OMV zahájila těžbu ropy v Jemenu

OMV, přední ropná a plynárenská společnost ve střední Evropě, zahájila 23. prosince těžbu ropy na Bloku S2 (Al Uqlah) v Jemenu.

Objem těžby na prvním vrtu Kharwah 1 bude činit přibližně 1 000 barelů denně. Další rozvoj naleziště proběhne ve dvou fázích. Během první fáze by měla těžba dosáhnout 11 000 barelů denně, a to do konce roku 2008. Cílem druhé fáze je na přelomu let 2009/2010 denně těžit 32 000 barelů. Prokázané rezervy činí přibližně 50 milionů barelů. Životnost naleziště se odhaduje na nejméně 20 let. OMV v Jemenu navíc získala 9. prosince novou průzkumnou licenci.

Oblast pro rozvoj těžby ropy na Bloku S2 se rozkládá na území o rozloze asi 1 000 km2 ve středním Jemenu. Investice potřebné k základnímu rozvoji sahají k 85 milionům dolarů. Současné odhady investic, které si vyžádá plné rozvinutí těžby (první a druhá fáze), počítají až s 300 miliony dolarů.

Nová průzkumná licence

9. prosince získala OMV od jemenského ministerstva ropy a nerostného bohatství licenci k průzkumu na Bloku 29 v pánvi Jeza-Qamar. Blok se nalézá na východě Jemenu a rozprostírá se na ploše 9 237 km2 . Průzkumným aktivitám se zde bude věnovat v rámci společného podnikání s Pakistan Petroleum Limited. Oba účastníci vlastní po 50 % procentech projektu. Brzy bude zahájeno vyjednávání o smlouvě o podílu na těžbě.

Vyvážené mezinárodní portfolio průzkumu a těžby

Společnost OMV disponuje vyváženým mezinárodním portfoliem průzkumných a těžebních projektů v 19 zemích ležících v 5 klíčových světových regionech: Podunají a Jadran, Severní Afrika, Severní moře, Střední východ/oblast Kaspického moře a Austrálie/Nový Zéland. Objem těžby dosahuje přibližně 320 000 barelů ropného ekvivalentu za den a rezervy společnosti se pohybují okolo 1,4 miliardy barelů ropného ekvivalentu.

OMV v Jemenu

OMV působí v Jemenu od ranných 90. let. Sídlí v Sana’a a zaměstnává 42 lidí. Licenci k aktivitám na Bloku S2 získala v roce 2003. V tomtéž roce OMV objevila ropu na vrtu Al-Nilam 1. V roce 2005 byl úspěšně testován i další vrt – Habban 1. Smlouva o podílu na těžbě na Bloku 2 byla podepsána 13. července 2005. o rok později ji ratifikovala jemenská vláda.

OMV Česká republika, s.r.o.

Skupina OMV působí v České republice od roku 1991prostřednictvím OMV Česká republika, s.r.o., s centrálou v Praze. Společnost se zabývá především prodejem pohonných hmot prostřednictvím svých čerpacích stanic. Nejdůležitější událostí v historii firmy byla akvizice sítě čerpacích stanic Aral v říjnu 2005. Tím získala OMV 15,7% tržní podíl, a stala se tak jedničkou českého trhu. Síť 219 čerpacích stanic OMV v České republice přímo zaměstnává 116 lidí, nepřímo pak 1 800..

Všechny stanice jsou efektivně rozmístěné na dálnicích, frekventovaných silnicích a ve větších městech. Kromě pohonných hmot a motorových olejů nejvyšší kvality nabízejí svým zákazníkům další služby včetně nejmodernějších automyček a kaváren či restaurací. Současných 128 VIVA Shopů disponuje širokou nabídkou pečiva, občerstvení a přehledně řazeného sortimentu předmětů denní potřeby.

Skupina OMV je vedoucí ropnou a plynárenskou společností ve střední Evropě působící ve 13 středoevropských zemích.

OMV Aktiengesellschaft:

OMV Aktiengesellschaft je jednou z největších rakouských průmyslových firem s volně obchodovatelnými akciemi. Její celkové tržby v roce 2005 činily 15,6 miliardy eur, počet zaměstnanců 5 226 a tržní kapitalizace cca 13 miliard eur. Co se týče rafinace a marketingu, je OMV aktivní ve 13 zemích. Průzkumné a těžební aktivity provádí OMV v 19 zemích pěti kontinentů. OMV skladuje zemní plyn a disponuje celkem 2000 km potrubního systému. Ročně přepraví 45 miliard metrů krychlových zemního plynu do zemí jako je Německo a Itálie. Skupina OMV vlastní i podíly v integrovaných chemických a petrochemických podnicích – 50 % ve společnosti AMI Agrolinz International GmbH a 35 % ve společnosti Borealis A/S, která je jedním z největších světových výrobců polyolefínů. Dále vlastní 51% podíl ve společnosti Petrom SA, 50% podíl ve společnosti EconGasGmbH, 45% podíl v rafinériích BAYERNOIL a 10 % v maďarské ropné a plynárenské společnosti MOL.

Po odkupu většinového podílu v největší rumunské ropné a plynárenské společnosti Petrom SA se společnost OMV stala největší ropnou a plynárenskou společností ve střední Evropě se zásobami ropy a zemního plynu přes 1,4 miliard barelů ropného ekvivalentu, denním objemem těžby 320 000 barelů a roční kapacitou rafinérií 26,4 milionů tun. OMV v současné době provozuje 2 509 čerpacích stanic ve 13 zemích. Tržní podíl skupiny v oblasti rafinace a prodeje v Podunají dosahuje 20 %.

Svoji pozici v Evropě OMV posílila i nedávnou akvizicí 34 % Petrol Ofisi, přední společnosti na tureckém trhu.

V červnu 2006 OMV založila OMV Future Energy Fund, plně vlastněnou pobočku, která má podporovat projekty zaměřené na obnovitelné zdroje energie. S více než 100 miliony eur má přispět k zahájení přeměny z ryze ropné a plynárenské společnosti na energetickou skupinu, která ve svém portfoliu počítá i s obnovitelnými energiemi.

OMV: korporátní společenská odpovědnost

Společnost OMV se plně zavazuje, že bude plnit hodnoty stanovené ve vlastním kodexu. Jde především o spoluodpovědnost za sociální a životní prostředí ekonomicky slabých regionů. OMV si zakládá na tom, že se věnuje i záležitostem, které se k jejímu působení vztahují ekonomicky, sociálně a environmentálně. Všechny aktivity na podporu společenské odpovědnosti se zaznamenávají v půlročních zprávách vytvořených podle směrnic globální iniciativy k podávání zpráv (Global Reporting Initiative).

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Celosvětové prodeje modelu Kia Sportage dosáhly pěti milionů

Celosvětové prodeje modelu Kia Sportage...

Milník dosažen během 25. výročí modelu Sportage Kia Sportage spotřebitelům již v roce 1991 poprvé vnukla myšlenku ‚městského SUV‘ Nejlépe prodávaný model Kia již dva roky po sobě (2016...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Porsche si urovnává cestu do budoucnosti značnými investicemi

Porsche si urovnává cestu do budoucnosti...

Společnost Porsche AG stanovila nové rekordy z hlediska počtu dodaných vozů, příjmů z prodeje a provozního zisku. Ve finančním roce 2017 dodala celkem 246 375 vozidel (+4 procenta) a zvýšila...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Goodyear uvádí na trh nové Eagle F1 Asymmetric 3 SUV, vysoce výkonné pneumatiky pro modely SUV

Goodyear uvádí na trh nové Eagle F1...

Vysoce výkonné (UHP) pneumatiky zkracují brzdnou dráhu SUV Společnost Goodyear uvádí na trh nejnovější přírůstek rodiny Eagle F1 Asymmetric – pneumatiky Eagle F1 Asymmetric 3 SUV. Nabízejí...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Zpěvák Mika a Peugeot 108 v originálním klipu

Zpěvák Mika a Peugeot 108 v...

Mika, populární zpěvák, skladatel a ambasador městského vozu Peugeot 108, se po úspěchu komunikační kampaně, v níž se s tímto vozem loni představil, vrací a představuje novinku. Mika a...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Peugeot 508 byl zvolen „nejlepším vozem ženevského autosalonu“

Nový Peugeot 508 byl zvolen...

Nový Peugeot 508, který byl představen ve světové premiéře na ženevském autosalonu, získal 16. března 2018 první cenu od čtenářů časopisu Autoplus a posluchačů rozhlasové stanice RTL v...