Opel: Příspěvek k problematice trvale udržitelného rozvoje

Opel Zafira 1.6 CNG poháněný zemním plynem se předvedl na Světovém summitu k problematice trvale udržitelného rozvoje v Johannesburgu.

Asi 60 000 odborníků na životní prostředí, hlav států, obchodníků a představitelů nestátních organizací se účastnilo Světového summitu k problematice trvale udržitelného rozvoje, který se konal od 26. srpna do 4. září v Johannesburgu. Cílem summitu bylo posoudit vývoj, ke kterému v oblasti ochrany životního prostřední a přírodních zdrojů došlo od ekologické konference konané pod záštitou Spojených národů v roce 1992 v Rio de Janeiru.


Automobilka Opel, která je součástí koncernu General Motors, se dlouhodobě a systematicky angažuje v oblasti ochrany životního prostředí. Na Světovém summitu v expozici Německa se proto prezentoval mj. Opel Zafira 1.6 CNG, kompaktní velkoprostorový automobil s motorem spalujícím zemní plyn.


V roce 1992 se na globální konferenci v Rio de Janeiru sešly stovky politiků, diplomatů, vědců a představitelů nestátních organizací a institucí ze 179 zemí. Ti všichni spojili své síly, aby upozornili na nejpalčivější ekologické problémy a zároveň vytvořili základní komunikační pojítka mezi ekonomickými a ekologickými subjekty. Summitu v Rio de Janeiru se v roce 1992 účastnila i Klaudia Martini, členka představenstva automobilky Opel, která tehdy působila ve funkci ministryně pro životní prostřední spolkové země Porýní-Vestfálsko. Klaudia Martini tedy stála na samém začátku procesu, který výrazně ovlivní život lidstva ve 21. století.


„Trvale udržitelný rozvoj je určitě jednou z největších výzev nového tisíciletí. Společnost Opel pochopila hned na počátku důležitost této strategie a my všichni jsme se zavázali, že svým dílem budeme pomáhat při jejím uskutečňování,“ říká Klaudia Martini.


Klaudia Martini, která do společnosti Opel přišla v roce 2001, se značnou měrou podílela na definování řady důležitých německých směrnic, vyhlášek i zákonů týkajících se ochrany životního prostředí. Jako ministryně pro životní prostřední spolkové země Porýní-Vestfálsko (od roku 1991) a později jako následnice ministra Klause Töpfera pevně začlenila principy politiky trvale udržitelného rozvoje do svého politického programu.


Klaudia Martini již na globální konferenci v Rio de Janeiru v roce 1992 hlasovala pro přijetí tzv. Agendy 21, což je ojedinělý celosvětový program akcí pro podporu trvale udržitelného rozvoje. Její doporučení se týkala především oblasti studia a ochrany přírodních zdrojů či zcela nové koncepce provázání problematiky trvale udržitelného rozvoje a ekonomiky.


Během posledních deseti let, které uplynuly od summitu v Rio de Janeiru, nevynechal Opel jedinou příležitost k potvrzení svých aktivit v oblasti ochrany životního prostředí. Principy trvale udržitelného rozvoje jsou dokonce jedním ze stěžejních bodů celé strategie budoucího vývoje společnosti Opel.


Automobilka Opel vynakládá značné prostředky na snižování škodlivin ve výfukových plynech svých spalovacích motorů, výrazně se angažuje na poli vývoje alternativních systémů pohonu, jako jsou např. palivové články, zemní plyn nebo bioplyn. Významnou aktivitou, která ve svém důsledku snižuje ekologické zatížení životního prostředí, je i důsledné využívání nejmodernějších technologií, např. počítačových simulací nebo široce pojatý program spolupráce při hledání možností využití vodíku jako paliva motorů budoucnosti. Opel má vizi světa, ve kterém automobily využívají obnovitelné zdroje energie a nejsou tedy ve vztahu k životnímu prostředí výrazně negativně působícím faktorem.


Opel a GM zvýšily intenzitu svého úsilí při hledání nových zdrojů energií v roce 1997, kdy tyto firmy založily společné Globální centrum alternativních pohonů (Global Alternative Propulsion Center – GAPC), jehož primárním cílem je výzkum a vývoj palivových článků. Centrum GAPC dnes ve třech svých lokalitách (Rochester, stát New York-USA, Warren, stát Michigan-USA a Mainz-Kastel, Německo) zaměstnává na 500 špičkových specialistů a výzkumníků.


Prvním výrazným počinem centra GAPC bylo představení světově prvního plně funkčního automobilu, poháněného palivovými články. Tento prototyp HydroGen 1, který byl postaven na platformě sériového modelu Opel Zafira, se veřejnosti představil v roce 2000.


Také následník prototypu HydroGen 1 – koncept HydroGen 3 – znamenal výrazný kvalitativní krok na cestě k zavedení ekologicky přijatelného pohonu s palivovými články do stádia sériové výroby. Ve srovnání se svým předchůdcem má prototyp HydroGen 3 vylepšený pohonný systém a optimalizované rozmístění všech komponentů pohonu a výbavy do struktury vozu.


Svoji erudici v oblasti alternativních pohonů Opel potvrdil i v roce 2002 uvedením Zafiry 1.6 CNG, jejíž motor spaluje zemní plyn, do sériové výroby. Tento automobil ojedinělé koncepce vyniká mimořádně nízkými provozními náklady a pozoruhodnou čistotou výfukových plynů. Zafira 1.6 CNG, jediný „monovalentní“ automobil světa, který dokáže jezdit i na benzin, se představil i na Světovém summitu k problematice trvale udržitelného rozvoje v Johannesburgu.


Pohonná jednotka Zafiry 1.6 CNG vychází ze známého zážehového motoru 1.6 16V ECOTEC o výkonu 74 kW/100 k. Ten byl optimalizován pro spalování zemního plynu. Kromě čtyř nádrží na plyn umístěných pod podlahou vozu, jejichž celkový objem činí 111 litrů, má Zafira 1.6 CNG ještě doplňkovou, resp. rezervní nádržku na 14 litrů benzinu. Výhoda tohoto řešení je nasnadě: Pokud dochází zásoba zemního plynu a v blízkosti není žádná plnicí stanice, řidič pouze přepne spínač a pokračuje v jízdě na benzin.

Autorizovaný dealer a opravce OPEL

Člen koncernu TUkas

Kontakt:
AUTO-STAIGER CZ A.S.
Praha 10, Černokostelecká 621/122
+420 271 009 111
servis.opel@auto-staiger.cz

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Opel/Vauxhall vyráží s plánem PACE! směrem k ziskové, elektrické a globální budoucnosti

Opel/Vauxhall vyráží s plánem PACE!...

Michael Lohscheller, generální ředitel společnosti Opel Automobile, včera oznámil strategický plán PACE!, jehož cílem je obnovit finanční základy podniku a zajistit udržitelnou...

VIDEO – Opel GSI, Opel rodina X,...

Moderátor Viktor Tamayo se svým štábem představuje novinky pořízené u automobilky Opel přímo z autosalonu ve Frankfurtu.

Opel na 67. frankfurtském autosalonu:...

Nejmodernější řešení: Digitální showroom 4Ka aplikace rozšířené reality umožňuje  zákazníkům nakonfigurovat si svůj Opel Insignia podle vlastního vkusu: Od představení modelové...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Opel představí BiTurbo: Nový špičkový diesel pro vlajkovou loď Opel Insigni na autosalonu ve Frankufurtu nad Mohanem (12. až  20.září 2017)

Opel představí BiTurbo: Nový...

Sekvenční přeplňování dvěma turbodmychadly, výkon 154 kW / 210 k s mohutným točivým momentem se spotřebou pouze 6,9 l na 100 km. Opel rozjel výrobu svého nového špičkového turbodieselu...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Opel na 67. mezinárodním autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem představí pět světových premiér (návštěvní dny pro veřejnost 14. – 24. září 2017)

Opel na 67. mezinárodním autosalonu ve...

S novým krédem značky „Budoucnost patří všem“ se Opel nedávno začlenil do koncernu PSA, čímž vznikl skutečný evropský šampión. Grandland X: Dynamické SUV s velkým vnitřním prostorem...