Nové Volvo C30 – jízdní vlastnosti, požitek z jízdy a bezpečnost

Svým sportovním podvozkem a výkonnými motory nabízí zážitek z mimořádně dynamické jízdy.

Nové Volvo C30 je nejmenším a nejvýraznějším automobilem v modelové nabídce značky Volvo. Interiér s funkčním designem a s celou řadou důmyslných prvků poskytuje neočekávaně vysokou úroveň komfortu a flexibility, a to dokonce i na zadních sedadlech.

Nové Volvo C30 – jízdní vlastnosti, požitek z jízdy a bezpečnost
Nové Volvo C30 – jízdní vlastnosti, požitek z jízdy a bezpečnost
Nové Volvo C30 – jízdní vlastnosti, požitek z jízdy a bezpečnost

A podobně jako všechny ostatní modely Volvo, také C30 byla vyvinuta tak, aby byla mimořádně bezpečná. Cílem je, aby tento automobil byl nejbezpečnějším ve své třídě!

„Kompaktní rozměry nám nezabránily v tom, abychom do vozidla integrovali většinu toho nejlepšího z větších vozů Volvo,” říká Hakan Abrahamsson, ředitel projektu C30. „I nejmenší Volvo by mělo ve všech ohledech nabízet ten pravý prémiový pocit. To platí nejen pro vzhled a dojem kvality, ale stejnou měrou také pro pocit z jízdy a používání. Naším záměrem je, aby Volvo C30 přitahovalo všechny, kteří jízdu autem milují.”

Nové Volvo C30 – jízdní vlastnosti, požitek z jízdy a bezpečnost
Nové Volvo C30 – jízdní vlastnosti, požitek z jízdy a bezpečnost

Prvotřídní ovladatelnost a sportovní jízdní vlastnosti

Nové Volvo C30 – jízdní vlastnosti, požitek z jízdy a bezpečnost

Díky svým malým rozměrům a promyšlenému designu je Volvo C30 velmi pohyblivé, a to i na malém prostoru. Jinak byl tento automobil zkonstruován podle stejných zásad jako ostatní modely Volvo. Kompaktní a robustní karosérie, velkorysý rozchod kol a relativně dlouhý rozvor náprav přispívají k inspirujícím a stabilním jízdním vlastnostem. Podvozek se vzpěrami MacPherson na přední nápravě a s víceprvkovou zadní nápravou typu Multilink je optimalizován s ohledem na maximální radost z jízdy. Hlavní pozornost byla přitom věnována ovladatelnosti karosérie a zajištění přesné odezvy vozu. Jako volitelná výbava je k dispozici sportovní podvozek. Stabilizační systém DSTC je na většině trhů součástí standardní výbavy. Elektrohydraulické řízení (u verze s benzínovým motorem 1,6 hydraulické) se vyznačuje vysokou citlivostí a vynikající zpětnou vazbou. Volitelná výbava pro Volvo C30 zahrnuje širokou nabídku kol z lehkých slitin o rozměrech od 15 do 18 palců.

Široká nabídka motorů

Volvo C30 může být vybaveno čtyř- nebo pětiválcovými benzínovými nebo dieselovými motory se zdvihovým objemem od 1,6 do 2,5 litru.   „Díky sportovnímu podvozku a nízké hmotnosti automobilu (pohotovostní hmotnost 1204 – 1404 kg) má vůz vynikající dynamiku, a to i s motorem 1,6 litru,” říká Hakan Abrahamsson. „Nabídka motorů uspokojí požadavky každého zákazníka.”   Všechny motory jsou vybaveny čtyřventilovou technologií a ventilovým rozvodem DOHC, což přispívá k pružnější reakci a k dobrým jízdním vlastnostem při vyšších rychlostech. Nejvýkonnější benzínový motor (T5) je vybaven turbodmychadlem a disponuje velmi vysokým točivým momentem v širokém rozmezí otáček (320 Nm od 1500 do 4800 ot./min.). Díky tomu je Volvo C30 mimořádně pružné a vyznačuje se vynikající akcelerací.

Nabídka motorů benzinových

Typ objem l Uspořádání Výkon kW/k  Točivý moment Nm
T5 (2,5)   řadový pětiválecs turbodmychadlem 162/220     320
2.4i                 řadový pětiválec      125/170          230
2.0                  řadový čtyřválec      107/145         185
1.8              řadový čtyřválec      92/125        165
1.6                  řadový čtyřválec      74/100        150
1.8 Flexifuel(Švédsko)       řadový čtyřválec  92/125         165 

Nabídka naftových motorů

Typ objem l Uspořádání Výkon kW/k  Točivý moment Nm
D5 (2,4)  řadový pětiválec s turbodmychadlem     132/180       350
2.0D        řadový čtyřválec s turbodmychadlem 100/136      320
1.6D       řadový čtyřválec    s turbodmychadlem 80/109        240

Stručné informace o motorech:

 • Všechny motory se vyznačují mimořádně kompaktními rozměry a jsou v motorovém prostoru umístěny napříč, čímž je zajištěna vysoká úroveň nárazové bezpečnosti a současně velký prostor v kabině.
 • Motor T5 a všechny dieselové motory jsou vybavené turbodmychadlem, které je zárukou nejlepších možných výkonů.
 • Motory T5 a 2.0D jsou spojeny se šestistupňovou manuální převodovkou.
 • Pro pětiválcové dieselové a benzínové motory je k dispozici pětistupňová automatická převodovka Geartronic.
 • Všechny dieselové motory jsou vybaveny částicovým filtrem.
 • Nejmenší dieselový motor 1.6D má velmi nízkou spotřebu paliva – 4,9 litru na 100 km.

Inteligentní funkce nabízejí vysoký komfort a flexibilitu

I přes své kompaktní rozměry Volvo C30 nabízí velmi komfortní a flexibilní interiér, který se svou prostorností může měřit s většími automobily. Ergonomicky tvarovaná přední sedadla umožňují správné a uvolněné sezení. Přední sedačky se snadno posouvají vpřed i vzad, čímž je zajištěn pohodlný přístup na zadní sedadla. Ke snadnému nástupu přispívá také zkosený tvar B-sloupku.   Vzadu se nacházejí dvě samostatná sedadla a mezi nimi pro vyšší komfort sklopná loketní opěrka. Sedadla jsou posunuta mírně ke středu vozu, čímž se zvětšuje prostor a zlepšuje výhled vpřed. Toto řešení také umožnilo vytvoření velkých odkládacích prostor v bočních panelech a osoby sedící vzadu mohou snáze komunikovat s cestujícími na předních sedadlech. Opěradla zadních sedadel jsou samostatně sklopná. Sklopení opěradel je přitom stejně snadné ze zavazadlového prostoru i z prostoru pro cestující. Prosklené dveře na zádi jsou velmi praktické a snadno se otevírají i zavírají. Navíc umožňují velmi pohodlný přístup do zavazadlového prostoru. Zavazadla v něm lze pohodlně překrýt některým ze dvou nabízených krytů – buď pevným, nebo roletkou.

Klimatizace a systém pro zkvalitnění vzduchu v interiéru jsou zárukou příjemného prostředí v kabině

Pro zajištění příjemného prostředí v kabině je Volvo C30 standardně vybaveno klimatizací a pylovým filtrem. Alternativně může být vůz vybaven automatickou klimatizací, která udržuje v kabině konstantní zvolenou teplotu bez ohledu na změny teploty venku. U tohoto provedení je navíc možné nastavit teplotu odděleně pro pravou a levou stranu vozidla.   Automatickou klimatizaci je možné vybavit systémem pro zkvalitnění vzduchu v interiéru, který neustále sleduje obsah oxidu uhelnatého v nasávaném vzduchu, a pokud jeho množství překročí stanovenou hranici, uzavře přívod venkovního vzduchu do interiéru. Tím je zajištěno komfortní prostředí v kabině a ochrana zdraví cestujících. Systém navíc obsahuje aktivní uhlíkový filtr, jenž zabraňuje pronikání prachu, výfukových plynů, pylu a nepříjemných zápachů větracím systémem do interiéru.

Prvotřídní audiosystém s výraznými hloubkovými tóny a s přídavným konektorem

„Rozhodli jsme se, že C30 vybavíme jedním z nejlepších ve výrobě montovaných audiosystémů na světě,” říká Hĺkan Abrahamsson. „A speciální karosérie se širokými dveřmi a hlubokými bočními panely vzadu se ukázala jako ideální prostor pro vytvoření zvuku s extrémní hloubkou a s vynikající reprodukcí hlubokých tónů.”

V nabídce jsou tři typy audiosystémů:

 • Systém Performance se zesilovačem o výkonu 4×20 W a se čtyřmi reproduktory
 • Systém High Performance se zesilovačem o výkonu 4×40 W a s osmi reproduktory
 • Systém Premium Sound s digitálním zesilovačem třídy D vybaveným technologií ICE Power značky Alpine a s výkonem 5×130 W, prostorovým zvukem Dolby® Pro Logic II Surround a s deseti reproduktory dánského výrobce Dynaudio®.

Audiosystémy High Performance a Premium Sound umožňují přehrávání disků CD s hudbou ve formátech MP3 a WMA. Díky tomu je do CD měniče možné uložit stovky hudebních skladeb. Systémy High Performance a Premium Sound jsou navíc vybaveny přídavným konektorem, který umožňuje připojení externích zařízení, například osobního MP3 přehrávače. Od jara 2007 bude v nabídce příslušenství také adaptér pro připojení přehrávače iPod nebo USB flash pamětí. Díky USB/iPod přehrávači Volvo bude možné k audiosystému připojit osobní přehrávač a ovládat jej pomocí ovládacích prvků audiosystému, což přispívá k vyšší bezpečnosti a pohodlí. Informace jsou zobrazeny na displeji audiosystému vozidla.

Dynamická karosérie umožňující vynikající výhled do všech stran

„To, že jízda s Volvem C30 je zábavná a stimulující, je důsledkem vyvážených pohybů jeho karosérie, rychlé odezvy řízení a předvídatelného chování,” říká Hakan Abrahamsson. „To znamená, že vůz je dobře ovladatelný i v neočekávaných situacích, což přispívá k bezpečnější jízdě.”   Kromě jízdních vlastností je z hlediska bezpečnosti stejně důležitý také nerušený výhled. Speciální design Volva C30 s vhodně zvolenou výškou bočních oken poskytuje panoramatický výhled ze všech sedadel. Dovnitř zakřivená vnější boční okna a unikátní zadní prosklená stěna umožňují velmi dobrý výhled vzad, v neposlední řadě i těsně za vozidlo. Přínosem jsou také B-sloupky umožňující nerušený výhled mezi bokem karosérie a opěrkou hlavy. Cestující na zadních sedadlech mají díky tomu dobrý výhled přes přední boční okna.

Pokročilé informační systémy usnadňují řidiči kontrolu nad vozidlem

Aby byl řidič snáze schopen rozpoznat ostatní vozidla nacházející se v tzv. mrtvém úhlu podél stran vozidla, může být Volvo C30 vybaveno systémem BLIS pro eliminaci mrtvého úhlu. Tento systém, který je součástí volitelné výbavy, využívá kamer zabudovaných do vnějších zpětných zrcátek k tomu, aby určil, zda se v mrtvém úhlu nachází jiné vozidlo. V takovém případě se rozsvítí kontrolka poblíž vnějšího zpětného zrcátka, jež řidiče na tuto skutečnost upozorní a zvýší tak pravděpodobnost, že řidič přijme správné rozhodnutí.

Aby se snížilo riziko, že řidič bude v kritických situacích rušen nedůležitými informacemi, je Volvo C30 standardně vybaveno inteligentním informačním systémem řidiče IDIS. IDIS je elektronický informační systém, který nepřetržitě monitoruje vybrané funkce automobilu, jako jsou pohyby volantem, pohyb plynového pedálu, ovládání ukazatelů směru nebo brzdění. Tyto údaje jsou zpracovány a při dosažení určité úrovně jsou informace, které nejsou klíčové z hlediska bezpečnosti (jako jsou například textové zprávy nebo telefonáty přicházející prostřednictvím integrovaného telefonu), pozdrženy do doby, než se situace uklidní.   Pokud si to bude řidič přát, může systém IDIS telefonáty předávat ve všech situacích. Toto nastavení je možno provést v menu nastavení automobilu.

Pokročilá konstrukce karosérie přispívá k efektivní ochraně v případě nárazu

„Ačkoliv je C30 o 22 centimetrů kratší než model S40, dosahuje stejné úrovně bezpečnosti jako jeho sourozenec, a to i v případě nárazu zezadu,” říká Hakan Abrahamsson. „Karosérie má stejnou konstrukci, která v případě nárazu zajišťuje kontrolované deformace. Také vnitřní ochranné systémy jsou podobné.”

 • Konstrukce přídě je rozdělena do zón tvořených různými druhy oceli s odlišnými deformačními vlastnostmi. Tyto zóny kontrolovaně a efektivně rozdělují a pohlcují síly vznikající při kolizi.
 • Spodní vnější prvky jsou navrženy tak, aby v případě čelního nárazu pomohly zabránit zatlačení předních kol do kabiny.
 • Motory jsou uložené napříč a jejich rozměry jsou mimořádně kompaktní, čímž je vytvořen prostor pro pohyb motoru v motorovém prostoru v případě deformace přídě.
 • Spodní příčné prvky, prahy a sloupky dveří mají velmi pevnou konstrukci a v případě kolize přispívají k maximální ochraně kabiny.
 • Airbagy s dvoufázovým plněním, předpínače bezpečnostních pásů na všech čtyřech sedadlech, omezovače tahu předních pásů a bezpečnostní pedály pomáhají v případě nehody ochránit cestující ve vozidle.
 • Sloupek řízení se kontrolovaným způsobem deformuje s cílem zajistit co nejefektivnější funkci airbagu.
 • Systém ochrany proti bočnímu nárazu SIPS, boční airbagy a nafukovací clony přispívají k efektivní ochraně při bočním nárazu.
 • Bezpečnostní konstrukce zádi byla navržena s využitím optimalizované kombinace různých druhů oceli, které zajišťují potřebnou pevnost a důsledně kontrolovanou deformaci v případě bočního nárazu.
 • Zadní boční prvky jsou zkonstruovány tak, aby v případě srážky zezadu pohlcovaly většinu energie již v raných fázích nárazu.
 • Palivová nádrž je umístěna na dobře chráněném místě před zadní nápravou.
 • Přední sedadla jsou standardně vybavena systémem ochrany proti poranění krku WHIPS, který přispívá ke snížení rizika poranění krku.
 • Jemně zaoblená konstrukce přídě a nízko umístěný spojler jsou zkonstruovány tak, aby snižovaly riziko poranění chodců a cyklistů.

To vše potvrzuje, že C30 byla vyvinuta tak, aby byla mimořádně bezpečná a byla nejbezpečnějším automobilem ve své třídě!

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

Autorizovaný dealer a opravce VOLVO

Člen koncernu TUkas

 

Kontakt:
AUTO-STAIGER CZ A.S.
Praha 10, Černokostelecká 621/122
+420 271 009 111
servis.volvo@auto-staiger.cz

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Společnost Volvo Cars hlásí, že z hlediska prodeje zaznamenala své zatím nejúspěšnější pololetí

Společnost Volvo Cars hlásí, že z...

Prémiová automobilka Volvo Cars shledala první polovinu roku 2018 jako své zatím nejúspěšnější pololetí z hlediska prodeje. Při 317 639 prodaných vozech zaznamenala oproti stejnému období...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Automobilka Volvo Cars představuje novinku: značku M nabízející nový způsob mobility

Automobilka Volvo Cars představuje...

Prémiová automobilka Volvo Cars dnes představuje svou novou značku M, jejímž úkolem bude rozšířit možnosti globální mobility společnosti prostřednictvím spolehlivého programu, který na...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Martin Prokop v roli zkušebního jezdce portálu SUV centrum.cz skupiny Auto Palace

Martin Prokop v roli zkušebního jezdce...

Zkušený automobilový závodník Martin Prokop testuje vozy SUV z portfolia skupiny Auto Palace Videorecenze představují nejvíce ucelenou nabídku vozů segmentu SUV na českém trhu Webový portál SUV...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Automobilka Volvo Cars představuje nový sportovní sedan Volvo S60: první vůz Volvo, který se bude vyrábět v USA

Automobilka Volvo Cars představuje nový...

Prémiová automobilka Volvo Cars dnes při příležitosti slavnostního otevření své první továrny na území USA, postavené v Charlestonu v Jižní Karolíně, odhalila nový prémiový sportovní...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Automobilka Volvo Cars rozšiřuje díky své první americké továrně svou globální výrobní stopu

Automobilka Volvo Cars rozšiřuje díky...

Prémiová automobilka Volvo Cars dnes v Charlestonu v Jižní Karolíně slavnostně otevřela svou první americkou továrnu, která z ní dělá skutečně globálního výrobce automobilů...