Před dovolenými vzrostly prodeje víceúčelových vozů MPV o 25 % a kombi o 14 %

Ve druhém kvartálu 2013 vzrostly ve srovnání s prvním čtvrtletím prodeje vozů MPV o 25 % a kombi o 14 %, jak vyplynulo ze statistik skupiny AAA AUTO.

Nejčastěji je u víceúčelových vozidel a u kombi shodně volen střední stupeň výbavy. Mezi nejvyhledávanějšími značkami dominují Ford, Citroen, Renault, Škoda a Opel. Prostorná auta jsou nejžádanější zejména před letní sezónou, zabezpečí pohodlnou dopravu na rodinnou dovolenou.

Na dovolenou

– si stále více Čechů kupuje víceúčelové vozy anebo kombíky, a to i přes fakt, že ne vždy se jedná o početné rodiny. Podle statistik společnosti AAA AUTO se opakuje každoroční trend postupného sezónního nárůstu poptávky právě po těchto vozech. „První zvýšený zájem bývá v březnu a s výjimkou malého srpnového propadu trvá až do listopadu. Na rozdíl od předchozích let ale přišla letos hlavní vlna prodejů už o měsíc dříve,“ komentuje značný nárůst prodejů generální ředitelka AAA AUTO Karolína Topolová.

Nejvíce žádanými modely MPV (multi-purpose vehicle)

– jsou Renaulty Scénic, Mégane Scénic a Grand Scénic s nejrozšířenějším motorem 1.9 dCi. Citroen zastupují Xsara Picasso s motory 1.8 16V a 2.0 HDI, dále C4 Picasso a C4 Grand Picasso s motorem 1.6 HDI. Značku Ford reprezentuje model C-Max se stejným motorem, tentokrát označeným jako 1.6 TDCi. Zájem se rovněž začal zvyšovat i o tuzemský model Škody Roomster a jeho benzínové motory 1.2 a 1.4. Dalšími zástupci jsou Opel Zafira a Volkswageny Touran a Sharan.

U kombíků

– jasně dominuje Škoda Octavia, nejčastěji s motory 1.9 TDI a 2.0 TDI. S ohledem na to, jak krátce je na trhu, se velmi rozšířil také 1.6 TDI. U Fábií jsou to pak nejčastěji benzínové motory 1.2 a 1.4. Ford Mondeo je nejvíce prodáván s motorem 2.0 TDCi, model Focus s 1.6 TDCi a Volkswagen Passat s motory 2.0 TDI a 1.9 TDI.

Jak u vozů MPV, tak u kombíků upřednostňují Češi střední stupeň výbavy. Digitální klimatizaci má v podstatě každý druhý vůz. U kombíků je to 48 %, u MPV dokonce 55 %. Automatickou převodovku má pouze 7 % vozů kombi a 9 % MPV. Tempomatem se chlubí 43 % obou druhů rodinných vozů.

Zájemci si můžou aktuálně vybrat na českých pobočkách AAA AUTO z 1 100 vozů MPV a 1 900 kombíků. „Více než polovina našich zákazníků upřednostňuje financování vozidla na leasing, úvěr anebo jinou formu splátek. Mohou využít i koupi na protiúčet, kdy odpočítáme hodnotu starého auta z ceny kupovaného. Cenový rozdíl doplatí v hotovosti anebo ve splátkách, jejichž délku a výšku si sami vyberou,“ doplnila Karolína Topolová.

Užitečné rady při nákupu rodinného auta:

  • Francouzská MPV mají obecně výhodu především v nižších prodejních cenách. To pramení z mnohdy neopodstatněných obav kupujících z jejich vyšší poruchovosti. Dalšími lákadly jsou pohodlný podvozek, elegantní design a promyšlené uspořádání interiéru.
  • Nejdražší bývají obvykle modely z produkce koncernu VW. Sharan, Alhambra či Galaxy patří mezi hvězdy bazarového nebe, tudíž jejich ceny klesají jen velmi pomalu. Vysoká poptávka navíc hraje do karet různým podvodníkům, a tak na trhu není nouze o vozy se stočeným tachometrem či nekvalitně opravené exempláře po vážných bouračkách.
  • Vícečlenné rodiny uvažující o sedmimístném MPV by měly mít na paměti, že při využití třetí řady sedaček se u mnoha modelů objem zavazadelníku redukuje do takřka nepoužitelných rozměrů. Cesta na delší dovolenou v sedmi lidech se tak v praxi neobejde bez přídavného střešního boxu. Zároveň je na místě připomenout, že sedadla pro cestující v třetí řadě jsou většinou vhodná jen pro děti. Prostor pro nohy je zde velmi omezený a dospělý člověk či odrostlejší potomek zde nebude chtít strávit déle než půl hodiny. Proto je vhodné vzít s sebou do autobazaru celou rodinu a přepravní kapacitu vybraného vozu pořádně vyzkoušet.
  • Velké oblibě se těší modely, u nichž je možné nevyužitou třetí řadu sedadel úplně sklopit do podlahy. To nabízí například Opel Zafira či Citroen C4 Grand Picasso. Odpadnou tak starosti s uskladněním vyjímatelných a většinou dost těžkých a neskladných sedaček.
  • Při výběru konkrétní ojetiny je potřeba věnovat pozornost technickému průkazu, v němž musí počet uvedených sedadel odpovídat skutečnosti ve voze. Jinak auto neprojde STK.

Skupina AAA AUTO

– působí na trhu již 21 let. Provozuje síť 32 poboček v České republice, na Slovensku a v Rusku. V roce 2012 prodala celkem 51 364 vozů, z toho 35 062 v ČR, 14 211 na Slovensku a 2 091 na ruském trhu. Auditované výnosy skupiny ve stejném roce činily 336 milionů eur. Za první pololetí roku 2013 skupina prodala 28 000 vozů. V září 2012 společnost uvedla na trh staronovou značku Mototechna, pod kterou soustředila nabídku „zánovních“ ojetých vozů. V lednu 2013 byla Mototechna uvedena i na slovenský trh.

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Bridgestone uvádí na český trh prémiovou cestovní pneumatiku Turanza T005

Bridgestone uvádí na český trh...

Bridgestone, největší společnost na světě pro výrobu pneumatik a gumárenských produktů, zahajuje na českém trhu prodej zcela nové prémiové cestovní pneumatiky Turanza T005. Pneumatiku...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Novým ředitelem společnosti Auto Palace Butovice s.r.o. se stal Jan Boháč

Novým ředitelem společnosti Auto Palace...

S účinností od 1. března 2018 zastává nově pozici Ředitele společnosti Auto Palace Butovice s.r.o. Jan Boháč. V této funkci nahrazuje dosavadního ředitele Jiřího Petáka. Jan Boháč má...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Společnost ŠKODA AUTO dosáhla v roce 2017 nových prodejních a finančních rekordů

Společnost ŠKODA AUTO dosáhla v roce...

Dodávky zákazníkům ve výši 1 200 500 vozů představují nové maximum (+ 6,6 %) S tržbami 16,6 miliardy eur (+ 20,8 %) dosáhla ŠKODA AUTO nového rekordu Provozní výsledek vzrostl o 34,6 % na 1,6...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - ŠKODA na výstavě Techno Classica 2018: Rarity i předchůdci dnešních SUV

ŠKODA na výstavě Techno Classica 2018:...

Expozice ŠKODA AUTO na jedné z největších přehlídek veteránů na světě Předchůdci aktuálních modelů SUV: TREKKA, ŠKODA BUGGY či ŠKODA YETI  CABRIO Roadster ŠKODA 450 připomene 60 let od...

Emov spouští v Lisabonu sdílení...

Služba nabízející sdílení automobilů emov, která vznikla jako společný podnik mezi značkou Free2Move a společností Eysa, začne od dubna fungovat v portugalské metropoli; Emov nabídne...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - ŠKODA AUTO investovala zhruba 22,5 milionů eur do rozšíření ŠKODA Parts Centra a vytvořila 40 nových pracovních míst

ŠKODA AUTO investovala zhruba 22,5...

Celková plocha ŠKODA Parts Centra vzrostla o 60 000 na 180 000 metrů čtverečních Díky rozšíření zajistí společnost ŠKODA AUTO efektivnější zásobování originálními náhradními díly...