Harmonie hudby a jízdy ve vozech Volvo

Nejmodernější audiosystémy ve vozech Volvo posouvají dosavadní hranice přenosu zvuku opět o kus dál a dokazují, že kvalita reprodukce se dá neustále zlepšovat.

Volvo, jako přední světový výrobce automobilů, považuje silný hudební zážitek za součást pocitu, který byste měli za volantem mít – pocitu potěšení a uvolnění – a tedy i většího bezpečí. Výzkum provedený švédskými odborníky dokázal, že osobnost řidiče a styl jeho řízení může být ovlivněn druhem hudby, kterou poslouchá.


„Všichni víme, že řízení na dnešních rušných ulicích není vždycky příjemné, ale tím, co nám pomůže odbourat stres, je hudba“, říká Hĺkan Hellman, manažer produktů společnosti Volvo.


Nedávná studie výzkumníků z Muzikologického institutu Univerzity v Göteborgu a Švédského institutu pro výzkum cest a dopravy zkoumala, zda má hudba poslouchaná v autě vliv na řízení. Vědci zjistili, že je opravdu možné dokázat změny v chování řidiče vyplývající z poslechu hudby – ta může řidiči navodit pocit pohody, ale i stresu a podrážděnosti.


Hudba nás může rozrušit i uklidnit – právě tohoto fenoménu se podle Hĺkana Hellmana rozhodla společnost Volvo využít, a proto stále vylepšuje své audiosystémy až k dosažení uměleckých hodnot. „Naší ambicí je zajistit vám dokonalou reprodukci zvuku, ať už posloucháte detroitského rappera Eminema, nebo klasickou operu v podání Placida Dominga.“


Uvedení sportovního kupé Volvo C70 na trh v roce 1997 se stalo milníkem v oblasti audiosystémů pro automobily, a to díky použití systému Dolby Surround Pro Logic, technologii maticového dekódování za účelem převedení standardního dvoukanálového stereo zvuku na vícekanálový prostorový zvuk. Volvo bylo prvním výrobcem automobilů, který do svých vozů začal instalovat systém Dolby Surround, který dokáže pracovat se všemi stereo zvukovými formáty, včetně CD, FM či satelitních rádií, kazet, nahrávek ve formátu MP3 a MiniDisků.


Od té doby Volvo stále zkvalitňuje audiosystémy ve vyráběných automobilech. Za svou snahu přestěhovat kvalitní reprodukci zvuku z domovů i do automobilů získalo Volvo už mnoho ocenění od motoristických časopisů po celém světě. Například v roce 2001 získalo od časopisu Robb Report titul „Nejlepší z nejlepších“ právě za zvukový systém instalovaný do svých vozů. A v roce 2002 bylo Volvo XC90 zvoleno na serveru Forbes.com „Nejlepším novým luxusním SUV“, zčásti i díky skvělému prostorovému audiosystému s 12 reproduktory.


Prostorový zvuk se nejprve přestěhoval z kin do domácností. Nyní je to právě společnost Volvo Cars, která vysoce kvalitní prostorový zvuk uvádí do pohybu – tedy instaluje ho do svých automobilů, čímž z nich vytváří pohyblivé koncertní haly. Daří se jí to i díky partnerství s takovými průkopníky ve světě nových technologií, jako jsou společnosti Dolby a Dynaudio, světová jednička v oblasti výroby nejmodernějších zesilovačů a akustických systémů, které se používají v nejlepších světových studiích.


Vytvořit akustiku koncertního sálu v omezeném prostoru automobilu byla pro vývojové pracovníky společnosti Volvo skutečná výzva. Podařilo se jim ale dosáhnout v tomto oboru revolučního pokroku, jak dokazují hlavně poslední modely SUV Volvo XC90 a S80. Zvukový systém vozu Volvo XC90 obsahuje 13 reproduktorů, z nichž jeden je 8 palcový aktivní hloubkový reproduktor „subwoofer“ s výkonem 140 Wattů, který zlepšuje reprodukci hlubokých tónů. Model S80 přichází s devíti reproduktory, včetně koaxiálního reproduktoru za zadními sedadly, který nabízí i pasažérům na těchto sedadlech vynikající kvalitu zvuku.


Ať už posloucháte rádio, kazetu, kompaktní disk nebo stažené digitální nahrávky, měl by vás zvuk hudby zcela obklopit. Proto Volvo přidává do svých vozů středový reproduktor. Ten zajišťuje přirozený středový zvuk pro oba pasažéry na předních sedadlech. Díky tomuto reproduktoru získáte pocit, že sedíte v koncertní síni, takže je výsledek mnohem přirozenější, než u většiny jiných automobilových audiosystémů.


Model XC90 poskytuje nejnovější generace systému Dolby Surround Pro Logic neuvěřitelně realistický zvukový zážitek – a to hlavně díky středovému reproduktoru na přístrojové desce, doplňujícímu ostatní reproduktory. Zvukový procesor rozděluje dva stereo kanály do zvukové formy levá strana – střed – pravá strana, čímž je zajištěn více prostorový zvukový profil. Kanál pro speciální „efekty“ zlepšuje prostorové vnímání u zvuku ze zadních reproduktorů, čímž se vytváří dojem bezprostřední přítomnosti. A každý z pasažérů na čtyřech zadních sedadlech může poslouchat své oblíbené rádio nebo CD, aniž by přitom rušil ostatní.

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

Autorizovaný dealer a opravce VOLVO

Člen koncernu TUkas

 

Kontakt:
AUTO-STAIGER CZ A.S.
Praha 10, Černokostelecká 621/122
+420 271 009 111
servis.volvo@auto-staiger.cz

Související články

VIDEO – Volvo V60 – Ženeva 2018

Petra Doležalová, PR managerka Volvo ČR, představila moderátorovi Viktorovi Tamayo na ženevském autosalonu to nejdůležitější ze stáje Volvo.

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Volvo V60: ceníky a technické specifikace

Volvo V60: ceníky a technické specifikace

Ceník Volvo V60 Technické specifikace Automobily Volvo V60 bude možné objednávat objednávat od 20.března. První zákaznické vozy dorazí na český trh na přelomu srpna a září.

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Automobilka Volvo Cars bude na výstavě klasických automobilů Techno Classica reprezentovat svou značku Volvem P1800 S Sira Rogera Moora

Automobilka Volvo Cars bude na výstavě...

Automobilka Volvo Cars předvede ve svém stánku Volvo Cars Heritage na výstavě Techno Classica, která se koná ve dnech 21. až 25. března v německém Essenu, Volvo P1800 S z roku 1967, které v...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Automobilka Volvo Cars představila investiční fond, jehož smyslem je podpořit začínající společnosti

Automobilka Volvo Cars představila...

Prémiová automobilka Volvo Cars představila nový investiční fond, jehož smyslem je finančně podpořit začínající technologické společnosti s vysokým potenciálem bez ohledu na to, v jaké...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Automobilka Volvo představuje nové všestranně talentované rodinné kombi Volvo V60

Automobilka Volvo představuje nové...

Společnost Volvo Cars dnes odhalila nové pětidvéřové středně velké prémiové kombi Volvo V60, které upevní pozici švédské společnosti coby výrobce automobilů, v nichž se snoubí pěkný...