OMV v prvním čtvrtletí roku 2008 opět dosáhla rekordních výsledků

EBIT se zvýšil o 55 % na 795 milionů eur, čistý zisk vzrostl o 34 % na 446 milionů eur a cena akcie vzrostla o 34 % na 1,49 eur.

„Po skvělých výsledcích ve finančním roce 2007 jsme dosáhli rekordních výsledků i v prvním čtvrtletí roku 2008. To znovu potvrzuje naše postavení přední ropné a plynárenské společnosti ve střední Evropě. Výborné výsledky společnosti Petrom dokazují, že proces restrukturalizace, který provádíme v Rumunsku, je úspěšný. Naše vedoucí postavení budeme i nadále posilovat. Jako ropná a plynárenská společnost, která profituje především z příležitostí nabízených rozvíjejícími se regiony Evropy, jsme perfektně připraveni na nadcházející konsolidaci v těchto oblastech,“ prohlásil Wolfgang Ruttenstorfer, generální ředitel OMV.

Od ledna do března 2008 dosáhly celkové investice výše 815 milionů eur, což je podstatně více než v prvním čtvrtletí roku 2007 (528 milionů eur). 628 milionů z této částky směřovalo do oblasti výzkumu a těžby, zejména na aktivity společnosti Petromservice a také na rozvoj nových nalezišť v Rumunsku, Rakousku, Velké Británii, Kazachstánu a na Novém Zélandě. Přibližně 144 milionů eur bylo investováno do oblasti rafinace a marketingu, především do projektů vedoucích ke zvýšení kvality. Do plynárenského segmentu směřovalo 27 milionů eur, a to zejména do rozšíření západorakouského ropovodu WAG. Na konci března 2008 měla skupina OMV (včetně Petromu) 42 727 zaměstnanců.

Významné události v prvním čtvrtletí roku 2008

25. ledna podepsaly společnosti OMV a Gazprom dohodu o spolupráci, kterou obě společnosti získaly 50% podíl v předávací stanici Central European Gas Hub. Tato spoluúčast se ale týká jen virtuální obchodní platformy, která se má stát nejdůležitější obchodní platformou v kontinentální Evropě a posílit bezpečnost dodávek do Evropy. Fyzické vlastnictví stanice v Baumgartenu, místa kudy přichází do západní Evropy více než třetina exportu Gazpromu, zůstává plně v rukou OMV.

  • 1. února OMV oznámila, že Evropská komise obdržela její formální oznámení o záměru sloučit se se společností MOL.
  • 5. února podepsala společnost RWE Gas Midstream dohody, kterými se stala šestým strategickým partnerem konsorcia Nabucco. Od roku 2013 má plynovod Nabucco spojit Evropu se zásobami zemního plynu v kaspickém regionu a na Středním východě.
  • 10. března zveřejnila OMV plán optimalizace řetězce svých čerpacích stanic v Rakousku a záměr prodat 50 čerpacích stanic OMV a 50 stanic Avanti. Prodej se uskuteční do konce roku 2008.
  • 11. března OMV získala další průzkumnou licenci u pobřeží Norska.
  • 27. března podepsaly společnosti Petrom a Romgaz protokol o příspěvcích do Sociálního plynárenského fondu zřízeného rumunskou vládou na podporu domácností s nízkými příjmy. Příspěvek Petromu pro rok 2008 je 80 milionů rumunských leu (přibližně 22 milionů eur).

Vliv vyšší cenové hladiny a vyšších objemů prodeje vedl k 34% zvýšení prodejů v oblasti rafinace a marketingu ve srovnání s Q1/07. EBIT ve výši 43 milionů eur znamená 50% růst ve srovnání s Q1/07.

Navzdory celkově nižším rafinačním maržím v eurech, došlo ke zlepšení petrochemických výsledků, a to díky lepším výsledkům Petromu, které vykompenzovaly slabší výsledky v západních regionech.

Celkové využití kapacit dosáhlo 87 %, což je podstatně méně než v prvním čtvrtletí roku 2007. Důvodem je šestitýdenní uzávěrka zařízení v Burghausenu. Využití kapacit ve východních regionech bylo na úrovni 73 % (oproti 85 % v prvním čtvrtletí roku 2007).

Obrat odvětví výrazně vzrostl ve srovnání s Q1/07, zejména v důsledku vyšších cen, a to navzdory slabšímu kurzu amerického dolaru. Cena ropy typu Brent byla o 67 % vyšší než v prvním čtvrtletí roku 2007 a průměrná realizovaná cena skupiny OMV vzrostla o 73 % na úroveň 89,71 USD za barel. Průměrná realizovaná cena zemního plynu byla ve srovnání s Q1/07 o 19 % vyšší, což je důsledek růstu ceny plynu v Rumunsku v průběhu roku 2007. Další růst ceny plynu v únoru 2008 byl vyvážen příspěvkem Petromu ve výši 14,5 milionu RON do nově zřízeného Sociálního plynárenského fondu.

Ve srovnání s Q1/07 vzrostl EBIT o 61 %. Navýšení objemu těžby v Libyi, Tunisku, Jemenu a na Novém Zélandě bylo ale vyváženo nižšími objemy v Rumunsku a Velké Británii. Pozitivní účinky příznivého tržního prostředí (vyšší ceny ropy a zemního plynu) více než vykompenzovaly nepříznivý vývoj na devizových trzích a vyšší náklady na průzkumné aktivity.

OMV se domnívá, že dodatečným přínosem může být propojení plynárenství s oblastí energetiky. Proto počátek svých aktivit v této oblasti spojila s přejmenováním plynárenského segmentu svého podnikání na plynárenství a energetiku, k němuž došlo právě od prvního čtvrtletí roku 2008.

EBIT byl ve srovnání s Q1/07 o 11 % vyšší, čehož bylo dosaženo lepšími výsledky v oblasti logistiky a započítáním hospodářských výsledků továrny na výrobu hnojiv Doljchim (patří společnosti Petrom), které více než vyvážily obtížné tržní podmínky z hlediska marketingu a obchodu v Rumunsku.

Oblast přepravy těžila z vyšších prodaných přepravních objemů a z konsolidace společnosti Baumgarten-Oberkappel Gasleitungsgesellschaft m.b.H, provozovatele ropovodu WAG. Celková prodaná přepravní kapacita vzrostla o 3 % ve srovnání s Q1/07 v důsledku větší kapacity ropovodu WAG, který byl uveden do provozu ve čtvrtém čtvrtletí roku 2007 a optimalizoval odbytové a přepravní kapacity ostatních ropovodů.

Výhled na rok 2008

Hlavní důraz bude v roce 2008 kladen na rozvoj nových nalezišť, úsporu nákladů a pokračující modernizaci Petromu. První výsledky modernizace v oblasti průzkumu a těžby jsou znát už nyní a společnost v roce 2008 očekává další růst objemů těžby v Rumunsku. Očekávají se postupná zlepšení v rafineriích Pertromu v důsledku současných investic do restrukturalizace. Je nicméně pravděpodobné, že k významným nárůstům příjmů dojde až po završení investic v roce 2011.

Očekáváme, že hlavní hnací síly trhu (cena surové ropy, rafinační marže a směnný kurz amerického dolaru k euru) zůstanou v průběhu roku značně pohyblivé. Domníváme se, že průměrná cena surové ropy bude nad úrovní roku 2007, i když s výraznými krátkodobými fluktuacemi. Průměrný kurz amerického dolaru vůči euru bude zřejmě oslabovat ve srovnání s úrovní na konci roku 2007. Také rumunský leu bude pravděpodobně devalvovat vůči euru i dolaru. Očekáváme rafinační marže lehce pod úrovní roku 2007. V oblasti marketingu dojde pravděpodobně z hlediska marží k mírnému zlepšení ve srovnání s rokem 2007.

Objemy v odvětví průzkumu a těžby budou zřejmě vyšší než v loňském roce. Společnost se zaměří na rozvoj nalezišť na Novém Zélandě (Masti), v Kazachstánu (Komsomolskoje), Jemenu (Habban), Rakousku (Ebenthal a Strasshof) a v Libyi (několik nedávno objevených nalezišť). V Rumunsku bude pokračovat modernizace ropných vrtů a úsilí o zvýšení efektivity těžby.

V odvětví plynárenství a energetiky je plánováno uzavření prvních přepravních kontraktů v projektu Nabucco, čímž bude připravena základna pro finální investiční rozhodnutí. Během roku 2008 budou dokončeny realizační studie projektu Adria LNG a učiněny důležité kroky směrem k zapojení společnosti OMV do projektu zkapalňovacího terminálu. Milníkem v roce 2008 bude zahájení stavby elektrárny v rumunském Petrobrazi. Projekty na stavbu dalších elektráren jsou ve fázi vyhodnocování.

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Cena čtyřletých ojetin začíná stagnovat. Nová auta však stále zdražují

Cena čtyřletých ojetin začíná...

Ceny ojetých vozidel rostly v posledním roce rychleji než ceny nových. Zatímco nové vozy zdražily o 3,57 %, cena čtyřletých ojetin se v posledních čtyřech kvartálech zvýšila o 9,14 %. V...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai KONA získal ocenění ABC „Nejlepší vůz roku 2019“

Hyundai KONA získal ocenění ABC...

Model KONA obdržel nejprestižnější ocenění ve španělském automobilovém průmyslu Ocenění uznává mnoho kvalit modelové řady KONA, včetně zcela elektrické verze Hyundai získal titul...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Bridgestone Battlax Hypersport S21 pro nový ohromující motocykl BMW S1000RR

Bridgestone Battlax Hypersport S21 pro...

Bridgestone, největší společnost na světě pro výrobu pneumatik a gumárenských produktů, bude dodávat pneumatiky Battlax Hypersport S21 jako originální výbavu pro nový ohromující motocykl...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Vrchařský šampion Marek Rybníček připravuje auto na novou sezónu

Vrchařský šampion Marek Rybníček...

Letošní sezóna závodů automobilů do vrchu byla pro Marka Rybníčka velmi úspěšná. Vyjezdil si titul vrchařského mistra, uspěl na slavných závodech Ecce Homo Šternberk i Dobšinský kopec a...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Inteligentní ovládání dveří automobilů od společnosti Continental získalo prestižní cenu za inovaci CES 2019

Inteligentní ovládání dveří...

Vysoká úroveň komfortu: PASE (Passive Start and Entry System) a elektrické ovládání dveří podporují autonomní otevírání a zavírání Vyšší bezpečnost: systém inteligentního odhalování...