OMV vloží 1,1 miliardy eur do petrochemické divize v Bavorsku

Posílení vedoucí pozice, větší zabezpečení dodávek, rozšíření služeb zákazníkům a zvýšení výroby dieselových produktů

OMV, přední ropná a plynárenská společnost ve střední Evropě, v příštích letech významně podpoří své aktivity v německém Bavorsku. Skupina zde zainvestuje zhruba 1,1 miliardy eur do své petrochemické divize. Momentálně je OMV v Bavorsku největším producentem ropných produktů a do roku 2010 chce tuto pozici ještě více posílit. Z celkové investice je 640 milionů určeno pro rafinérii v Burghausenu, 315 milionů pro rafinační síť BAYERNOIL a 180 milionů posílí provoz čerpacích stanic a komerční obchod. Dalších 220 milionů eur investuje OMV do společnosti Borealis, kterou vlastní z 35 %, s cílem zvýšit produkci ethylenu a propylenu. Zvýšení výroby se týká i dieselových produktů. Investice budou mít pozitivní vliv nejen na postavení na trhu, ale i na zabezpečení dodávek.

„Bavorsko hraje v růstové strategii OMV důležitou roli. Investicí chceme dosáhnout především zvýšení efektivity a ziskovosti všech našich bavorských společností působících v různých oblastech ropného průmyslu – od rafinace a marketingu až po petrochemii. Našim zákazníkům tak budeme schopni zajistit jak lepší služby na našich čerpacích stanicích, tak i zabezpečit dodávky našich produktů,“ okomentoval investiční plán zástupce generálního ředitele OMV Bernard Roiss.

Většina prostředků jde do petrochemické divize

Největší část z celkové investice je určena na podporu petrochemických aktivit. 640 milionů je vyhrazeno pro rafinerii v Burghausenu. Tato částka by měla přispět k rozšiřování kapacity výroby propylenu a ethylenu, surovin nezbytných k výrobě plastů. Roční produkce by v případě ethylenu měla dosáhnout 450 000 tun, v případě propylenu 560 000 tun.

Rozšíření petrochemických aktivit čeká zároveň i společnost Borealis, která s rafinerií v Burghausenu sousedí. Investice 220 milionů umožní vznik zařízení na zpracování polypropylenu o kapacitě 330 000 tun. Celková kapacita se tak rozšíří na 745 000 tun.

Rafinace a marketing

Významné podpory se dočká i oblast rafinace a marketingu. Síť rafinerií společnosti BAYERNOIL, v níž OMV vlastní největší podíl (45 %) čeká restrukturalizace, která si vyžádá investici ve výši 700 milionů eur. Na té se OMV podílí částkou 315 milionů. Z té je 180 milionů určeno na projekt ISAR, který má za cíl zajistit do roku 2008 největší bavorské rafinerii dlouhodobou konkurenceschopnost. Investice budou mít vliv i na skladbu produktů. V případě pohonných hmot budou rafinérie OMV reagovat na nastupující trend a zvýší výrobu dieselových produktů, o něž je mezi zákazníky stále větší zájem.

Investice budou směřovat i do sektoru čerpacích stanic. Skupina na následující 4 roky uvolnila 180 milionů eur, jichž bude využito hlavně na vyhledávání akvizičních příležitostí a jejich realizaci, rozvoj čerpacích stanic a rozšiřování počtu stanic OMV vybavených obchody VIVA.

OMV Deutschland GmbH OMV v Bavorsku představuje jedinou integrovanou ropnou a plynárenskou společnost. Její aktivity zasahují do mnoha oblastí spojených s ropným průmyslem – od průzkumu a těžby v jižním Bavorsku, přes rafinaci až po provozování čerpacích stranic a komerční obchod. Celkem patří německé OMV více než 400 čerpacích stanic. V Bavorsku, kde OMV drží 10% tržní podíl, se jich nalézá 260. V roce 2003 získala OMV 45 % v Bayernoil Raffinerie GmbH a zvýšila svůj podíl v Trans Alpine Pipeline na 25 %. Roční rafinační kapacity společnosti se pohybují okolo 8,8 milionu tun, což je 43 % všech bavorských kapacit. OMV je tak v Bavorsku nejdůležitějším dodavatelem ropných produktů.

Borealis Borealis je společnost s více než čtyřicetiletými zkušenostmi na poli výroby plastů. Zaobírá se především vývojem, produkcí a prodejem polypropylenu a polyethylenu a využitím těchto látek v potrubních systémech, kabelech a obalové technice.

Ročně společnost, jejíž centrála sídlí ve Vídni, produkuje 3,5 milionu tun polypropylenu a polyethylenu. Většinu svých aktivit provozuje v Evropě, avšak prostřednictvím společného podnikání s Abu Dhabi National Oil Company působí pod názvem Borouge i na Blízkém východě a v Asii. V roce 2005 zaměstnávala skupina 4 500 lidí a zaznamenala obrat téměř 5 miliard eur.

OMV Aktiengesellschaft OMV Aktiengesellschaft je jednou z největších rakouských průmyslových firem s volně obchodovatelnými akciemi. Její celkové tržby v roce 2005 činily 15,6 miliardy eur, počet zaměstnanců 5 226 a tržní kapitalizace cca 12 miliard eur. Co se týče rafinace a marketingu, je OMV aktivní ve 13 zemích. Průzkumné a těžební aktivity provádí OMV v 18 zemích pěti kontinentů. OMV skladuje zemní plyn a disponuje celkem 2000 km potrubního systému. Ročně přepraví 45 miliard metrů krychlových zemního plynu do zemí jako je Německo a Itálie. Skupina OMV vlastní i podíly v integrovaných chemických a petrochemických podnicích – 50 % ve společnosti AMI Agrolinz International GmbH a 35 % ve společnosti Borealis A/S, která je jedním z největších světových výrobců polyolefínů. Dále vlastní 51% podíl ve společnosti Petrom SA, 50% podíl ve společnosti EconGasGmbH, 45% podíl v rafinériích BAYERNOIL a 10 % v maďarské ropné a plynárenské společnosti MOL.

Po odkupu většinového podílu v největší rumunské ropné a plynárenské společnosti Petrom SA se společnost OMV stala největší ropnou a plynárenskou společností ve střední Evropě se zásobami ropy a zemního plynu přes 1,4 miliard barelů ropného ekvivalentu, denním objemem těžby 330 000 barelů a roční kapacitou rafinérií 26,4 milionů tun. OMV v současné době provozuje 2 520 čerpacích stanic ve 13 zemích. Tržní podíl skupiny v oblasti rafinace a prodeje v Podunají dosahuje 20 %.

Svoji pozici v Evropě OMV posílila i nedávnou akvizicí 34 % Petrol Ofisi, přední společnosti na tureckém trhu.

V červnu 2006 OMV založila OMV Future Energy Fund, plně vlastněnou pobočku, která má podporovat projekty zaměřené na obnovitelné zdroje energie. S více než 100 miliony eur má přispět k zahájení přeměny z ryze ropné a plynárenské společnosti na energetickou skupinu, která ve svém portfoliu počítá i s obnovitelnými energiemi.

OMV: korporátní společenská odpovědnost

Společnost OMV se plně zavazuje, že bude plnit hodnoty stanovené ve vlastním kodexu. Jde především o spoluodpovědnost za sociální a životní prostředí ekonomicky slabých regionů. OMV si zakládá na tom, že se věnuje i záležitostem, které se k jejímu působení vztahují ekonomicky, sociálně a environmentálně. Všechny aktivity na podporu společenské odpovědnosti se zaznamenávají v půlročních zprávách vytvořených podle směrnic globální iniciativy k podávání zpráv (Global Reporting Initiative).

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Mercedes-Benz třídy G: Ikona v nové podobě (velmi podrobná vyčerpávající informace, ale tento model si to opravdu zaslouží ! ! ! )

Nový Mercedes-Benz třídy G: Ikona v...

Nový Mercedes-Benz třídy G se představuje v nejlepší formě. Nastupující nejnovější verze legendárního terénního vozidla – přesvědčí v terénu i na silnici, za všech provozních...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - PEUGEOT 3008DKR Maxi na 8.etapě Dakaru UYUNI – TUPIZA opět vítězně

PEUGEOT 3008DKR Maxi na 8.etapě Dakaru...

PEUGEOT 3008DKR Maxi na 8.etapě  maratonské etapč s dalším umístěním na 1. a 2. místě a je v čele Rallye Dakar. Ve druhé části maratonské etapy letošní Rallye Dakar – se...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Akce „7 dní Peugeot“ odstartuje již dnes v pondělí 15. ledna a potrvá celý týden až do neděle 21.ledna

Akce „7 dní Peugeot“ odstartuje již...

Značka Peugeot v ČR pravidelně zahajuje nový rok akcí „7 dní Peugeot“. Letošní prodejní žně připadnou na lednový týden od 15. do 21.1. – a opět přinesou bohatě vybavené vozy za...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - 7. ETAPA LA PAZ – UYUNI: Sainz na Peugeotu 3008DKR Maxi vítězí v etapě do Uyuni a přebírá vedení Dakaru

7. ETAPA LA PAZ – UYUNI: Sainz na...

Po odpočinkovém dni v La Paz se posádky vydaly na jednu z nejnáročnějších jízd celé Rallye Dakar! První 425 km dlouhý úsek maratonské etapy – v které se musí posádky obejít dva dny...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Volkswagen e-Golf zvítězil v odborné české anketě Ekologické auto roku 2018

Volkswagen e-Golf zvítězil v odborné...

Každodenní provoz s nulovými emisemi  – dojezd na jedno nabití akumulátorů až 300 kilometrů. O vítězi Volkswagen e-Golfu pro rok 2018 – rozhodla  odborná porota v rámci ankety...