Hranici stovky automobilů Porsche ve Vratislavicích nad Nisou překonána

Na 14. ročníku oslav 132. narozenin Ferdinanda Porsche, pořádaném ve dnech 31.8.-2.9.2007 se sjelo více jak 100 sportovních vozů se stuttgartským vzpínajícím se koníkem na kapotě.

Hlavní pořadatel, Porsche Classic Club ČR, který má jako jediný Porsche klub na světě své sídlo právě v rodném domě Ferdinanda Porsche, ve Vratislavicích nad Nisou u Liberce.

Hranici stovky automobilů Porsche ve Vratislavicích nad Nisou překonána

Setkání automobilů Porsche organizujeme již od roku 1985. Od počátku se sjíždělo jen pár skalních příznivců a vozy Porsche se daly spočítat na prstech na rukou. Řekl předseda klubu, Milan Bumba.

Hranici stovky automobilů Porsche ve Vratislavicích nad Nisou překonána

Až v posledních pěti letech jsme zaznamenali rapidní nárůst vozů Porsche na českých silnicích. Jediný oficiální prodejce vozů Porsche v ČR prodává ročně desítky nových vozidel, ale ještě více automobilů této slavné značky se k nám dováží jako starší, ale spolehlivé ojetiny. Vždyť v německých statistikách organizace TÜV (obdoba našich STK) vedou právě automobily Porsche 911 starší 6 až 10 let nad ostatními značkami až s neuvěřitelným náskokem. Pokud jsou k nám dovážené vozy Porsche ještě starší, prochází u svých majitelů z velké části náročnou a nákladnou renovací, aby z nich byly opět kvalitní a krásné sportovní automobily. Letos to bylo vidět i na setkání. Po mnoha letech se mezi 108 automobily, které do Vratislavic přijely nenašlo jediné auto, které by mělo viditelnou korozi, nebo oprýskaný lak. Již na první pohled bylo vidět, že majitelé se o své „miláčky“ opravdu starají s velikou láskou. Komentoval Milan Bumba.

Na letošním, již 14. setkání byly k vidění jak ty nejstarší vozy z počátku šedesátých let, kdy se automobilka Porsche začala prosazovat na světových trzích, tak i vozy téměř zánovní. Škoda jen, že se setkání nezúčastnili i majitelé těch úplně nejnovějších vozů. Zde je ale vidět, že nová Porsche si již nepořizují ti ryzí fandové značky, kteří pro Porsche žijí srdcem. Nové Porsche dnes kupují zřejmě jen úspěšní podnikatelé, kteří berou tyto vozy jako spotřební zboží a po ukončení leasingu přejdou bez mrknutí oka zase třeba k Mercedesu, Jaguaru nebo Audi. To u majitelé dnes již historických vozů Porsche nepřichází v úvahu. Kdo jednou „čichne“ ke starému, ještě vzduchem chlazenému Porsche nebo k vodou chlazené 944, získá lásku na celý život.

Pro Porsche Classic Club ČR je tato situace o to příznivější, že se jedná právě o starší vozy, které se dnes již řadí do kategorie historických vozidel (vozidla starší 25 let). Mnoho skalních příznivců značka Porsche se až nyní mohlo splnit svůj celoživotní sen a pořídilo si auto svých snů. Ti také přijíždějí do Vratislavic nad Nisou, aby se setkali s podobně zapáleným fandy a vzájemně si vyměnili zkušenosti s údržbou, opravami a provozech svých naleštěných miláčků. Konstatoval Bumba.

Průběh letošního setkání měl již tradiční a zaběhnutý program. V pátek odpoledne se ti nejvzdálenější účastníci sjeli v areálu vratislavického pivovaru Konrad. Den byl následně ukončen výjezdem vozů Porsche na Ještěd. Sobota již probíhala ve sportovním duchu značky. Po nezbytné dopolední výstavě všech vozidel se úderem jedenácté hodiny vozy rozjely na turisticko-orientační rallye do nedalekých Jizerských hor. Večer byl věnován společné večeři a nezbytným diskusím na téma Porsche. V neděli se uskutečnila spanilá jízda městem, kdy se účastníci již tradičně zastavili u rodného domu Ferdinanda Porsche ve Vratislavicích nad Nisou, na rodinné hrobce na místním hřbitově i u liberecké průmyslové školy, kterou F.Porsche v letech 1881 – 1883 navštěvoval. I letos pořadatelé zaznamenali mezinárodní účast. Vedle velkého počtu vozidel s českou SPZ zde byly na vozech Porsche k vidění i poznávací značky Slovenska, Německa, Belgie a dokonce i USA.

Krásným klenotem na celé akci byla účast bývalého závodníka na vozech Porsche, dnes již 84letého Jaroslava Juhana, který specielně jen na tuto akci přiletět až ze švýcarské Ženevy. Jméno Jaroslav Juhan je u nás téměř neznámé, ale tento český rodák, který musel v roce 1949 naši republiku narychlo opustit se u značky Porsche významně zapsal jak do sportovních, tak i prodejních análů. J.Juhan se úspěšně prosadil jako největší prodejce automobilů Porsche v jihoamerické Guatemale a byl i úspěšným závodníkem na továrních vozech Porsche v padesátých letech. Na závodním modelu Porsche 550 Spyder se zúčastnil nejen několika ročníků náročného závodu napříč Jižní Amerikou nazvaného „Carrera Panamerikana“, nebo 1000 km Buenos Aires. Vždy skončil v první desítce a porážel jezdce tak slavných jmen, jako byl Stirling Moss, nebo Hans Hermann. V roce 1955 se jako tovární jezdec značky Porsche zúčastnil i nejpopulárnějšího evropského závodu 24 hodin Le Mans, kde společně s jezdcem Helm Glöcklerem vybojovali fantastické 6. místo v absolutní kvalifikaci.

Je potěšitelné, že automobily Porsche nacházejí v Čechám stále více příznivců jak z řad majitelů, tak i diváků. Pořadatelský Porsche Classic Club ČR se proto již nyní netrpělivě těší na sezónu 2008, kdy se poslední srpnový víkend do Vratislavic nad Nisou opět sjedou fandové značky Porsche nejen z celé České republiky, ale i ze zahraničí na jubilejní, již 15. Porsche Festival, který bude opět věnován oslavám již 133. narozenin místního rodáka, a nejgeniálnějšího automobilového konstruktéra dvacátého století, profesora Dr.Ing.h.c. Ferdinanda Porsche.

Milan Bumba, PORSCHE CLASSIC CLUB ČR

Specializovaný servis a prodej vozů Mercedes Benz a AMG.

Servis, lakovna, klempírna, řešení pojistných událostí, financování Mercedes Benz a AMG.

 

Kontakt:
CAR MOTORS MB
Praha 3, Koněvova 143
+420 737 209 090
prodej@carmotorsmb.cz

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Porsche představuje aplikaci „Mission E Augmented Reality“

Porsche představuje aplikaci „Mission E...

Značka Porsche vyvinula ve spolupráci se společností Google aplikaci s rozšířenou realitou, která prezentuje nové Porsche Mission E. Zákazníci se tak mohou již dnes virtuálně seznamovat s...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Porsche si urovnává cestu do budoucnosti značnými investicemi

Porsche si urovnává cestu do budoucnosti...

Společnost Porsche AG stanovila nové rekordy z hlediska počtu dodaných vozů, příjmů z prodeje a provozního zisku. Ve finančním roce 2017 dodala celkem 246 375 vozidel (+4 procenta) a zvýšila...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Porsche Mission E Cross Turismo – elektrická mobilita ve své nejkrásnější podobě

Porsche Mission E Cross Turismo –...

Značka Porsche odhalila na Ženevském autosalonu Mission E Cross Turismo, všestranný automobil s pozoruhodným designérským stylem. Mezi silné stránky vozidla kategorie CUV (Cross Utility Vehicle)...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Porsche snižuje emise CO2 trvale udržitelnou logistikou

Porsche snižuje emise CO2 trvale...

Porsche sází na „zelené vlaky“, a tím dává jasný signál, že kráčí cestou trvale udržitelného a zodpovědného jednání. Veškerá železniční přeprava vyrobených vozidel z...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Stanislav Gálik se stal výkonným ředitelem inovací společnosti AAA AUTO

Stanislav Gálik se stal výkonným...

Praha, 2. února 2018 – Společnost AAA AUTO včera oficiálně uvedla novou značku AuresLab, pod kterou sjednotila veškeré inovace, na kterých pracuje. Inovační centrum povede Stanislav Gálik,...