skříní“ firem, zabývajících se vývojem alternativních pohonů.
  • Na loňském setkání Michelin Challenge Bibendum získal prototyp HydroGen 1 také zvláštní cenu za výborné začlenění technologie pohonu palivovými články do automobilu, který je konstrukčně prakticky naprosto identický se sériově vyráběným modelem.
  • Až dosud si schopnosti a jízdní vlastnosti prototypu HydroGen 1 vyzkoušelo více než šest stovek novinářů, vědců a politiků z celého světa.

Opel a General Motors už investovaly stovky milionů dolarů do výzkumu, vývoje a komercionalizace palivových článků. Obě společnosti udělaly v nedávném období mimořádný pokrok na cestě praktického využití palivových článků jak pro pohon automobilů, tak i pro jejich použití jako stacionárních zdrojů energie. Specialisté společnosti GM sestavili jako první na světě prakticky využitelné zařízení na získávání vodíku z benzinu a také jejich palivové články patří k těm světově nejúčinnějším.


Začátkem tohoto roku společnost GM na mezinárodním autosalonu v Ženevě představila revoluční koncept AUTOnomy. Jde o první automobil konstruovaný už od počátku jako vůz poháněný palivovými články. Prototyp AUTOnomy také jako první kombinuje pohon s palivovými články s kompletním elektronickým ovládáním („drive-by-wire“) všech zásadních funkcí, jako jsou např. řízení, brzdy atd.

Autorizovaný dealer a opravce OPEL

Člen koncernu TUkas

Kontakt:
AUTO-STAIGER CZ A.S.
Praha 10, Černokostelecká 621/122
+420 271 009 111
servis.opel@auto-staiger.cz

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Skupina PSA přichází s novou generací víceúčelových vozů  pro své značky Peugeot, Citroën a Opel/Vauxhall

Skupina PSA přichází s novou generací...

Pokračování produktové ofenzívy skupiny PSA v rámci Core Model Strategy plánu Push to Pass; Jeden program vyvinutý pro tři různé vozy odpovídající různým postavením jednotlivých značek...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Stanislav Gálik se stal výkonným ředitelem inovací společnosti AAA AUTO

Stanislav Gálik se stal výkonným...

Praha, 2. února 2018 – Společnost AAA AUTO včera oficiálně uvedla novou značku AuresLab, pod kterou sjednotila veškeré inovace, na kterých pracuje. Inovační centrum povede Stanislav Gálik,...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Skupina Auto Palace dosáhla v ČR v roce 2017 rekordního obratu a opět překročila hranici 10 tisíc prodaných nových vozů

Skupina Auto Palace dosáhla v ČR v roce...

 Celkem v roce 2017 prodala skupina 10 392 nových vozů a 2 917 ojetých vozů! Obrat dealerské skupiny dosáhl výše 5,95 mld. Kč. Celkově bylo za všechny značky skupiny prodáno 10 392 nových...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Opel/Vauxhall vyráží s plánem PACE! směrem k ziskové, elektrické a globální budoucnosti

Opel/Vauxhall vyráží s plánem PACE!...

Michael Lohscheller, generální ředitel společnosti Opel Automobile, včera oznámil strategický plán PACE!, jehož cílem je obnovit finanční základy podniku a zajistit udržitelnou...

VIDEO – Opel GSI, Opel rodina X,...

Moderátor Viktor Tamayo se svým štábem představuje novinky pořízené u automobilky Opel přímo z autosalonu ve Frankfurtu.