Prototyp automobilky Opel poháněný palivovými články – Hydrogen 1

HydroGen 1, palivovými články poháněný prototyp vychází z velkoprostorového modelu Opel Zafira.

Za vývojem prototypu HydroGen 1 i jeho nástupce HydroGen 3 stojí Globální centrum alternativních pohonů GAPC, společná výzkumná a vývojová platforma automobilky Opel a společnosti GM. Na fotografiích z letošního autosalonu v Ženevě HydroGen 3.

Prototyp automobilky Opel poháněný palivovými články – Hydrogen 1
Prototyp automobilky Opel poháněný palivovými články – Hydrogen 1
Prototyp automobilky Opel poháněný palivovými články – Hydrogen 1


HydroGen 1, který společně vyvinuly automobilka Opel a společnost General Motors, se přesunul do Kalifornie. Tam se začlení do zajímavého vládou podporovaného projektu, v jehož rámci se během tohoto roku v Kalifornii představí celá řada technicky vysoce vyspělých automobilů koncernu GM.


Palivovými články poháněný prototyp HydroGen 1, držitel celé řady rekordů, bude významným členem této flotily předváděcích vozidel. Projekt prezentace ekologických vozidel poháněných palivovými články organizuje společnost California Fuel Cell Partnership, kterou v roce 1999 založil guvernér státu Kalifornie Grey Davis spolu s několika výrobci automobilů a energetickými společnostmi.


Prototyp HydroGen 1 má za sebou náročné testy po celém světě, během nichž najel více než 32 000 km. Součástí těchto zkoušek bylo i loňské ověřování jeho provozní spolehlivosti a jízdních výkonů ve výhni arizonské pouště.

Milníky prototypu HydroGen 1

  • HydroGen 1 ustavil vloni v létě během testů v arizonské poušti celkem patnáct mezinárodních rychlostních a vytrvalostních rekordů. Vůbec poprvé např. ujel palivovými články poháněný automobil během jediného dne více než 1000 km a jako první vůz své kategorie také demonstroval své schopnosti při teplotě přes 40 stupňů Celsia.
  • U nejširší veřejnosti se HydroGen 1 výborně uvedl v roce 2000, když na letních olympijských hrách v australském Sydney fungoval jako zaváděcí vůz při mužském i ženském maratónu.
  • Prototyp HydroGen 1 jako jediný osobní automobil poháněný palivovými články dokázal ujet celou 350 km dlouhou trasu z Los Angeles do Las Vegas během loňského mezinárodního setkání ekologických vozidel Michelin Challenge Bibendum, které je zároveň jakousi „výkladní skříní“ firem, zabývajících se vývojem alternativních pohonů.
  • Na loňském setkání Michelin Challenge Bibendum získal prototyp HydroGen 1 také zvláštní cenu za výborné začlenění technologie pohonu palivovými články do automobilu, který je konstrukčně prakticky naprosto identický se sériově vyráběným modelem.
  • Až dosud si schopnosti a jízdní vlastnosti prototypu HydroGen 1 vyzkoušelo více než šest stovek novinářů, vědců a politiků z celého světa.

Opel a General Motors už investovaly stovky milionů dolarů do výzkumu, vývoje a komercionalizace palivových článků. Obě společnosti udělaly v nedávném období mimořádný pokrok na cestě praktického využití palivových článků jak pro pohon automobilů, tak i pro jejich použití jako stacionárních zdrojů energie. Specialisté společnosti GM sestavili jako první na světě prakticky využitelné zařízení na získávání vodíku z benzinu a také jejich palivové články patří k těm světově nejúčinnějším.


Začátkem tohoto roku společnost GM na mezinárodním autosalonu v Ženevě představila revoluční koncept AUTOnomy. Jde o první automobil konstruovaný už od počátku jako vůz poháněný palivovými články. Prototyp AUTOnomy také jako první kombinuje pohon s palivovými články s kompletním elektronickým ovládáním („drive-by-wire“) všech zásadních funkcí, jako jsou např. řízení, brzdy atd.

Autorizovaný dealer a opravce OPEL

Člen koncernu TUkas

Kontakt:
AUTO-STAIGER CZ A.S.
Praha 10, Černokostelecká 621/122
+420 271 009 111
servis.opel@auto-staiger.cz

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Opel/Vauxhall vyráží s plánem PACE! směrem k ziskové, elektrické a globální budoucnosti

Opel/Vauxhall vyráží s plánem PACE!...

Michael Lohscheller, generální ředitel společnosti Opel Automobile, včera oznámil strategický plán PACE!, jehož cílem je obnovit finanční základy podniku a zajistit udržitelnou...

VIDEO – Opel GSI, Opel rodina X,...

Moderátor Viktor Tamayo se svým štábem představuje novinky pořízené u automobilky Opel přímo z autosalonu ve Frankfurtu.

Opel na 67. frankfurtském autosalonu:...

Nejmodernější řešení: Digitální showroom 4Ka aplikace rozšířené reality umožňuje  zákazníkům nakonfigurovat si svůj Opel Insignia podle vlastního vkusu: Od představení modelové...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Opel představí BiTurbo: Nový špičkový diesel pro vlajkovou loď Opel Insigni na autosalonu ve Frankufurtu nad Mohanem (12. až  20.září 2017)

Opel představí BiTurbo: Nový...

Sekvenční přeplňování dvěma turbodmychadly, výkon 154 kW / 210 k s mohutným točivým momentem se spotřebou pouze 6,9 l na 100 km. Opel rozjel výrobu svého nového špičkového turbodieselu...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Opel na 67. mezinárodním autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem představí pět světových premiér (návštěvní dny pro veřejnost 14. – 24. září 2017)

Opel na 67. mezinárodním autosalonu ve...

S novým krédem značky „Budoucnost patří všem“ se Opel nedávno začlenil do koncernu PSA, čímž vznikl skutečný evropský šampión. Grandland X: Dynamické SUV s velkým vnitřním prostorem...