OMV podepsala s libyjskou NOC dohodu o prodloužení kontraktů na přední ropná naleziště

Kontrakty na těžební bloky OMV v pánvi Murzuq prodlouženy do roku 2032

OMV, přední ropná a plynárenská skupina ve střední Evropě, podepsala s libyjskou National Oil Corporation (NOC) dohody o těžebních blocích NC115 a NC186 v pánvi Murzuq rozkládající se zhruba 700 km jižně od Tripolisu. Partnery OMV v bloku NC115 jsou Repsol (40 %) a Total (30 %). V bloku NC186 vlastní Repsol 32 %, OMV a Total 24 % každý a StatoilHydro 20 %.

Původní smlouvy EPSA podepsané v letech 1994 a 1997 byly převedeny na nový smluvní rámec EPSA IV, který odráží změny, k nimž v těžebním průmyslu mezitím došlo. Součástí revize smluv je prodloužení kontraktu na bloky NC115 a NC186 až do roku 2032. Mezinárodní konsorcia obdrží základní podíl ve výši 13 % z hrubé produkce v bloku NC115 a 12 % v bloku NC186, v obou případech počítáno po zdanění. V obou blocích byly odsouhlaseny i další rozsáhlé průzkumné aktivity.

Nové smlouvy stanovují také podpisový bonus pro bloky NC115 a NC186 v celkové výši jedné miliardy dolarů. Podíl OMV z této částky bude 249 milionů dolarů splatných během 3 let, což odráží dlouholetou účast OMV na těžbě v těchto dvou blocích a přístup k zásobám ropy vysoké kvality.

„OMV působí v Libyi od roku 1975 a těžbu zahájila v roce 1985. Prodloužení smluv týkajících se pánve Murzuq do roku 2032 odráží náš pevný vztah k Libyi a je důležitým krokem k zajištění našeho postavení v Libyi do budoucna. V důsledku pokračujícího rozvoje nalezišť v obou blocích vzroste celkový objem těžby z dnešních 300 000 bbl/d (barelů denně) na přibližně 380 000 bbl/d v roce 2012,“ prohlásil Helmut Langanger, člen představenstva OMV zodpovědný za průzkum a těžbu.

Silné libyjské portfolio průzkumu a těžby

OMV působí v Libyi od roku 1975. Velký krok udělala v roce 1985, kdy získala 25 % těžebních aktiv společnosti Occidental Petroleum. Od té doby OMV značně rozšířila své průzkumné a těžební aktivity dohodou s NOC, Repsolem a francouzským Totalem z roku 1994 o rozvoji a těžbě v rozsáhlém nalezišti El Sharara (blok NC115), které produkuje více než 200 000 barelů ropy denně. V roce 1997 získala OMV těžební blok NC186. Dosud došlo v bloku NC186 k osmi objevům ropy a na pěti z těchto nalezišť v současnosti probíhá těžba. V roce 2003 byl společnostem OMV a Respol přidělen balík 6 průzkumných bloků o celkové rozloze asi 70 000 km2. Zatím došlo v této oblasti ke třem nálezům ropy. S platností od 1. prosince 2007 podepsaly společnosti OMV a Occidental dohody o sanaci rozsáhlého naleziště Nafoora Augila a dalších ropných nalezišť v na ropu velmi bohaté pánvi Sirte. Smlouvy jsou uzavřeny na dobu 30 let. Očekává se, že těžba z těchto nalezišť se navýší z dnešních 100 000 barelů denně na 300 000 barelů denně. V současnosti těží OMV v Libyi asi 33 000 bbl/d.

EPSA IV

EPSA znamená Exploration and Production Sharing Agreement (dohoda o podílu na průzkumu a těžbě). Spočívá v tom, že zahraniční investor nese 100 % výdajů na průzkum a v případě objevení naleziště se náklady dělí 50:50 mezi NOC a investora. Základní podíl určuje nejvyšší procento surové ropy, kondenzátu nebo zemního plynu, které zahraniční investor obdrží. Libyjská smlouva EPSA prošla během posledních desetiletí změnami a její poslední verze (EPSA IV) je v platnosti od ledna 2005.

OMV Česká republika, s.r.o

Skupina OMV působí v České republice od roku 1991, kdy zde založila svoji 100% vlastněnou dceřinou společnost OMV Česká republika, s.r.o. s centrálou v Praze. Nejdůležitější událostí v historii firmy byla akvizice sítě čerpacích stanic Aral v říjnu 2005. Tím získala OMV 15,7% tržní podíl, a stala se tak jedničkou českého trhu. OMV v České republice přímo zaměstnává 116 lidí, nepřímo pak 1 800. Společnost se zabývá především prodejem pohonných hmot prostřednictvím svých 217 čerpacích stanic po celé České republice.

Všechny stanice jsou efektivně rozmístěné na dálnicích, frekventovaných silnicích a ve větších městech. Kromě pohonných hmot nejvyšší kvality, olejů a maziv nabízejí svým zákazníkům další služby včetně provozu oblíbených obchodů VIVA, v nichž si je možno vybrat z široké nabídky pečiva, občerstvení a předmětů denní potřeby (momentálně je v České republice k dispozici 131 obchodů VIVA).

OMV Aktiengesellschaft

OMV Aktiengesellschaft je největší rakouskou průmyslovou firmou s volně obchodovatelnými akciemi. Její celkové tržby v roce 2007 činily 20,04 miliardy eur, počet zaměstnanců 33 665 a tržní kapitalizace cca 14 miliard eur. Co se týče rafinace a marketingu, je OMV aktivní ve 13 zemích. Průzkumné a těžební aktivity provádí OMV v 20 zemích pěti kontinentů. OMV podniká i v plynárenství. Ročně prodá více než 13 miliard kubických metrů zemního plynu. Předávací stanici v Baumgartenu projde ročně 52 miliard kubických metrů zemního plynu. Central European Gas Hub, dceřiná společnost OMV Gas International, patří mezi tři největší předávací stanice v Evropě. OMV je největší ropnou a plynárenskou společností ve střední Evropě se zásobami ropy a zemního plynu přibližně 1,22 miliard barelů ropného ekvivalentu, denním objemem těžby kolem 321 000 barelů a roční kapacitou rafinérií 26,4 milionů tun. OMV v současné době provozuje více než 2 538 čerpacích stanic ve 13 zemích. Tržní podíl skupiny v oblasti rafinace a prodeje v Podunají dosahuje 20 %.

Svoji vedoucí pozici v Evropě OMV dále posílila akvizicí 40,93 % přední turecké společnosti Petrol Ofisi.

V červnu 2006 OMV založila OMV Future Energy Fund, plně vlastněnou pobočku, která má podporovat projekty zaměřené na obnovitelné zdroje energie. S více než 100 miliony eur má přispět k zahájení přeměny z ryze ropné a plynárenské společnosti na energetickou skupinu, která ve svém portfoliu počítá i s obnovitelnými energiemi.

OMV: korporátní společenská odpovědnost

Společnost OMV se plně zavazuje, že bude plnit hodnoty stanovené ve vlastním kodexu. Jde především o spoluodpovědnost za sociální a životní prostředí ekonomicky slabých regionů. OMV si zakládá na tom, že se věnuje i záležitostem, které se k jejímu působení vztahují ekonomicky, sociálně a environmentálně. Všechny aktivity na podporu společenské odpovědnosti se zaznamenávají v půlročních zprávách vytvořených podle směrnic globální iniciativy k podávání zpráv (Global Reporting Initiative).

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Pět hvězd pro Audi Q3 v testech Euro NCAP

Pět hvězd pro Audi Q3 v testech Euro NCAP

Bravurní výsledky kompaktního rodinného SUV v důležitých testech bezpečnosti Výbava zahrnuje moderní asistenční systémy, mnohé z nich sériově Velmi odolný skelet prostoru pro cestující...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Volva S60 a V60 si v testech bezpečnosti  Euro NCAP vysloužila pětihvězdičková hodnocení

Volva S60 a V60 si v testech bezpečnosti ...

Nová Volva – sedan S60 a kombi V60 – si v testech bezpečnosti Euro NCAP 2018 vysloužila maximální hodnocení pěti hvězd. Tím pokračují v úspěšné pětihvězdičkové linii modelů Volvo....

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Auto Palace Group s novými personálními posilami

Auto Palace Group s novými personálními...

Dealerská skupina Auto Palace nadále výrazně posiluje v personální oblasti. Do nově zřízené pozice On-line Sales Manager jmenovalo vedení skupiny Filipa Toužimského a řízení fleetového...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Světová premiéra modelu ŠKODA SCALA v Tel Avivu ve fotografiích

Světová premiéra modelu ŠKODA SCALA v...

Nový kompaktní model značky ŠKODA vyjíždí poprvé na scénu Premiéra ve startupové metropoli na pobřeží Středozemního moře za účasti zhruba 400 hostů z celého světa Další velký krok ve...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Ostrý Hyundai i30 Fastback N vstupuje na český trh

Ostrý Hyundai i30 Fastback N vstupuje na...

Hyundai Motor Czech odstartoval prodej druhého vysokovýkonného modelu divize N. Zcela nový i30 Fastback N, který se vyrábí v Nošovicích u Frýdku-Místku, kombinuje sofistikovaný a elegantní...